فرمانده سنتکام: با خروج امریکا، القاعده در افغانستان تقویت شده است

۸صبح، کابل: رییس ستاد فرماندهی مرکزی امریکا گفته است که پس از خروج نیروهای این کشور از افغانستان، القاعده به تدریج در حال احیا شدن است.

جنرال فرانک مک‌کنزی، رییس ستاده فرماندهی مرکزی نیروهای امریکا (سنتکام) روز پنج‌شنبه، هژدهم قوس، در گفت‌وگو با اسوشیتد پرس گفته است که با خروج امریکا در ماه اگست سال روان، القاعده در خاک افغانستان اندکی رشد کرده و با خروج نیروهای اطلاعاتی امریکا از این کشور ،ردیابی این گروه نیز با مشکل مواجه شده است.

مک کنزی، هم‌چنان تأکید کرده است که برای قطع روابط با گروه القاعده، آن گونه که در مذاکرات دوحه تذکر یافته بود، میان رهبران طالبان اختلاف نظر وجود دارد.

فرمانده سنتکام گفته است که خروج نیروهای نظامی و اطلاعاتی امریکا از افغانستان، ردیابی القاعده و سایر گروه‌های افراطی در داخل این کشور را بسیار دشوار کرده است.

او افزوده است: «ما احتمالاً در حدود یک یا دو درصد از توانایی‌هایی را داریم که زمانی برای بررسی افغانستان داشتیم. این می تواند تهدیدی برای امریکا باشد».

از سویی هم، مک کنزی در سخنانی در وزارت دفاع امریکا گفته بود که القاعده در تلاش است تا حضور خود را در داخل افغانستان بازسازی کند، جایی که از آن می‌تواند حملات مشابه به ۱۱ سپتامبر انجام شود.

با این حال، مقامات نظامی امریکا گفته‌اند که برای پاسخ به هر گونه تهدید علیه این کشور، از حملات هوایی با هواپیماهای بدون سرنشین و سایر هواپیماهای مستقر در خارج از مرزهای افغانستان کار خواهند گرفت.

مک‌کنزی با تأکید بر اهمیت دست‌رسی به اطلاعات و ارتباطات برای جلوگیری از حملات احتمالی گروه‌های تروریستی به امریکا، گفته است که این کشور منابع اطلاعاتی و ارتباطی خود را توسعه می‌دهد.

با این حال، وی افزوده است: «آن‌چه که ما دوست داریم از طالبان ببینیم، موضع قوی علیه القاعده خواهد بود».

او تأکید کرده است که امریکا در تلاش است تا عملکرد طالبان را به گونه دقیق علیه القاعده ببیند و به گفته او، این مورد در جریان دو ماه آینده مشخص خواهد شد.

افزون بر این، مک‌کنزی تأکید کرده است که داعش نیز با آزاد شدن شمار زیادی از جنگ‌جویانش از زندان‌های افغانستان، دوباره تقویت شده است.

او افزود: «باید دید که طالبان می‌توانند اقدامات مؤثری را علیه آنها انجام دهند».

این اظهارات در حالی از سوی فرمانده نیروهای مرکزی امریکا مطرح می‌شود که در سه ماهه‌گی خروج این کشور از افغانستان، حملات داعش بر شهرها افزایش یافته و میزان حملات تروریستی نیز بیش‌تر شده است.

دکمه بازگشت به بالا