تجلیل از روز سرباز؛ سرمایه ملی،‌ حافظ قانون اساسی 

عبدالاحمد حسینی

حکومت افغانستان از روز ملی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور طی مراسمی بزرگ‌داشت کرد. در این مراسم مقام‌های بلندپایه حکومت بر حفظ نظام، تقویت و تجهیز نیروهای امنیتی تأکید کردند و جنگ این نیروها در برابر گروه‌های مخالف مسلح را «برحق» دانستند. محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، ضمن تبریکی این روز بیان کرد که قوای امنیتی و دفاعی کشور حافظ و تطبیق‌کننده قانون اساسی‌اند. بر این اساس وی یادآور شد، حمایتی که در حال حاضر از نیروهای امنیتی و دفاعی وجود دارد، در ۱۴۰ سال گذشته وجود نداشته است. رییس جمهور تأکید کرد که نیروهای امنیتی نه تنها از خاک و استقلال افغانستان دفاع کرده، بلکه امنیت جهان را در برابر تروریسم بین‌المللی نیز تأمین کرده است. در همین حال نهادهای بین‌المللی نیز روز ملی سرباز را به نیروهای امنیتی و دفاعی تبریک گفته و به این نیروها خطاب کرده‌اند که مردم و دولت افغانستان هیچ‌گاهی قربانی‌ آن‌ها را فراموش نخواهند کرد.

نهم حوت از سوی رییس جمهور به نام «روز ملی سرباز» نام‌گذاری شده است. در این روز نهادهای دولتی و غیردولتی با اشکال مختلف تجلیل و حمایت‌شان را این نیروها اعلام می‌کنند. روز شنبه، نهم حوت امسال نیز یک مراسم ویژه در وزارت دفاع ملی به همین مناسبت برگزار شد‌. در این مراسم شماری از مقام‌های بلندپایه حکومتی از جمله محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، امرالله صالح و سروردانش، معاونان رییس جمهور و شماری از چهره‌های مطرح سیاسی شرکت کرده بودند. آقای غنی ضمن تبریکی این روز، خطاب به نیروهای امنیتی گفت که افغانستان به دلیل وجود نیروهای امنیتی و دفاعی محکم و استوار به پا ایستاده است. او افزود که بدون این نیروها، دولت وجود نخواهد داشت. او اطمینان داد که حفظ، تقویت و تجهیز قوای امنیتی و دفاعی از وظایف نخست حکومت است.

به گفته رییس جمهور، نیروهای امنیتی و دفاعی فرزندان این خاک‌اند و همه‌ ملت در کنارشان قرار دارند. به گفته آقای غنی تعهد دولت و ملت این است که به نیروهای امنیتی و دفاعی به حیث سرمایه ملی نگاه کنند. رییس جمهور بیان کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در شش سال گذشته راه‌هایی را طی کرده‌اند که ممکن دیگر کشورها در طول ۳۰ تا ۴۰ سال طی کرده باشند. به گفته او، حمایتی که اکنون مردم افغانستان از این نیروها دارند، در ۱۴۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. او دلیل این حمایت را حفاظت این نیروها از قانون اساسی و تطبیق آن در کشور خواند.

به همین ترتیب رییس جمهور خاطر‌نشان کند که مردم افغانستان در چهره‌های نیروهای امنیتی و دفاعی، ملت واحد، ثبات، رفاه و صلح افغانستان را مشاهده می‌کنند. او افزود که به دلیل قهرمانی و فداکاری این نیروها، نه تنها استقلال افغانستان حفظ شده، بلکه امنیت جهان نیز تأمین شده است.

از سوی دیگر آقای غنی جنگ کنونی در برابر نیروهای امنیتی و نظام جمهوری اسلامی افغانستان را «غیرمشروع» خواند و گفت: «جنگی که امروز در برابر مردم ما انجام می‌شود، در تضاد با انسانیت، عدالت و حقانیت بوده و به دین مبین اسلام هیچ ربطی ندارد.» او افزود که علمای دینی نیز در دوحه، مکه، مدینه و اندونیزیا استدلال کرده‌اند که داعیه مردم و حکومت افغانستان برحق است. به گفته رییس جمهور غنی، جنگ راه حل نبوده است و قهرمانی، تعهد و جرأت در صلح نهفته است.

رییس جمهور هم‌چنان تصریح کرد که جامعه بین‌المللی چهل سال است که یک ملت را با تاریخ عظیم، تمدن درخشان و مردم سرزنده از بنیادی‌ترین حق‌شان که همانا «صلح» است، محروم کرده است. او این کار را غیرقابل تحمل دانست و گفت که افغانستان صلح پایدار و باعزت می‌خواهد. او تأکید کرد که این صلح آمدنی است. با این حال آقای غنی چگونه‌گی محروم شدن مردم افغانستان از سوی جامعه بین‌المللی را روشن نساخت.

افزون بر این، وی از ساخت خانه برای نیروهای امنیتی و دفاع و خانواده‌ شهدای امنیتی خبر داد و گفت: «در سال ۱۴۰۰ خانه‌سازی برای وارثین شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی به قوت آغاز می‌گردد.»

شاه‌محمود میاخیل، معاون اول وزارت دفاع ملی، در این مراسم ضمن تبریکی این روز به نیروهای امنیتی، بیان کرد که این وزارت مدال‌های خاص، ترفیعات و کمک‌های نقدی که از سوی رییس جمهور منظور شده را به نیروهایی که در خط اول جنگ قرار دارند، توزیع کرده است. او به مردم اطمینان داد که نیروهای امنیتی و دفاعی برای جنگ‌های بهاری با گروه‌های مخالف مسلح آماده‌گی دارد. او افزود که اکنون نیروهای امنیتی و دفاعی کشور از نگاه اکمالات، رهبری و هماهنگی در موقف بهتری قرار دارند.

در همین حال عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، نیز با نشر اعلامیه‌ای این روز را به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تبریک گفته است. آقای عبدالله گفته است که نیروهای امنیتی و دفاعی بیش‌تر از مسوولیت و رسالت‌شان در برابر این خاک عمل کرده‌ و از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور حراست کرده‌اند. او خطاب به نیروهای امنیتی گفته است که مردم و دولت افغانستان قدر فداکاری‌های سربازان‌شان را می‌دانند. او ابراز امیدواری کرده است که در نتیجه‌ مبارزات و فداکاری‌های نیروهای امنیتی، افغانستان به صلح و ثبات پایدار برسد.

رییس شورای عالی مصالحه ملی افزوده است که نیروهای امنیتی همان‌طوری ‌که در فصل مبارزه در بین مردم جایگاه رفیع داشته‌اند، در فصل صلح و آشتی نیز «سرتاج» ملت خواهند بود.

امرالله صالح، معاون اول رییس جمهور نیز با پیامی گفته است که همه مقروض و بدهکار خانواده‌های «شهدا و معلولین» نیروهای امنیتی هستند. او در صفحه فیس‌بوکش نوشته است که بهترین شهروندان افغانستان کسانی‌اند که امروز لباس رزم به تن دارند و در قدمه‌های مختلف چه در خط و چه عقب خط وظیفه اجرا می‌کنند. صالح تصریح کرده است که احترام گذاشتن به این قوا و حمایت از آن‌ها کم‌ترین کاری است که می‌توان کرد. او افزوده است: «درود و حرمت به همه مادران و پدرانی که عزیزی را به ‌خاطر دفاع از خاک از دست داده‌اند، یا هم فرزندی را به‌ خاطر افغانستان به صف قوای وطن هدیه داده‌اند. مالکان واقعی خاک همین‌ها استند. روز سرباز مبارک!»

در عین حال مارشال عبدالرشید دوستم که از جوزجان به کابل آمده بود، نیز طی مراسمی حمایتش را از نظام و نیروهای امنیتی و دفاعی اعلام کرد. آقای دوستم جنگ نیروهای امنیتی در برابر گروه طالبان را «حلال» خواند و به مردم اطمینان داد که در میدان جنگ پیروز خواهند شد. او بیان کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی و دولت حمایت جامعه جهانی را با خود دارند و باید از امکانات دست داشته برای تأمین امنیت در کشور به ویژه شا‌هراه‌ها و ولسوالی‌ها استفاده شود. مارشال دوستم در این مراسم بر لزوم تقویت اجماع ملی برای صلح تأکید کرد و از رییس جمهور خواست که رهبران سیاسی را دور یک محور جمع کند و از درگیر شدن با مسایل «خرد و ریزه» خود‌داری ورزد.

محمد محقق، مشاور رییس جمهور در امور امنیتی و سیاسی، نیز از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور حمایت کرده و گفته است که تسلط بر افغانستان از راه زور ممکن نیست و رهبران سیاسی این اجازه را به هیچ گروهی نخواهند داد.

در همین ‌حال نهادهای بین‌المللی نیز روز سرباز را تبریک گفته و از نیروهای امنیتی و دفاع افغانستان اعلام حمایت کرده‌اند. سفارت امریکا در کابل با نشر یک توییت گفته است: «امروز ما از شجات و فداکاری سربازان افغان قدردانی می‌کنیم. نیروهای ما افتخار دارند که در کنار مردان و زنان شجاع شما خدمت می‌کنند.»

اسکات میلر، فرمانده ماموریت پشتی‌بانی قاطع، با نشر یک نوار تصویری این روز را به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تبریک گفته است. آقای میلر خطاب به نیروهای امنیتی افغانستان گفته است که مردم و دولت افغانستان قربانی‌های شما را فراموش نخواهند کرد. او ضمن قدر‌دانی از عملکرد این نیروها، افزوده است: «شما حافظ افغانستان و نیروهای محرکه امنیت و ثبات هستید.»

در برنامه‌هایی که برای تجلیل از روز سرباز برگزار شده بود، بر تقویت نظام و نیروهای امنیتی تأکید شد. در این برنامه‌ها اما هیچ یک از مقام‌های دولتی به مشکلات نیروهای امنیتی از قبیل پایین بودن معاش اشاره نکرد‌. این در حالی است که به ‌تازه‌گی مجلس نماینده‌گان طرح یک‌سان‌سازی معاشات آموزگاران و کارمندان پایین‌رتبه خدمات ملکی را به تصویب رساند. براساس آن قرار است سر از ماه حمل سال ۱۴۰۰ به معاش آموزگاران و کارمندان پایین‌رتبه خدمات ملکی به مبلغ دو هزار افغانی افزوده شود. این در حالی است که نیروهای امنیتی و دفاعی نیز با معاش اندک مسوول تأمین امنیت‌اند و در خط نخست نبرد با گروه‌های مخالف مسلح می‌جنگند. بارها نیروهای امنیتی از پایین بودن معاش‌شان شکایت داشتند، اما تاکنون به این شکایت‌ها توجهی نشده است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن