ریاست اجرایی: در اظهار نظرها دقت کنید تا روابط با همکاران بین‌المللی ما متأثر نشود

۸صبح، کابل: ریاست اجرایی در اعلامیه‌ای گفته است که باید در «ابراز نظرها و صحبت‌ها» دقت و احتیاط لازم صورت گیرد تا روابط مردم افغانستان و همکاران بین‌المللی از آن متأثر نشود.

ریاست اجرایی این اعلامیه را روز چهارشنبه، بیست‌ونهم عقرب در «پیوند به اظهارات اخیر در مورد نماینده‌ی ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان» نشر کرده است.

هرچند در این اعلامیه به صورت واضح از کسی نام برده نشده است، اما روز گذشته محمد محقق، معاون دوم رییس اجرایی و از حامیان دسته انتخاتی ثبات و هم‌گرایی به ریاست عبدالله عبدالله، تدامیچی یاماموتو، نماینده‌ ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان و رییس دفتر یوناما، را متهم کرد که به نفع دسته انتخاباتی محمداشرف غنی کار می‌کند.

با این حال، ریاست اجرایی گفته است: «نماینده‌ی ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد و دفتر این سازمان در افغانستان به اساس قطع‌نامه‌ی شورای امنیت سازمان ملل متحد و برای کمک به افغانستان ایفای وظیفه می‌کنند.»

این ریاست گفته است که رییس یوناما در سال‌های مأموریت خود «خدمات و کارهای ارزنده‌‌ای» برای افغانستان انجام داده است و از نقش فعال یوناما در افغانستان حمایت و قدردانی می‌کند.

این در حالی است که رسانه‌ای شدن یک نامه یوناما به کمیسیون مستقل انتخابات در روزهای اخیر جنجال آفریده است.

در این نامه یوناما نسبت به عمل‌کرد مولانا محمد عبدالله ابراز نگرانی کرده است. این نهاد مولانا عبدالله را متهم کرده است که یک کارمند کمیسیون مستقل انتخابات را «تهدید به مرگ» کرده و مورد اهانت قومی و مذهبی قرار داده است.

 مولانا محمد عبدالله این اتهام‌ها را رد کرده است. او هم‌چنان از یوناما خواهان ارائه اسناد برای اثبات ادعایش شده است. این عضو کمیسیون مستقل انتخابات هم‌چنان گفته است که یوناما نقش خود را در پیوند به انتخابات به صورت درست بازی نکرده است.

هم‌زمان با این یوناما به جانب‌داری در انتخابات متهم شده است؛ اتهامی که یوناما آن را رد کرده است.

ریاست اجرایی با اشاره به همین موضوع گفته است که از تمام نهادهای بین‌المللی توقع دارد که از شفافیت انتخابات حمایت و پشتی‌بانی کنند.

این نهاد هم‌چنان تأکید کرده است که «تشویش‌ها و نگرانی‌های مشروع» مردم و جامعه بین‌المللی در مورد انتخابات وجود دارد، اما باید در ابراز نظرها دقت و احتیاط شود تا روابط مردم با همکاران‌ بین‌المللی‌اش متأثر نشود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن