رییس شورای عالی مصالحه: پیش‌رفت‌های خوبی برای شروع مذاکرات صلح صورت گرفته است

۸صبح، کابل: عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، ۱۲ روز پس از امضای توافق‌نامه سیاسی با محمداشرف غنی، رییس جمهور، روز شنبه، دهم جوزا، در یک نشست خبری ظاهر شد و اعلام کرد که «امیدواری‌های تازه» برای شروع مذاکرات مستقیم با گروه طالبان به وجود آمده است.

آقای عبدالله که این نشست خبری را شروع کارش به عنوان رییس شورای عالی مصالحه اعلام کرد، در سخنانی گفت که هیأت مذاکره‌کننده دولت برای شروع مذاکرات مستقیم با گروه طالبان آماده‌گی کامل دارد.

عبدالله عبدالله از اعلام آتش‌بس توسط طالبان، تبادله‌ی زندانیان و ادامه کاهش خشونت پس از پایان آتش‌بس عیدی، به عنوان نوید تازه برای شروع مذاکرات بین‌الافغانی یاد کرد.  او افزود که شروع مذاکرات بین‌الافغانی به اقدام دو طرف وابسته است، اما در این اواخر «علایم» خوبی برای شروع مذاکرات ظاهر شده است.

رییس شورای عالی مصالحه ملی هرچند گفت که زمان دقیق آغاز مذاکرات مستقیم میان دولت و طالبان را گفته نمی‌تواند، اما تأکید کرد که کارها و پیش‌رفت‌های خوبی برای شروع مذاکرات صورت گرفته است.

عبدالله عبدالله افزود که برای شروع و پیش‌برد مذاکرات با گروه طالبان «آتش‌بس و کاهش خشونت» ضروری است. به گفته او، برقراری آتش‌بس برای آغاز مذاکرات و ادامه‌ی آن در جریان مذاکرات از خواست مردم افغانستان است.

او در این نشست خبری هیأت مذاکره‌کننده دولت را «یک تیم خوب» توصیف کرد و افزود که در ترکیب این هیأت تغییر نمی‌آید.

رییس شورای عالی مصالحه ملی به مردم اطمینان داد که از هر امکان برای برقراری صلح در کشور استفاده می‌کند تا «صلح پایدار» در افغانستان تأمین شود.

او از حمایت و همکاری کشورهای جهان و منطقه استقبال و سپاس‌گزاری کرد و افزود که ثبات در افغانستان، سبب بهبود زنده‌گی در منطقه می‌شود و خواهان ادامه همکاری و حمایت همه کشورهای جهان است.

این در حالی است که یک هیأت از گروه طالبان در کابل حضور دارد و روی تبادله زندانیان کار می‌کند.

این هیأت پس از اعلام سه روز آتش‌بس به کابل آمده است. پس از اعلام آتش‌بس حکومت دستور رهایی دو هزار زندانی طالبان را داده است. تاکنون بیش از یک هزار تن از این زنداینان رها شده‌اند. طالبان نیز ۸۰ زندانی دولت را آزاد کرده‌اند.

از جانب دیگر، شورای امنیت ملی گفته است که آتش‌بس با گروه طالبان به رغم حملات پراکنده این گروه هم‌چنان ادامه یافته است.گروه طالبان پس از اعلام آتش‌بس در برخی از ولایت‌ها از جمله پروان و پکتیا حمله کرده است که در این حملات به نیروهای دولتی تلفات سنگین وارد شده است.

دکمه بازگشت به بالا