رییس هیأت مذاکره‌کننده دولت: طالبان با حمله در سمنگان مردم را از صلح ناامید کردند و باید پاسخ‌گو باشند

۸صبح، کابل: رییس هیأت مذاکره‌کننده دولت در واکنش به حمله طالبان بر ریاست امنیت ملی سمنگان گفته است که این حمله طالبان موجب ناامیدی مردم برای صلح در کشور شده است و گروه طالبان باید در مورد این حمله به مردم پاسخ‌گو باشند.

محمدمعصوم استانکزی، رییس هیأت مذاکره‌کننده دولت این اظهارات را در توییترش مطرح کرده است. او گفته است که حملات طالبان بر اهداف «ملکی و نظامی» قابل توجیه نیست و مردم آن را محکوم می‌کنند.

رییس هیأت مذاکره‌کننده دولت نوشت: «حمله اخیر آن‌ها [طالبان] در سمنگان موجب ناامیدی مردم افغانستان برای صلح در کشور گردیده است. طالبان باید در مورد این حمله به مردم پاسخگو باشند!»

استانکزی افزوده است که اگر طالبان اراده‌ای برای صلح دارند، باید از کشتن مردم دست بکشند.

حمله گروهی روز دوشنبه طالبان بر ریاست امنیت ملی سمنگان که با استفاده از یک موتر باربری مملو از مواد انفجاری اجرا شد و برای یک ساعت دوام کرد. در این حمله، ۱۲ نفر کشته و ۶۳ نفر دیگر زخمی شده‌اند. در میان قربانیان، زنان و کودکان نیز شامل‌اند.

حمله طالبان در سمنگان واکنش‌های گسترده را به همراه داشته است. رییس جمهور غنی این حمله را «جنایت‌کارانه و ضدبشری» خوانده و گفته است که روند صلح را آسیب می‌زند. عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی نیز واکنش مشابه داشته است.

خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان این حمله را نقض تعهدات طالبان برای کاهش خشونت توصیف کرده است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن