ماجرای ۳۰۰هزار رای جنجالی؛‌ کمیته مشترک شیوه نمونه‌‌گیری را مشخص می‌کند

فهیم امین

مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی پس از فرستادن تصامیم و فیصله‌های‌شان به کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که قرار است کمیته‌ای‌ مشترک برای مشخص کردن محلاتی که به عنوان نمونه به تفتیش ویژه سوق داده شده‌اند، شکل گیرد. به سخن آنان در این کمیته اعضای رهبری هر دو کمیسیون انتخاباتی حضور خواهند داشت و در‌باره شیوه نمونه‌گیری این محلات رای‌دهی تصمیم خواهند گرفت.

محمد‌رضا فیاض، ‌معاون سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، روز یک‌شنبه، ۲۰ دلو، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت، هر چند ابلاغیه فیصله‌های این کمیسیون درباره شکایت‌های استینافی و استثنایی به ویژه تصامیم این کمیسیون در رابطه به ۳۰۰هزار رای جنجالی قبلاً به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده شده بود، اما دیروز (یک‌شنبه) متن این فیصله‌ها نیز با جزییات آن به این کمیسیون فرستاده شد. آقای فیاض هم‌چنان خاطرنشان ساخت که تصمیم گرفته شده است تا کمیته‌ای مشترک برای گزینش ۱هزار و ۴۱۱ محل نمونه برای تفتیش ویژه، شکل گیرد و اعضای این کمیته تصمیم خواهند گرفت که کدام محلات در ۲۹ ولایت کشور به عنوان نمونه مورد تفتیش ویژه قرار گیرند. معاون سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی اما درباره زمان شکل‌گیری این کمیته و ترکیب اعضای آن جزییات ارایه نکرد.

این کمیته در حالی قرار است شکل گیرد که کمیسیون شکایات انتخاباتی پس از رسیده‌گی به ۶ هزار و ۱۹۷ اعتراض استینافی و نزدیک به ۲۰۰ شکایت استثنایی تصمیم گرفته است تا نمونه‌ای از ۲۳۹ هزار رای مشکوک و آرای خارج از زمان رای‌دهی تفتیش ویژه شود. بر اساس اظهارات مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی بیش‌ترین شکایت‌های ثبت شده، شکایت اعتراض‌های استینافی و قضایای استثنایی در‌باره ۳۰۰هزار رای جنجالی بوده است که کمیسیون مستقل انتخابات به آن اعتبار داده است. برخی از دسته‌های انتخاباتی اما به ویژه دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» به رهبری عبدالله عبدالله این فیصله‌های کمیسیون مستقل انتخابات را خلاف کارشیوه‌های انتخاباتی دانسته‌اند. به باور دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی، کمیسیون مستقل انتخابات ۱۳۷هزار و ۶۳۰ رای مشکوک و ۱۰۲ هزار و ۱۲ رای خارج از زمان مشخص رای‌دهی را به نفع دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری محمداشرف غنی، اعتبار داده است. این دسته انتخاباتی هم‌چنان خواستار ابطال آرای ۲هزار و ۴۲۳ محل رای‌دهی شده بود که فاقد اطلاعات بایومتریکی می‌باشند. برخی از این محلات پس از بازشماری آرا از سوی کمیسیون مستقل انتخابات باطل اعلام شده است. تنها آرای ۲۹۸ محل رای‌دهی معتبر شناخته شده است‌ که اکنون کمیسیون مستقل انتخابات آن را به بازشماری محول کرده است.

در همین پیوند، کمیسیون شکایات انتخاباتی یک‌ونیم ماه پس از اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری فیصله کرده است که از میان ۱۳۷هزار و ۶۳۰ رای مشکوک ۱۰درصد آن و از  میان ۱۰۲هزار و ۱۲ رای خارج از زمان رای دهی ۱۵درصد آن به عنوان نمونه مورد تفتیش ویژه قرار گیرد. مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی اما در روز اعلام فیصله‌های‌شان،‌ شیوه نمونه‌گیری این محلات رای‌دهی را مشخص نکرده، اما گفته‌اند که نتایج این تفتیش ویژه مشخص خواهد کرد که این آرا معتبر اند و یا باطل خواهند شد.

از این پیش چمن‌شاه اعتمادی، رییس دبیرخانه کمیسیون شکایات انتخاباتی، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفته بود که روش نمونه‌گیری را مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی تعیین خواهند کرد. آقای اعتمادی هم‌چنان خاطرنشان ساخته بود که نمونه محلات رای‌دهی که قرار است تفتیش ویژه شوند، بر اساس میزان شکایت‌های ثبت شده در هر ولایت انتخابات خواهند شد. به سخن او، در هر ولایتی که تعداد شکایت‌های ثبت شده در برابر اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری بیش‌تر باشد، محلات بیش‌تری به عنوان نمونه گزینش خواهند شد. اکنون اما معاون سخنگوی این کمیسیون می‌گوید تصمیم بر این است که کمیته مشترک هر دو کمیسیون‌ انتخاباتی در این باره تصمیم بگیرد.

محمد‌رضا فیاض، معاون سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، گفت که این کمیسیون برای شرکت در نشست مشترک برای تصمیم‌گیری در‌باره گزینش روش نمونه‌گیری این محلات آماده‌گی لازم را دارد و هر گاه مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات خواسته باشند، نشست این کمیته مشترک صورت خواهد گرفت.

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات تایید می‌کنند که ابلاغیه و یک نقل از فیصله‌های صادر شده از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی در اختیار آنان قرار گرفته است. مسوولان این کمیسیون اما در‌باره تشکیل کمیته مشترک برای گزینش محلات نمونه ابراز نظر نمی‌کنند. ذبیح‌الله سادات، از سخنگویان کمیسیون مستقل انتخابات، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت تا کنون در‌باره تشکیل کمیته مشترک برای گزینش شیوه نمونه‌گیری کدام تصمیمی ‌گرفته نشده است. به سخن او، پس از مطالعه و بررسی فیصله‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی، رهبری کمیسیون مستقل انتخابات در این باره تصمیم خواهد گرفت.

با این همه، مسوولان نهادهای ناظر بر روند انتخابات محول کردن گزینش شیوه نمونه‌گیری محلات را به کمیته مشترک یک اقدام غیرمسلکی عنوان می‌کنند و با این حال ابراز امیدواری می‌کنند که این کمیته مشترک بتواند روی گزینش شیوه نمونه‌گیری هرچه زودتر به توافق برسد. یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) گفت، از دید مسلکی کمیسیون شکایات انتخاباتی باید شیوه گزینش محلات رای‌دهی را به عنوان نمونه مشخص می‌کرد. به سخن او، این کمیسیون اکنون تصمیم گرفته است که مسوولیت‌های آنان را کمیته مشترک انجام دهد. آقای رشید ابراز امیدواری کرد که این کمیته بتواند هرچه زودتر شکل گیرد و در‌باره شیوه نمونه‌گیری محلات رای‌دهی تصمیم مناسب بگیرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن