بزرگداشت از نیم قرن فعالیت‌ فرهنگی -ادبی سید فضل‌احمد پیمان

۸صبح، هرات: مسئولان محلی هرات، ریاست اطلاعات و فرهنگ و انجمن ادبی این ولایت طی محفلی از نیم قرن فعالیت‌های فرهنگی‌ـ ادبی سید فضل‌احمد پیمان بزرگداشت کردند.

سید فضل‌احمد پیمان از شاعران شعر پایداری در افغانستان و از او سه اثر به چاپ رسیده ‌است. پیمان از شاعرانی است که همزمان با خلیل‌الله خلیلی، یکی از مشهورترین شعرای افغانستان شعر مقاومت را در افغانستان آغاز کرد.

محفل بزرگداشت از سید فضل‌احمد پیمان زیر نام «شاعر شعرهای ممنوع» در هرات برگزار شد. به گفته‌ی مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات، خواندن و دست‎به‌دست شدن اشعار سید فضل‌احمد پیمان در برهه‌ای از تاریخ معاصر افغانستان ممنوع بود و به همین دلیل او بیشتر به عنوان شاعر شعرهای ممنوع شهرت یافته است.

سید فضل‌احمد پیمان همچنان مؤسس و صاحب امتیاز ماهنامه‌ی فروغ انقلاب، نخستین نشریه‌ی چاپی در ولایت بادغیس بوده ‌است. شهرت پیمان بیشتر به ‌خاطر اشعار و حماسه‌سرایی‌های اوست. سرودهای حماسی پیمان به‌ویژه در زمان جنگ افغانستان و شوروی همواره در جبهات جنگ دست به دست شده و در میان مهاجرین افغان در ایران و پاکستان توسط گروه‌های سرود مدارس و نهادهای فرهنگی در مجالس بزرگ خوانده می‌شد.

آریا رئوفیان رییس اطلاعات و فرهنگ هرات در مراسم بزرگداشت از فعالیت‌های فرهنگی‌- ادبی سید فضل‌احمد پیمان گفت که شعر مقاومت و پایداری از همان سپیده‌دم پیدایی ادبیات، چه به‌صورت ادب شفاهی و چه به صورت ادبیات نوشتاری، وجود داشته، به ویژه آن که نظام‌های حاکم پیوسته بر مردم، استبداد روا داشته و مردم با سرایش سرودها و ترانه‌‌‌ها در برابر چنان نظام‌های استبدادی ایستادگی و مخالفت خود را آشکار کرده‌اند.

سید فضل‌احمد پیمان از دهه پنجاه خورشیدی به سرودن شعر آغاز کرد. خلیل‌الله خلیلی شاعر مشهور شعر پایداری و مقاومت در افغانستان در مورد اشعار پیمان گفته است: «شور رسوا کن دشمن خوار و سوز ناله‌برانگیز گلگون قبایان وطن در اشعار خجسته‌ی تو چندان مقام متعالی دارد که جائی برای تحلیل و نقد ادبی بازنمی‌گذارد. به صراحت می‌توان گفت که انسجام و رعایت مقررات و ریزه کاری‌ها در شعر شیدای تو بیانگر همان سبک عراقی است که در دبستان هنرپرور، شعر ساز روح‌انگیز و جان آویز پیر هرات پایه گذاشته ‌است.»

پیمان از فعالان عرصه‌ی سیاسی در غرب افغانستان نیز بوده است. او در دهه‌ی هفتاد خورشیدی رییس سارنوالی ولایت بادغیس بوده و در اوایل دهه‌ی هشتاد به عنوان مستوفی ولایت هرات، در اوسط همین دهه به صفت رییس سارنوالی ولایت هرات و مدتی را نیز به عنوان سرپرست ولایت هرات ایفای وظیفه کرده ‌است.

پس از سقوط طالبان در افغانستان این نخستین بار است که از شعر پایداری و شعر مقاومت افغانستان و شاعری از این ‌دست در هرات بزرگداشت می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن