نصیحت چالی مونگر در مورد انتخاب شغل جوانان

نویسنده: تایلور لاک - منبع: سی‌‌ان‌بی‌‌سی - ترجمه: حبیب بهزاد

چارلی مونگر نوع شغلی را پیشه کرده بود که خیلی از مردم در آرزوی آن شغل‌اند. او طی ۴۰ سال اخیر معاون نخست وارن بُفِت در شرکت برکشایر هاتاوی بود.

آقای مونگر ۹۵ ساله، یکی از منابع الهام و تفکر برای سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار در شرکت برکشایر هاتاوی است؛ شرکتی که ارزش فعلی آن ۱٫۸ میلیارد دالر است. او با جوانانی که می‌خواهند تازه به شغل یا حرفه‌ای رو آورند، نکته‌های مهم و کلیدی را شریک می‌کند.

پیتر کافمن ویراستار نسخه ۲۰۱۸ کتاب «Poor Charlie’s Almanack»  از آقای مونگر پرسیده بود که جوانان باید کدام موارد را برای انتخاب شغل یا حرفه در نظر داشته باشند؟

آقای مونگر در پاسخ به این سوال، به سه قاعده‌ی اصلی اشاره می‌کند:

۱٫چیزی را که به خود نمی‌پسندید، به دیگران نیز نپسندید

در سال ۲۰۱۷ در جریان نشست سهام‌داران شرکت برکشایر هاتاوی، آقای مونگر و بُفِت رییس این شرکت موافق بودند که جوانان به جای این‌که حرفه‌های پردرآمد را انتخاب می‌کنند، بهتر است به حرفه‌هایی روی بیاورند که علاقه‌مند و باورمند به آن‌ها هستند.

آقای بُفِت گفت: «اگر در هرجای دنیا دنبال حرفه باشید و اگر به صورت آنی به پول نیاز نداشته باشید، بهتر است شغل‌هایی را انتخاب کنید که علاقمند به آن بوده و توانایی انجام دادن آن را داشته باشید.»

آیا می‌خواهید واقعاً در این زمینه فکر کنید که در زنده‌گی یا وقتی که سن‌و‌سال‌تان بالاتر می‌رود یا در مسیری که در حرکت هستید چه می‌تواند به شما احساس خوب خلق کند؟

مونگر در این زمینه می‌گوید: «من بعضی نصیحت‌هایی را برای جوانان دارم. اگر هر کاری را که دوست دارید انجام دهید، پس صبر نکنید، قبل از این‌که به سن ۹۳ ساله‌گی برسید، کار‌تان را شروع کنید.»

۲٫ برای کسانی که احترام و تحسین نمی‌کنید، کار نکنید

در کنار این‌که در هر بخشی که علاقه دارید کار می‌کنید، آقای مونگر در مورد اهمیت افرادی که با آن‌ها کار می‌کنید نیز تأکید می‌کند.

آقای مونگر با وجودی که ۴۰ سال است با آقای بُفِت کار می‌کند، اما هنوز به او احترام قایل است و او را تحسین می‌کند. یکی از مشخصه‌هایی که او از آقای بُفِت تعریف می‌کند، این است که آقای بُفِت توانایی سیستم آموزش دوام‌دار را دارد و یکی از رازهای موفقیت آقای بُفِت این است که او همیشه در جریان کسب آموزش است.

مونگر در سخنرانی خود در دانشگاه کالفرنیای جنوبی در سال ۲۰۰۷ گفت: «بدون این‌که آقای وارن بُفِت یک ماشین یادگیری باشد – یک ماشین یادگیری مداوم – ریکورد سابقه‌دار سرمایه‌گذاری در برکشایر هاتاوی بدون او کاملاً غیر‌ممکن بود.»

۳٫ با کسانی کار کنید که از بودن با آن‌ها لذت می‌برید

حتا پس از این ‌همه سال تاکنون نیز آقای مونگر و آقای بُفِت از همکاری و حمایت‌های هم‌دیگر لذت می‌برند.

بفت در یکی از مصاحبه‌های خود در سی‌ان‌بی‌سی در برنامه «اسکواک باکس» در سال ۲۰۱۸ گفت که او و آقای مونگر تاکنون هیچ استدلال بی‌دلیل بین هم نداشته‌اند.

با این وجود، رابطه بین مونگر و بفت می‌تواند یک نمونه در بین یک میلیون انسان باشد. مونگر در این زمینه می‌گوید او تمام عمر خود را با کسی گذرانده که عملاً از کار با او لذت برده است. آقای مونگر به دیگران نیز نصیحت می‌کند که با دوستان و همکاران خود چنین رابطه‌ای ایجاد کنند.

آقای مونگر وقتی از سپری کردن وقت خود با آقای بفت صحبت می‌کرد، به پیتر کافمن ویراستار کتاب «Poor Charlie’s Almanack» گفت: «من در زنده‌گی خود واقعاً خوش‌بخت بوده‌ام.»

مونگر در کتاب «Poor Charlie’s Almanack» اشاره می‌کند که زنده‌گی می‌تواند خیلی سخت و طاقت‌فرسا باشد. او برای مبارزه با سختی، این سه مورد مهم و حیاتی را پیشنهاد می‌کند:

الف) کم‌توقع باشید‌

مونگر می‌گوید من موفقیت را روز‌به‌روز و مرحله‌به‌مرحله کسب کرده‌ام.

او در کتاب «Poor Charlie’s Almanack» می‌نویسد: «هر صبح که از خواب می‌خیزید، تلاش کنید روز خود را طوری سپری کنید که شما را نسبت به گذشته داناتر کند. وظایف خود را ایمان‌دارانه و خوب انجام دهید. قدم‌به‌قدم پیش بروید، اما از هرنوع سرعت بیهوده و بی‌فایده جلوگیری کنید. شما می‌توانید برای حرکت‌های سریع دیسیپلین مشخص داشته باشید تا به شما کمک کند که در کجا و چگونه سریع حرکت کنید و در کجا جلو سرعت بی‌جای را بگیرید.»

آقای مونگر به جای توقع زیاد از زنده‌گی و نگرانی در مورد این‌که فردا چه چیزی نصیب‌تان می‌شود، پیشنهاد خوبی را مطرح می‌کند و می‌گوید: «اگر می‌خواهید بیش‌تر زنده‌گی کنید، بهتر است هر وقت، هر روز و حتا در ختم هر روز یک اینچ از توقعات‌تان را کم کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا مثل بسیاری از مردم دیگر، چیزهایی به دست آورید که در آرزوی آن هستید.»

ب) شوخ‌طبع باشید‌

آقای مونگر از زمانی که شرکت برکشایر هاتاوی را همراه با وارن بفت تأسیس کرده، تاکنون این حس شوخ‌طبعی خود را حفظ کرده است. بفت در مورد آقای مونگر به سی‌ان‌بی‌سی گفت: «کار با او خنده‌دار، جالب و سرگرم‌کننده است.»

آقای بفت در یک مصاحبه مشترک با آقای مونگر اضافه کرد: «ما طی سال‌هایی که باهم همکار بودیم، شوخی‌ها و سرگرمی‌های زیادی باهم داشتیم.»

ج) با دوستان و فامیل خود عاشقانه رفتار کنید

آقای مونگر داشتن فامیل و دوستان نزدیک و خوب را خیلی مهم می‌داند. او در یکی از کتاب‌های خود نوشته است: «با وجودی که هیچ پولی از بودجه فامیل ما کم نشد، اما خانواده‌ی ما برایم زمینه‌ی خوب آموزشی مهیا ساخت و به من یاد دادند که چگونه با مردم رفتار کنم. به نظر خودم ارزش این چیزها به مراتب بیش‌تر از پول است.»

او در اخیر می‌افزاید: «احاطه شدن با ارزش‌های درست و مناسب در آغاز زنده‌گی، گنج عظیم است.»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن