پیشنهاد آتش‌بس برای مبارزه با کرونا؛ طالبان بر تسهیل تأکید دارند و آتش‌بس را «زود» می‌دانند

حسیب بهش

پس از درخواست آتش‌بس فوری جهانی از سوی سازمان ملل متحد، محمداشرف غنی نیز از گروه طالبان خواست که به آتش‌بس تن دهند و زمینه را برای مبارزه با ویروس کرونا فراهم کنند. وی تصریح کرد که در صورت همه‌گیر شدن بحران کرونا ناشی از دوام جنگ، گروه طالبان و کشورهای حامی این گروه مسوول آن خواهند بود. طالبان اما می‌گویند که در تسهیل روند مبارزه با کرونا سهیم می‌شوند، اما برقراری آتش‌بس را «زودهنگام» می‌دانند. به گفته این گروه، حملات نظامیان طالب در روزهای اخیر حدود ۶۰ درصد کاهش یافته است. هرچند تاکنون ۴۲ مورد مثبت ویروس کرونا در کشور ثبت شده، اما وزارت صحت عامه هفته‌ی آینده را «روزهای حیاتی» پیرامون ویروس کرونا در کشور می‌داند.

پس از درخواست وزارت صحت عامه مبنی بر عملی شدن  اقدامات جدی برای مبارزه با ویروس کرونا، رییس جمهور غنی روز سه‌شنبه، بیست‌وچهارم حمل، در یک صحبت تلویزیونی از گروه طالبان خواست که برای مبارزه با این ویروس، طرح آتش‌بس را بپذیرد. وی افزود: «یک بار دیگر بالای طالبان صدا می‌کنم که به خواست علمای دین پاسخ مثبت دهند و برای حفظ جان مردم از مصیبت کرونا با آتش‌بس موافقت کنند. کسانی‌ که در مناطق طالبان زنده‌گی می‌کنند، افغان‌اند و من به عنوان رییس جمهور خودم را در برابر صحت و رفاه آنان مسوول می‌دانم. اگر فاجعه‌ای رخ داد، خدا و ملت شاهد است که مسوولیت آن به دوش طالبان و حامیان بیرونی آنان است.»

حدود یک هفته پیش مقامات امنیتی افغان نیز از گروه طالبان خواسته بودند که برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، حملات‌شان را متوقف کرده و آتش‌بس سراسری اعلام کنند. این مقامات گفته بودند که با برقراری آتش‌بس، زمینه برای وقایه و جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در کشور فراهم می‌شود. این در حالی است که آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، از همه‌ی طرف‌های درگیر در جهان خواسته که برای مبارزه با ویروس مرگ‌بار کرونا و رسانیدن کمک‌های انسانی، «آتش‌بس فوری جهانی» برقرار کنند. از این درخواست دبیرکل سازمان ملل متحد در شماری از کشورها، از جمله لیبیا و یمن، استقبال شده است.

گروه طالبان اما در واکنش به درخواست آتش‌بس می‌گوید که روند مبارزه با کرونا را تسهیل می‌کند، اما به باور این گروه، زود است تا در مورد آتش‌بس تصمیم گرفته شود. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که این گروه تلاش‌هایش برای پیش‌گیری از کرونا را در مناطق زیر کنترلش آغاز کرده‌ است. وی افزود که زود است در مورد درخواست آتش‌بس صحبت کنند، اما در صورت نیاز در مورد آن تصمیم خواهند گرفت. سخنگوی گروه طالبان تصریح کرد که جنگ از سوی دو طرف به پیش برده می‌شود و آنان در شماری از نقاط به حالت جنگی مجبور شده‌اند. به گفته او، توقف جنگ در کُل پیچیده است، اما تصریح کرد که این گروه میزان حملاتش را ۶۰ درصد کاهش داده است. به گفته وی، طالبان تدابیر احتیاطی را گرفته‌اند و وضعیت را زیر کنترل دارند که در صورت نیاز می‌توانند جنگ را در شماری از نقاط کشور متوقف کنند.

وزارت صحت عامه نیز از چراغ سبز گروه طالبان برای کمک در راستای پیش‌گیری از ویروس کرونا خبر داده است. فیروز‌الدین فیروز، وزیر صحت عامه، در نشستی روز گذشته گفت که این گروه وعده داده‌ است تا در بخش هم‌آهنگی، اجازه‌دهی به پرسونل صحی، ارسال محموله صحی، اجازه‌دهی به تیم‌های نمونه‌گیری و گرفتن اهتمامات برای اشخاص مشکوک و معروض همکاری ‌کند. این در حالی است که سره میاشت نیز طرح «ارایه خدمات صحی در ساحات زیر کنترل طالبان» را به حکومت سپرده است و قرار است این طرح در هم‌آهنگی با وزارت صحت عامه اجرایی شود. وزارت دفاع اما هرگونه کاهش در حملات طالبان را رد می‌کند. فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی، گفت که در جریان جنگ‌های اخیر، تلفاتی وارد شده و نیروهای امنیتی و دفاعی در حالت «دفاعی فعال» قرار دارند.

پس از پایان طرح کاهش چشم‌گیر خشونت‌ها، طالبان حملات‌شان بر مواضع حکومتی را از سر گرفته‌اند. بر اساس اعلامیه‌های این گروه، تا کنون ده‌ها حمله بر مراکز نظامی و پوسته‌های نیروهای امنیتی صورت گرفته است. این گروه ادعا دارند که در این حملات شماری از نظامیان دولتی کشته و زخمی شده‌اند. حکومت نیز هرچند بر «حالت دفاعی فعال» تأکید دارد، اما می‌گوید که در این میان در حملات دفاعی به نظامیان طالبان تلفاتی را وارد کرده‌ است. بر اساس آمارهای مبتنی بر اعلامیه‌های وزارت دفاع، در جریان ۲۰ روز اخیر حدود ۱۴۰ نظامی طالب کشته و حدود ۱۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. این وزارت در اعلامیه‌ها تأیید کرده که حدود ۲۰ سرباز اردو و ۶ سرباز پولیس در جریان چند حمله گروه طالبان کشته شده‌اند.

گسترش دامنه ویروس کرونا در کشور سبب نگرانی‌ها پیرامون چگونه‌گی پیش‌گیری از این ویروس شده است. تا کنون ۴۲ مورد مثبت این ویروس در چندین ولایت، از جمله هرات، کابل، سمنگان و لوگر ثبت شده و در این جریان، یک تن به دلیل ابتلا به این ویروس جان باخته است. مسوولان در حکومت پیش از این گفته بودند که در صورت برقرای آتش‌بس از سوی گروه طالبان، آنان می‌توانند زمینه وقایه و پیش‌گیری از این ویروس را فراهم کرده و آن را مهار کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن