نامزدان در هرات: تا رسیدن به عدالت به اعتراض خود ادامه می‌دهیم

۸صبح، هرات: ده‌ها تن از نامزدان معترض به نتایج ابتدایی انتخابات و هوادارن‌شان طی ۵ روز گذشته با برپایی خیمه اعتراضی در مقابل دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات خواستار رسیده‌گی به تقلب‌های انتخاباتی هستند. آنان هشدار می‌دهند که اگر به خواست‌های‌شان رسیده‌گی نشود، راه‌های مواصلاتی هرات را مسدود خواهند کرد. اما دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در هرات هرگونه ادعای نامزدان مبنی بر تقلب گسترده در انتخابات مجلس نماینده‌گان در هرات را بی‌بنیاد می‌خواند و از سویی نیز تأکید می‌کند که مهلت رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی در این ولایت به ‌پایان رسیده است.

این معترضان از روز شنبه، خیمه اعتراضی را در مقابل دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در هرات برافراشتند. آنان در چهارمین روز اعتراض خود در برابر کمیسیون مستقل انتخابات هرات هشدار می‌دهند که اگر حکومت به بی‌پروایی خود در قبال روند اعلان نتایج انتخابات ادامه دهد، اعتراضات گسترده‌ای را به شمول ریختن به خیابان‌ها و بستن راه‌های مواصلاتی راه‌اندازی خواهند کرد.

با وجودی که محی‌الدین نوری، معاون والی هرات، برای کفت‌وگو با معترضین و حصول قناعت شان به محل اعتراض رفت، اما معترضین تأکید دارند که حاضر به ترک خیمه‌های‌شان نیستند، مگر این‌که به خواست‌های شان رسیده‌گی شود.

ابطال آرای بدون بایومتریک، بازشماری مجدد کل آرا زیر نظر ناظران نامزدان و پیگرد کسانی‌که به گفته نامزدان معترض در تقلب‌ها دست دارند، از مهم‌ترین مطالبات این معترضان است.

اما در پاسخ به این خواسته‌های معترضان، رییس کمیسیون مستقل انتخابات در هرات تأکید دارد که ادعای معترضان حقیقت ندارد و تقلب‌های گسترده در انتخابات صورت نگرفته است.

احمدشاه قانونی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات هرات، می‌گوید که هرچند مهلت ثبت شکایت‌ها به پایان رسیده است، اما با آن ‌هم هیچ تقلب گسترده‌ای در هرات به سود هیچ نامزدی صورت نگرفته است. اما نامزدان معترض به این گفته‌های رییس کمیسیون مستقل انتخابات هرات به‌ شدت واکنش نشان داده و ادعا دارند که رییس این کمیسیون در تقلب‌های گسترده دست دارد. بصیراحمد دانشیار از نامزدان معترض به نتایج ابتدایی می‌گوید که واکنش‌های رییس کمیسیون مستقل انتخابات نیز شبه‌برانگیز است.

نامزدان معترض در هرات در حالی خواستار رسیده‌گی به شکایت‌های شان هستند که رییس و کارمندان ارشد کمیسیون مستقل انتخابات هرات از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی به دادستانی معرفی شده‌اند. با این حال، رییس این کمیسیون می‌گوید که او در برابر قانون حاضر به پاسخ‌گویی است.

دکمه بازگشت به بالا