تجلیل از روز جهانی صحت؛ مریضان در مورد خدمات صحی چه می‌گویند

ایمل نظامی،‌ باشنده‌ی شهر کابل یکی از مراجعه‌کننده‌گان همیشه‌گی شفاخانه‌های دولتی کابل است.

او به تازه‌گی داروی تجویز شده از سوی شفاخانه‌ی ابن‌سینا را خورده است. ایمل نظامی می‌گوید: «چند وقت پیش مریض شده بودم و در شفاخانه‌ی ابن‌سینا رفتم، مریضی‌ام چرک کرده بود، کمی پیشرفته شده بود، باور کنید که با یک نسخه صحت‌یاب شدم و از این شفاخانه راضی استم.»

به قول آقای نظامی شفاخانه‌ی ابن‌سینا امکانات خوب دارد و از وسایل مدرن و جدید استفاده می‌کنند.

او همچنان گفت که در کُل داکتران شفاخانه ابن‌سینا رویه‌ی خوب و پیش‌آمد نیکی با بیماران دارند. ایمل تأکید می‌کند که: «البته استثا دارند، ولی در کُل خوب‌ اند.»

بیشتر اعضای خانواده‌ی ایمل نظامی هنگامی که بیمار می‌شوند به شفاخانه‌های دولتی مراجعه می‌کنند. چند وقت پیش ایمل، برادر‌زاده‌اش را در شفاخانه‌ی صحت طفل برای درمان برده بود. برخلاف شفاخانه‌ی ابن‌سینا، ایمل از خدمات صحی شفاخانه‌ی صحت طفل راضی نیست و می‌گوید: «در نظافت صحت طفل کمی‌و‌کاستی وجود دارد، در شفاخانه‌ی صحت طفل داکتران رویه‌ی نیک دارند، ولی نرس‌ها رویه‌ی درستی ندارند.»

 برادرزاده‌ی ایمل چند ماه پیش به اثر شوک شدید و تب به کوما رفته بود، او اکنون به همکاری و تلاش داکتران صحت طفل درمان شده است.

ایمل نظامی در بخش دیگر از گفته‌هایش به ۸صبح گفت: «شفاخانه‌ی میوند با امکانات اندک، خدمات مفید عرضه می‌کنند. به راستی بیشتر بیماران از این شفاخانه راضی‌ اند، اگر همین چند شفاخانه را در درجه‌بندی قرار دهیم، شفاخانه‌ی ابن‌سینا در تشخیص و رهنمایی درست به بیماران مقام برتر را دارد.»

برخلاف ایمل نظامی، ظریفه یگانه می‌گوید که شمار شفاخانه‌های خصوصی در کشور زیاد است و به بیماران رسیده‌گی نمی‌شود.

بانو یگانه افزود: «وقتی در یک شفاخانه‌ی دولتی می‌روی، باید یک ساعت را در صف منتظر بمانی تا نوبتت برسد، نوبت هم که رسید، داکتر در معاینه‌ی خود دقت نمی‌کند، چون شلوغ است.»

به قول او شماری از بیماران اصلاً ‌در داخل کشور درمان نمی‌شود و مریض‌داران ناچار‌ اند که با هزینه‌ی زیاد بیمارشان را به کشور‌های خارجی ببرند.

ظریفه یگانه از حکومت خواست که زمینه‌ی درمان بیماری‌های سخت را در داخل کشور فراهم کند و در کنار این، تعداد شفاخانه‌های دولتی را افزایش دهند.

سهم مالی هر شهروند از خدمات صحی، پنج دالر در سال

وزارت صحت عامه روز شنبه، ۱۸ حمل روز جهانی صحت را با شعار «پوشش صحی همه‌گانی: همه‌کس در همه‌جا» گرامی داشت.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه‌ی کشور در این مراسم گفت: «دست‌رسی به خدمات صحی حق هر شهروند است، اما سکتور صحت برای تحقق این امر نیاز به منابع مالی بیشتر دارد. در حال حاضر در کشور سالانه مبلغ ۵ دالر برای هر فرد برای دریافت خدمات صحی برای سکتور صحت اختصاص داده شده است. این مبلغ نسبت به دیگر کشور‌های جهان بسیار اندک است.»

آقای فیروز این موضوع را در حالی مطرح می‌کند که امسال بودجه‌ی مالی این وزارت یک‌صد میلیون دالر کاهش یافته است.

بر اساس آمار رسمی سال گذشته‌ی مالی، بودجه‌ی وزارت صحت به ۲۵۵میلیون دالر می‌رسید، اما در امسال این بودجه به دلیل کم‌شدن کمک‌های جهانی، به ۱۵۰میلیون دالر کاهش یافته است.

وزیر صحت عامه در بخش دیگر از صحبت‌هایش یادآور شد که سکتور صحت با وجود کمبود منابع مالی، پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در راستای بهبود عرضه‌ی خدمات صحی داشته است.

میزان مرگ‌و‌میر مادران از ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۵، از ۱۶۰۰ در هر صدهزار تولد زنده به ۳۹۶ در هر صدهزار تولد زنده در هر سال کاهش یافته است.

بین سال‌های یاد شده مرگ‌ومیر اطفال زیر سن پنج سال از ۲۵۷ به ۵۵ در هر یک‌هزار تولد زنده نیز پایین آمده است.

وزیر صحت عامه کشور تصریح کرد که در سال ۲۰۰۲ حدود ۹ درصد مردم به خدمات صحی دست‌رسی داشتند، اما اکنون این رقم با افزایش مراکز صحی، با فاصله‌ی یک ساعت با پا به ۶۰ درصد و با پیمودن فاصله‌ی دو ساعت با پا به ۹۰ درصد افزایش یافته است.

فیروزالدین فیروز خاطرنشان کرد که وزارت صحت عامه طرحی را  با حکومت کشور و همکاران بین‌المللی خویش شریک کرده است که در آن بیشتر روی وضع مالیات بالای واردکننده‌گان کالا‌های مضر از جمله تنباکو و دیگر محصولات که با استفاده از آن صحت انسان را آسیب می‌رساند، تأکید شده است و با تطبیق این طرح‌ها، نه تنها عواید داخلی کشور بیشتر می‌شود، بلکه بودجه‌ی وزارت صحت عامه نیز افزایش می‌یابد.

دیدگاه are closed.