حمل؛ ماه خونین نظامیان در هرات

محمدحسین نیک‌خواه

آمار گردآوری شده از سوی روزنامه ۸صبح نشان می‌دهد که در جریان ماه حمل سال روان خورشیدی، به دنبال حملات طالبان بر ولسوالی‌ها و بخش‌هایی از شهر هرات، دست‌کم ۲۶ تن از نیروهای امنیتی کشته، هفت تن زخمی و ۲۷ تن دیگر به دست طالبان اسیر شده‌اند. در جریان این ماه، حملات شبانه و حملات موتر‌بمب طالبان بر ولسوالی‌های گوناگون هرات افزایش چشم‌گیری یافته و برخی اعضای شورای ولایتی باور دارند که مبادرت به حملات شبانه و حملات موتر‌بمب، روش جدید جنگ طالبان در هرات است. از سوی دیگر، مقام‌های امنیتی هرات ادعا دارند که آنان نیز در پاسخ به حملات طالبان واکنش‌ نشان داده و حملات تهاجمی را عقب زده‌اند. افزایش حملات تهاجمی طالبان، شدت گرفتن نبردها و نامشخص بودن زمان دقیق برگزاری نشست صلح استانبول، نگرانی هراتیان را در پیوند به تداوم جنگ و تلفات غیرنظامیان به دنبال داشته است.

هم‌زمان با آغاز فصل بهار و گرم شدن هوا، میدان‌های نبرد میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان طالبان در بخش‌های گوناگون هرات داغ شده است. آمار گردآوری شده از سوی روزنامه ۸صبح نشان می‌دهد که تنها در جریان ماه حمل سال ۱۴۰۰ خورشیدی، دست‌کم ۲۶ نیروی امنیتی در هرات کشته، هفت تن زخمی و ۲۷ تن دیگر اسیر شده‌اند. این شمار از نظامیان در ولسوالی‌های شین‌دند، کُهسان، انجیل، غوریان، زنده‌جان، کشک رباط‌سنگی و بخش‌هایی از مرکز شهر هرات، در پی حملات تهاجمی، انفجار موتر‌بمب و انفجار ماین‌های کنا‌ر جاده‌ای از سوی طالبان کشته، زخمی و اسیر شده‌اند.

در نخستین روز ماه حمل سال ۱۴۰۰ خورشیدی، شش سرباز سرحدی ارتش در ولسوالی رباط‌سنگی در شمال هرات کشته شدند. منابع معتبر امنیتی می‌گویند که در پی انفجار یک ماین، شش سرباز نیروهای سرحدی به شمول فرمانده تولی ارتش کشته شدند. در یک رویداد دیگر، روز سه‌شنبه، دهم حمل، موتر آمر کشف کمیساری گمرک اسلام‌قلعه هدف ماین قرار گرفت که در پی آن، آمر کشف نقطه صفری کمیساری گمرک اسلام‌قلعه هرات و یک سرباز محافظش زخم برداشتند.

افزون بر این، در پی وقوع یک انفجار بر پاسگاه امنیتی پولیس در منطقه «کمرکلاغ» از مربوطات ولسوالی انجیل هرات، دو سرباز پولیس زخم برداشتند و یک سرباز دیگر کشته شد. این پاسگاه امنیتی در امتداد بزرگ‌راه هرات – تورغندی موقعیت دارد. در یکی از خونین‌ترین حملات طالبان بر نیروهای امنیتی، به دنبال حمله طالبان بر تولی «موسی‌آباد» ولسوالی غوریان هرات، ۱۶ نیروی سرحدی ارتش اسیر و سه تن دیگر کشته شدند. طالبان ادعا دارند که در این حمله، تولی موسی‌آباد را به گونه کامل تصرف کردند و هشت سرباز به شمول فرمانده تولی کشته و ۱۱ نفر دیگر به شمول معاون تولی اسیر شدند.

هم‌زمان با این حمله، جنگ‌جویان طالبان بامداد جمعه، بیستم حمل، بر منطقه «کمانه» ولسوالی کُهسان هرات حمله کردند که در پی آن ۱۱ نیروی سرحدی ارتش اسیر، دو نفر کشته، یک نفر زخمی و سه نفر دیگر ناپدید شدند. هم‌چنان طالبان ادعا دارند که پاسگاه نیروهای سرحدی ارتش را در منطقه کمانه ولسوالی کُهسان برای چند ساعت تصرف کردند. در یکی دیگر از حملات مرگ‌بار بر نیروهای امنیتی، شام یک‌شنبه، بیست‌ودوم حمل، به دنبال انفجار یک ماین جاده‌ای در حوزه یازدهم پولیس هرات، سه سرباز پولیس کشته شدند. این رویداد در منطقه قادرآباد شهر هرات روی داد. پیش از آن هم در چند رویداد جداگانه، برخی حوزه‌های امنیتی پولیس در شهر هرات آماج حملات موتر‌بمب قرار گرفته بود.

ولسوالی ناامن شین‌دند هرات، در جریان ماه حمل سال روان خورشیدی، گواه افزایش چشم‌گیر حملات تهاجمی و برخی حملات انفجاری طالبان بود. در یکی از رویدادها، به دنبال انفجار یک موتر‌بمب، دست‌کم چهار نیروی امنیتی جان باختند. دو تن دیگر از نیروهای امنیتی نیز در حملات گوناگون طالبان در این ولسوالی کشته شدند. در کنار شین‌دند، ولسوالی‌های کُهسان و غوریان در غرب شهر هرات و از مناطق راهبردی که با کشور ایران مرز مشترک دارد، طی ماه گذشته گواه افزایش ناامنی و حملات تهاجمی طالبان بر مواضع نیروهای امنیتی بود. ولسوالی زنده‌جان، یکی دیگر از ولسوالی‌های غربی هرات نیز گواه نبردها میان طالبان و نیروهای امنیتی بود.

در اواخر ماه حمل، به دنبال انفجار موتر‌بمب بر یک پاسگاه پولیس در ولسوالی زنده‌جان هرات، دست‌کم سه تن از نیروهای امنیتی کشته شدند. به روایت منابع امنیتی، در پی وقوع این انفجار، خسارت‌های مالی زیادی به غیرنظامیان وارد آمد و برخی خانه‌های مسکونی از شدت انفجار تخریب شد. در تازه‌ترین مورد از حملات تهاجمی و انفجاری طالبان، به دنبال انفجار موتر‌بمب در ولسوالی غوریان هرات، دست‌کم دو نیروی خیزش مردمی کشته شدند و سه نیروی خیزش مردمی به همراه ۱۲ غیرنظامی زخم برداشتند. نیروهای امنیتی پیش از رسیدن موتر‌بمب به هدف اصلی‌، آن را از بین بردند و از بروز تلفات گسترده جانی جلوگیری شد.

چندی پیش طالبان با نشر اعلامیه‌هایی که در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شد، به هراتیان هشدار دادند که قصد انجام حملات انفجاری بر مواضع نیروهای امنیتی را دارند و مردم از نزدیک شدن به این بخش‌ها، برای حفظ جان‌شان خودداری کنند. هم‌زمان با افزایش حملات انفجاری و تهاجمی طالبان، برخی اعضای شورای ولایتی باور دارند که انجام حملات شبانه و انفجار موتر‌بمب، روش جدید جنگ طالبان در هرات است. توریالی طاهری، معاون شورای ولایتی هرات، باور دارد که این روش جدید جنگ طالبان، تلفات زیادی از نیروهای امنیتی گرفته است.

از جناب دیگر مقام‌های امنیتی هرات ادعا دارند که آنان نیز در پاسخ به حملات طالبان، واکنش‌ نشان داده و حملات تهاجمی را در چندین ولسوالی‌ عقب زده‌اند. هرچند شمار دقیق تلفات جنگ‌جویان طالبان در ماه حمل مشخص نیست، اما به روایت مقام‌های امنیتی هرات، ده‌ها جنگ‌جوی طالب در نبرد با نیروهای امنیتی کشته شدند.

افزایش حملات تهاجمی طالبان، شدت گرفتن نبرد و نامشخص بودن زمان دقیق برگزاری نشست صلح استانبول، نگرانی هراتیان را در پیوند به افزایش تلفات غیرنظامیان به دنبال داشته است. فعالان مدنی و ساکنان هرات، از شدت گرفتن نبردها نگرانی دارند و چشم‌انتظار مشخص شدن زمان برگزاری نشست صلح استانبول به امید پایان جنگ در کشور هستند.

دکمه بازگشت به بالا