نامزدان معترض با دهان دوخته چه می‌خواهند؟

به تازه‌گی شماری از نامزدان انتخابات پارلمانی سال گذشته دهان‌شان را به رسم اعتراض دوخته‌اند. اعتراض این نامزدان به دنبال اعلام نتایج انتخاباتی پارلمانی آغاز شد و برای مدت سه ماه ادامه یافته است. نامزدان ناراض از نتایج انتخابات پارلمانی که همه‌ی‌شان زنان هستند، بیش‌تر از ۹۰ روز می‌شود که در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری و قصر سپیدار خیمه تحصن برپا کرده‌اند و خواهان ایجاد محکمه اختصاصی برای رسیده‌گی به خواست‌ها و اعتراض‌های‌شان در پیوند به نتایج انتخاباتی پارلمانی هستند.

این نامزدان معترض که شمار‌شان به ۱۴ تن می‌رسد، از یازده حوزه انتخاباتی به شمول حوزه کوچی‌ها هستند. آن‌ها خیمه‌های اعتراضی را با شعار «یگانه خواست ما ایجاد محکمه اختصاصی است. تا زمانی‌که حکومت به خواست‌های برحق ما پاسخ ندهند از اعتصاب غذایی دست نمی‌کشیم» در چهار‌راهی زنبق برپا کرده‌اند. از این میان چهار نامزد معترض روز سه‌شنبه، یازدهم سرطان، در اعتراض به آن‌چه بی‌توجهی حکومت نسبت به خواست‌های‌شان خوانده می‌شود، دهان خود را دوخته‌ و به این ترتیب به اعتراض‌شان شکل تازه‌ای بخشیده‌اند. این نامزدان اکنون با دهان دوخته، بر رسیده‌گی به خواست‌های‌شان اصرار می‌‎ورزند.

نجیبه فایض، نامزد معترض از ولایت هلمند در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که بیش از سه ماه است که برای دادخواهی و تحقق عدالت، خیمه‌های اعتراضی را در اطراف ارگ برپا کرده‌اند، اما حکومت تا اکنون به‌ خواست‌های ما پاسخ مثبت نداده است. خانم فایض دولت را به بی‌پروایی متهم کرد و گفت که چهار تن از نامزدان معترض به نشانه‌ی اعتراض نسبت به عدم رسیده‌گی به خواست‌های‌شان، بامداد روز سه‌شنبه دهان‌شان را دوخته‌اند. او به حکومت هشدار داد، در صورتی‌که به خواست‌های آنان رسیده‌گی و پاسخ داده نشود، اعتراض‌شان را ادامه خواهند داد.

افزون بر این خانم فایض، دولت را به فریب‌کاری و دروغ‌گویی متهم کرد. او گفت، با وجودی ‌که بیست روز قبل حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس جمهور، برای شکستن اعتصاب غذایی به آن‌ها وعده ایجاد کمیته اختصاصی و فراهم کردن زمینه ملاقات با رییس جمهور را داده بود، اما تا اکنون هیچ یک از این وعده‌ها عملی نشده است. خانم هلمندی افزود: «وعده‌هایی که برای ما داد، دروغ و برای فریب‌مان بود. این وعده‌ها فقط به ‌خاطر برچیدن خیمه‌های اعتراضی‌مان بوده است.»

از سویی هم این نامزد معترض،‌ شماری از افراد در داخل ارگ را متهم کرد که مانع دیدار آنان با رییس جمهور می‌شوند. او با وجودی‌ که از کسی/کسانی نام نبرد، اما گفت: «شماری از حلقات در اطراف رییس جمهور، مشکلات ما را وارونه جلوه می‌دهند و به رییس جمهور می‌گویند که ما ناکام هستیم و در صدد امتیاز‌خواهی هستیم، در حالی ‌که ما امتیاز نمی‌خواهیم، ما رأی داریم و برنده هستیم.»

نفیسه سیلی وردک، نامزد معترض از ولایت میدان‌وردک، نیز دولت را به فریب‌کاری متهم کرد. خانم وردک گفت، با وجودی ‌که آقای محب وعده سپرده بود که به مشکلات آنان رسیده‌گی و زمینه یک نشست را با رییس جمهور فراهم می‌کند، اما تا اکنون این وعده‌ها عملی نشده‌ است. او افزود که وعدهای حکومت یک فریب بود تا از ادامه اعتراضات جلوگیری کند. او هشدار داد، در صورتی ‌که به خواست‌های‌شان پاسخ داده نشود، به اعتراضات‌شان ادامه خواهند داد.

ایجاد محکمه اختصاصی از صلاحیت‌های حکومت نیست

در همین حال ارگ ریاست جمهوری در واکنش به خواست‌های این نامزدان می‌گوید که ایجاد محکمه اختصاصی از صلاحیت‌های حکومت نیست. عارف صمیم، معاون سخنگوی ریاست جمهوری روز چهارشنبه، دوازدهم سرطان، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که مسایل مطرح شده از سوی این نامزدان از لحاظ قانونی از صلاحیت‌های حکومت نیست. او گفت: «وقتی کمیسیون مستقل انتخابات نتیجه نهایی خود را اعلام می‌کند، حکومت برعکس نتیجه کمیسیون نمی‌تواند یک نفر کامیاب را از کرسی پارلمان برطرف کند و کسی دیگر که اعتراض می‌کند را به کرسی پارلمان بنشاند.»

از سویی ‌هم آقای صمیم وعده‌هایی را که از سوی آقای محب به این نامزدان داده شده بود، رد کرد. او گفت که آقای محب هیچ‌گاهی وعده‌های فرا‌قانونی برای نامزدان معترض نداده است. اما معاون سخنگوی ریاست جمهوری افزود که حکومت اعتراضات آنان را می‌شنود و به خواست‌هایی که در صلاحیت‌های حکومت باشد، رسیده‌گی می‌کند.

گفتنی است که چندی پیش حمدالله محب، مشاور امنیت ملی و خان‌ولی‌خان بشرمل، معاون تخنیکی اداره امور ریاست جمهوری، از نامزادان معترض خواسته بودند که به اعتصاب غذایی‌شان خاتمه دهند. به گفته نامزدان معترض، آقای محب وعده داده بود که حکومت برای رسیده‌گی به مشکلات آنان یک کمیته اختصاصی را ایجاد می‌کند. هم‌چنان زمینه ملاقات با رییس جمهور غنی را نیز فراهم می‌کند تا آنان به طور مستقیم مشکلات‌شان را با رییس جمهور در میان بگذارند. به گفته نامزدان معترض، اکنون که نزدیک به یک ماه از زمان این دیدار و وعده‌ها گذشته است، هیچ کمیته اختاصی ایجاد نشده است و هم‌چنان آنان نتوانسته‌اند رییس جمهور را از نزدیک ملاقات کنند.

نامزدان معترض به فیصله‌ها و تصمیم‌های کمیسیون‌های انتخاباتی اعتراض دارند و از همین رو خواهان ایجاد محکمه اختصاصی برای بررسی آرای‌شان هستند. بر‌اساس آن‌چه این نامزدان مطرح می‌کنند، کمیسیون‌های انتخاباتی با دست‌برد در آرای ‌‌آن‌ها، حق‌تلفی کرده‌ است.

با این حال سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید که آنان فیصله خویش را براساس اسناد و شواهد صادر کرده‌اند. محمد‌قاسم الیاسی، منشی و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که فیصله آنان قطعی و برگشت‌ناپذیر است.

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، نیز گفت که آنان براساس فیصله نهایی کمیسیون شکایات انتخاباتی، نتیجه نهایی را اعلام کرده‌اند. آقای ابراهیمی تأکید کرد که کمیسیون مستقل انتخابات تنها فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی را تطبیق کرده و کدام دخالتی در بررسی آرا نداشته است.

انتخابات پارلمانی در ۳۲ ولایت در ۲۸ و ۲۹ میزان سال گذشته برگزار شد. این انتخابات با چالش‌های فنی و مدیریتی زیادی همراه بود و به گفته‌ی لوی‌سارنوالی پرونده قطوری از اتهامات فساد و تقلب را با خود حمل می‌کند. انتخاباتی که اعلام نتایج آن حدود هفت ماه زمان گرفت و انتقادات و نارضایتی را در سطوح مختلف و در میان مردم بر‌انگیخت. حتا رییس جمهور غنی به درازا کشیده شدن اعلام نتایج انتخابات پارلمانی را یک فاجعه خواند. از جانب دیگر، پس از تعدیل قانون انتخابات، همه‌ی مدیران انتخابات پارلمانی به اتهام جرایم انتخاباتی از کار سبک‌دوش شده و بر‌اساس حکمی، به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شدند.

دکمه بازگشت به بالا