لغو جشن دهقان؛ نمایشگاه‌های زراعتی پس از رفع تهدیدهای کرونا برگزار خواهد شد

حسیب بهش

مراسم گرامی‌داشت از روز دهقان به ‌دلیل گسترده ‌شدن دامنه ویروس کرونا در کشور از سوی حکومت لغو شد. وزارت زراعت اما می‌گوید که پس از رفع تهدیدهای برخاسته از ویروس کرونا، شرایط برگزاری نمایشگاه‌های زراعتی برای دهقانان را بررسی خواهد کرد. مسوولان در این وزارت تصریح می‌کنند که دهقانان نقش بارزی در اقتصاد کشور داشته‌اند، اما گرامی‌داشت از این روز به منظور تدابیر پیش‌گیرانه و بنا بر رهنمود وزارت صحت عامه لغو شده است. از این روز در سال‌های گذشته در مراسم‌های متعدد با حضور دهقانان گرامی‌داشت شده و فرآورده‌های زراعتی آنان به نمایش گذاشته می‌شد. امسال اما نهادهای ذی‌ربط و شهروندان این روز را تنها در رسانه‌های اجتماعی گرامی داشتند.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، روز شنبه، دوم حمل، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که این تصمیم پس از رهنمود وزارت صحت عامه گرفته شد، اما آنان تلاش می‌کنند که شرایط برگزاری نمایشگاه‌ها برای دهقانان را پس از فروکش کردن تهدیدهای ویروس کرونا ارزیابی کنند. وی با یادآوری از نقش دهقانان در اقتصاد کشور، تصریح کرد که این وزارت انکشاف زیربنایی سکتور زراعت و مالداری و ارایه خدمات برای دهقانان را در اولویت‌هایش قرار داده است. گفتنی است که بر اساس آمارهای این وزارت، محصولات زراعتی کشور در سال گذشته ۲۵ درصد افزایش داشته است.

با این همه، دهقانان تصریح می‌کنند که هنوز برای نگهداری فرآورده‌های زراعتی‌شان ابزار مناسبی در اختیار ندارند و هنگام روبه‌رو شدن با مشکلات، نمی‌توانند حاصلات‌شان را نگهداری کنند. دهقانان در ولایت قندهار پیش از این نیز در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفته بودند که نبود جوسر سبب شده که در برخی از مواقع حاصلات انار آن ولایت در معرض حوادث طبیعی قرار بگیرد. آنان از این وزارت خواسته بودند که برای حل درازمدت مشکلات آنان، راه‌حل‌های لازم، از جمله ساخت جوسر را در نظر بگیرد. هم‌زمان با این، شماری دیگر از دهقانان تصریح کرده‌اند که به دلیل نبود سردخانه‌های لازم، نمی‌توانند فرآورده‌های زراعتی‌شان را به شکل درست نگهداری کنند و به همین دلیل در برخی از مواقع حاصلات‌شان از بین می‌رود. گفتنی است که باران‌ها سال گذشته به حاصلات برخی از دهقانان در نواحی کابل صدمه رساند. با این همه، وزارت زراعت، آبیاری و مالداری تأیید می‌کند که اعمار زیربناهای سکتور زراعتی را برای سال آینده اولویت داده‌ است.

مسوولان در وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در «کنفرانس پاسخ‌دهی به ملت» نیز به شکل مفصل از دست‌آوردهای این وزارت در سکتور زراعتی پرده برداشتند. این مسوولان تصریح کردند که در جریان سال گذشته، ۷۲۶ سبزخانه تجارتی احداث و یک هزار و ۸۰۰ بسته انکشافی باغ‌داری توزیع شده است. حشمت‌الله غفوری، معین آبیاری و منابع طبیعی این وزارت که به عنوان سرپرست در آن نشست حضور یافته بود، افزود که ۴۵ سردخانه صفر انرژی اعمار شده و علاوه بر آن شش هزار و ۸۶۱ هکتار باغ مثمر نیز احداث شده است. بر اساس آمارهای این وزارت، ۲۳۵ کشمش‌خانه نیز برای دهقانان احداث، ۵۰۰ متریک تُن کود کیمیاوی تولید و سه هزار و ۵۰۰ کیلوگرام تخم پسته توزیع شده است. در ادامه گزارشی که از سوی این وزارت نشر شده، آمده است که نهال‌های پسته در ۲۱۵ هکتار زمین پیوند شده است که در نتیجه این تلاش‌ها، در محصولات زراعتی افزایش چشم‌گیری رونما شده است.

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری یک هفته پیش اعلام کرد که بنا بر رهنمود وزارت صحت عامه مبنی بر جلوگیری از تجمعات برای پیش‌گیری از ویروس کرونا، جشن دهقان لغو شده است. این روز اما از سوی کاربران رسانه‌های اجتماعی به شکل گسترده‌ بازتاب یافت. از روز دهقان به شکل نمادین در کشور گرامی‌داشت شده و در آن نمایشگاه‌های فرآورده‌های دستی و زراعتی رونمایی می‌شود. سال گذشته از این روز به شکل گسترده‌ای در کشور تجلیل به عمل آمد و با برگزاری نمایشگاه شش روزه، دهقانان برای فرآورده‌های زراعتی‌شان بازارهایی را دست‌وپا کردند. گفتنی است که علاوه بر روز دهقان، تجلیل از نوروز در کشور نیز به دلیل وضعیت نامناسب برخاسته از تهدیدهای صحی لغو شد.

دکمه بازگشت به بالا