تجلیل از هشت ثور؛ اعتراف به اشتباهات با توسل به «فراموشی تاریخی»

ارگ ریاست جمهوری، مراسم برزگ‌داشت از بیست‌وهفتمین سال پیروزی انقلاب اسلامی را برگزار کرد. رییس جمهور غنی، هنگام سخنرانی‌اش در این مراسم پیشنهاد کرد که در رابطه به اشتباهات و کوتاهی‌هایی که در دوران جهاد صورت گرفته است، یک دوره‌ی معین «فراموشی تاریخی» ایجاد شود تا به این ترتیب آینده قربانی گذشته و خشم و نفرت نشود.

رییس جمهور غنی، روز یک‌شنبه، هشتم ثور،  در رابطه به اشتباهات مجاهدان گفت که برای جبران کوتاهی و اشتباهاتی که صورت گرفته است، یک دوره معین «فراموشی تاریخی» ایجاد شود تا به این ترتیب از دشمنی‌ها کاسته شود و آینده قربانی گذشته نگردد. او یادآور شد که کشورهایی که پس از جنگ‌ها به پیش‌رفت رسیده‌اند، آینده‌شان را قربانی گذشته نکرده‌اند، بل‌که از گذشته‌شان درس گرفته‌اند.

محمداشرف غنی رییس جمهور، در این مراسم گفت که مردم افغانستان در دوران جهاد قربانی سنگین را متحمل شده‌اند. به گفته‌ی وی، مردم در جنگ با شوروی سابق حدود ۲۲۰ میلیارد دالر هزینه اقتصادی و ۱.۵ میلیون هزینه انسانی پرداخته‌اند. رییس جمهور غنی افزود که جهان پس از پیروزی جهاد مردم افغانستان، مرتکب اشتباه شد و افغانستان را تنها گذاشت، اما اکنون به این اشتباه خود پی‌ برده و به آن اعتراف می‌کند.

در کنار این، رییس جمهور غنی تأکید کرد که خاطرات مجاهدان، باید نوشته شود و قهرمانان گم‌نام، برای مردم کشور به معرفی گرفته شوند. وی از رهبران جهادی خواست که خاطرات‌شان را از آن دوران، به شکل مکتوب درآورند. هم‌چنان آقای غنی گفت که کمیسیونی به خاطر تجلیل از سی‌امین سال‌روز پیروزی انقلاب اسلامی ایجاد خواهد شد. به گفته‌ی او شماری از تاریخ‌نویسان و نویسنده‌گان نیز به منظور نگاشتن زنده‌گی‌نامه‌ی مجاهدان، شامل هیأت این کمیسیون خواهند بود.

در همین حال، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، گفت که تحولی که در نتیجه‌ی پیروزی انقلاب اسلامی به وقوع پیوست، اگرچه که با ادامه‌ی مشکلات و چالش‌ها، مردم به آرزوهای‌شان نرسیدند، اما یک صفحه‌ی تاریخی را در افغانستان رقم زد. آقای عبدالله با اشاره به قربانیان جنگ در افغانستان گفت که این تحول تاریخی با برخی اشتباهات نیز همراه بود. آقای عبدالله تأکید کرد که در مورد این که در آن زمان، «کی ملامت بود و کی سلامت» مردم کشور قضاوت کرده‌اند.

محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری نیز در این مراسم گفت مجاهدان و گروه‌های جهادی باید بپذیرند که در سال‌های بعد از پیروزی جهاد، آگاهانه و یا ناآگاهانه پاره‌ای از اشتباهات و لغزش‌های نابخشودنی را مرتکب شدند و همین لغزش‌ها باعث ناکامی‌ها و حتا ظهور طالبان شد. آقای دانش افزود که در مجموع تا سال ۱۳۸۱ نزدیک به ۱۰ سال، افغانستان در گرداب هرج‌ومرج و ورطه‌ی جنگ‌ها و ویرانی‌ها فرو رفت که تا امروز آثار تلخ آن دیده می‌شود. آقای دانش تصریح کرد که برخی از افراد و گروه‌ها ناآگاهانه و شماری آگاهانه و هدف‌مند در رابطه به هشت ثور، به گونه‌ی غیرمنصفانه موضع منفی می‌گیرند.

عبدرب‌الرسول سیاف، از رهبران جهادی نیز، بر اشتباهاتی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اشاره کرد. آقای سیاف گفت که هشت ثور یک نقطه‌ی عطف، نه تنها در تاریخ افغانستان است، بل‌ در تاریخ بشریت شناخته می‌شود. وی افزود که در دوران جهاد بعضی اشتباهات از سوی برخی از مجاهدین صورت گرفته است.

 

«در مورد صلح حرف آخر را حکومت و مردم می‌زنند»

در مراسم گرامی‌داشت از پیروزی انقلاب اسلامی، بخش دیگر رهبران حکومت وحدت ملی و سیاسیون، اظهاراتی در مورد گفت‌وگوهای صلح بود.

عبدالله عبدالله، با اشاره گفت‌وگوهای نماینده‌ی ویژه امریکا با نماینده‌گان طالب، گفت که این تلاش‌ها تسهیل‌کنند‌ه‌ گفت‌وگوهای صلح است، اما حرف آخر را در بحث صلح، حکومت و مردم افغانستان خواهند زد. آقای عبدالله افزود که همه مردم افغانستان صلح باعزت می‌خواهند و این صلح باید در نتیجه گفت‌وگوهای بین‌الافغانی میان دولت، گروه‌های سیاسی و گروه طالبان به دست آید.

رییس جمهور غنی نیز، در این مراسم تأکید کرد که صلح اکنون به یک روند ملی بدل شده است و مردم خواهان صلح‌اند و در لویه‌جرگه مشورتی صلح در مورد «قیمت» جنگ و صلح تصمیم خواهند گرفت.

حکومت افغانستان روز یک‌شنبه، هشتم ثور، از پیروزی مجاهدان در برابر قشون سرخ شوروی در مراسمی در ارگ ریاست جمهوری بزرگ‌داشت کرد. در این مراسم رییس جمهور غنی، عبدالله عبدالله رییس اجرایی، محمدسرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، عبد‌رب‌الرسول سیاف، گلبدین حکمتیار از رهبران جهادی و دیگر چهره‌های سیاسی و حکومتی شرکت کرده بودند. سخنرانان در این مراسم ضمن آن‌که جهاد در برابر ارتش سرخ شوروی را ستودند، به برخی از اشتباهات مجاهدان پس از پیروزی نیز اشاره کردند و از آن‌ها خواستند که به اشتباهات‌شان اعتراف کنند.

هشت ثور، ۱۳۷۱ هجری خورشیدی، به عنوان روز پیروزی مجاهدان در برابر رژیم شوری سابق نام برده می‌شود. بیست‌وهفت سال پیش، در این روز، مجاهدان بر نیروهای ارتش سرخ، پیروز شدند و پرچم‌شان را بر فراز ارگ ریاست جمهور در کابل برافراشتند.

دکمه بازگشت به بالا