رییس کمیسیون حقوق بشر: بی‌توجهی جامعه جهانی و دولت به جوانب حقوق بشری آزادی زندانیان نگران‌کننده است

۸صبح، کابل: هم‌زمان با برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح برای تصمیم‌گیری در مورد رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان، شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر، گفته است که بی‌توجهی جامعه جهانی و دولت به جوانب حقوق بشری آزادی زندانیان تاسف‌بار و نگران‌کننده است و می‌تواند عواقب نگران‌کننده‌ای برای عدالت قربانی محور در روند صلح داشته باشد.

بانو اکبر روز جمعه، هفدهم اسد، در رشته توییت‌هایی نوشت که بعد از امضای موافقت‌نامه میان امریکا و طالبان و آغاز بحث‌ها در مورد آزادی زندانیان، کمیسیون مستقل حقوق بشر در نامه‌ی سرگشاده ملاحظات و پرسش‌هایی را در این مورد مطرح کرده است.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر هم‌چنان گفته است که آزادی زندانیان به عنوان پیش شرط، چنان که امریکا در مورد افغانستان به طالبان تعهد سپرد، معمول نیست. به گفته او، گزینه‌ها فقط آزادی یا عدم آزادی نیست و آزادی‌های مشروط نیز معمول است.

او نوشته است: «آزادی بدون قیدوشرط به تقویت فرهنگ معافیت می‌انجامد، به تنش‌ها در محلات سلب آزادی می‌افزاید، بی‌توجهی آشکار به مسایل حق‌العبدی و حقوق قربانیان است و پیش زمینه‌ی بدی برای ادامه روند ایجاد می‌کند.»

شهرزاد اکبر از شرکت‌کننده‌گان جرگه خواسته است که در مباحث و گفت‌وگوهای خود این موضوعات و به ویژه حقوق قربانیان را در نظر بگیرند.

حکومت افغانستان تاکنون پنج هزار و ۱۰۰ زندانی طالبان رها کرده است.

محمداشرف غنی، رییس جمهور گفته است که رهایی این شمار از زندانیان طالبان، عبور از هفتاد کوتل و هفت خوان رستم بوده است.

به گفته او، ۴۰۰ تن از زندانیان گروه طالبان دارای «دوسیه‌های سنگین» هستند و او مطابق قانون اساسی صلاحیت رهایی آن‌ها را ندارد.

برای تصمیم‌گیری درباره سرنوشت این شمار از زندانیان طالبان دولت لویه‌جرگه مشورتی فراخوانده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن