تجلیل از زادروز خواجه‌ عبدالله انصاری در هرات

۸صبح، هرات: از یک‌هزاروچهاردهمین سال‌روز تولد خواجه عبدالله انصاری، عارف نام‌دار کشور با حضور فرهنگیان و مقام‌های محلی هرات گرامی داشت شد. سیدوحید قتالی والی هرات، همراه برخی فعالان فرهنگی، با حضور در آرامگاه پیر هرات، بر مزارش اکلیل گُل گذاشت.

والی هرات تأکید کرد، ساکنان هرات و میراث‌داران خواجه عبدالله انصاری، باید در مورد ابعاد شخصیت این عارف بزرگ پژوهش کنند و زادروز او، در تقویم رسمی کشور درج شود.

از سویی هم، داوود عرفان، مسوول انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان در هرات، که مراسم گل‌گذاری در مزار  پیر هرات با هم‌آهنگی  نهاد وی برگزار شد، می‌گوید قرار بود از سال‌روز تولد خواجه عبدالله انصاری، طی مراسم ویژه‌ای گرامی‌داشت شود، اما به دلیل شرایط اضطرار ناشی از کرونا، برخی از این برنامه‌ها لغو شد.

با این حال، میرمحمد ارحم، متولی آرامگاه پیر هرات، از تخریب برخی از بخش‌های ساختمان اصلی آرامگاه ابراز نگرانی کرد و از وزارت اطلاعات و فرهنگ خواست، برای مرمت این بنای باستانی توجه ویژه کند.

مجموعه گازرگاه، در میان تپه‌ها و کوه‌پایه‌های شمال هرات با کاشی‌های فیروزه‌ای، هم‌چون نگینی می‌درخشد. در محوطه‌ی آرامگاه، مجموعه‌ای کم‌نظیر از آبده‌های باستانی و تاریخی جای گرفته که کنار هم گنجینه‌ای باستانی را پدید آورده است.

خواجه عبدالله انصاری، سال ۳۸۵ هجری شمسی در هرات زاده شد و در سال ۴۶۷ هجری شمسی در همین شهر، چشم از جهان فرو بست. از وی ۲۵ اثر ادبی و عرفانی به یادگار مانده که آثارش علاقه‌مندان زیادی دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن