آیا انرژی آفتاب توان کاهش قدرت ویروس کرونا را دارد؟

نویسنده: ویلیام .جی. برود / مترجم: سیدحسن حسینی

نتیجه یک پژوهش حاکی از آن است که اشعه ماورای بنفش، نمی‌تواند به عنوان درمان و یا زدودن ویروس کرونا فعالیت کند، اما می‌تواند قدرت ویروس را کاهش دهد.

آیا تابستان همان‌طور که در کاهش قدرت انتشار ویروس‌هایی که منجر به سرماخورده‌گی، آنفولانزا و ذات‌الریه می‌شود تاثیر داشته، بر کاهش قدرت ویروس کرونا، که باعث بیماری کووید-۱۹ می‌شود، هم موثر است؟

یک پژوهش دریافته اگر‌چه قدرت اشعه ماورای بنفش، برای زدودن کامل ویروس بیما‌ری‌زا و جلوگیری از خیزش دوباره آن، در فصل پاییز کافی نیست، اما احتمالا در کم کردن قدرت ویروس کرونا، موثر است.

پژوهش محققان محیط زیستی در دانشگاه «کانتیکات» دریافته که سلاح طبیعی برای مقابله با زنجیره نسلی ویروس کرونا، نور ماورای بنفش است که طیف الکترومقناطیسی غیر قابل دید و بخشی از آفتاب بوده و بر بنیاد پژوهش‌ها «دی.ان.ای» را آسیب می‌زند. پژوهش‌ها دریافته که اشعه ماورای بنفش می‌تواند ویروس را از بین ببرد، در حالی که قدرت تبدیل کردن حجره‌های سالم را به حجره‌های سرطانی هم دارد.

دانشمندان در یک مقاله که تا کنون مانند آن کم‌تر به صورت آنلاین نشر شده، اواخر روز چهارشنبه گذشته، اعلام کردند که ارتباط محکمی بین نور ماورای بنفش و میزان رشد بیماری کووید-۱۹ وجود دارد. در این مقاله ذکر شده که یافته‌های پروژه‌های تحقیقی در مورد اثرات این ویروس حاکی از آن است که روند بیماری در جریان تابستان، به طور موقت کاهش می‌یابد، اما در فصل پاییز دوباره خیزش داشته و در زمستان بعدی به اوج می‌رسد.

دانشمندان اما هشدار داده‌اند که هنوز نتیجه تحقیقات به طور کامل این فرضیه را تایید نکرده است. در واقع شیوع همه‌گیری ویروس کرونا، در بین کشورها متفاوت است و آشکار شده که تجربه همه‌گیری ویروس، در برخی مناطق گرم از جمله آسترالیا و بخش‌هایی از ایران سریع‌ بوده است.

گروه‌های دیگر در پی این هستند که ببینند آیا تغییر فصلی می‌تواند تاثیری بر گسترش ویروس این بیماری همه‌گیر شود و بیش از دو میلیون نفر را در سراسر جهان آلوده کند؟

اوایل همین ماه، گروهی از آکادمی ملی دانشمندان، نگاه ویژه‌ای بر رطوبت و درجه حرارت داشتند و دریافتند که این دو فاکتور کم‌ترین تاثیر را بر ویروس کرونا دارند. ارزیابی این گروه اما در تناقض با سایر آرای مشهور در این زمینه قرار دارد.

رییس جمهور ترمپ، شام روز پنج‌شنبه، در یک نشست توجیهی کار گروه ویژه مبارزه با ویروس کرونا، مربوط به کاخ سفید، و ارایه راهکار‌های احتمالی مبارزه با این ویروس، ضمن برجسته‌سازی تحقیقات وزارت امنیت ایالات متحده امریکا گفت: «این گروه دریافته است که نور آفتاب و مواد ضدعفونی‌کننده شامل مواد سفید‌کننده و الکول می‌تواند در کم‌تر از ۳۰ ثانیه ویروس کرونای روی سطوح را، از بین ببرد.

آقای ترمپ در مورد تاثیر نور آفتاب بر بدن جهت مبارزه با ویروس کرونا گفت که رابطه مستقیم بین میزان تابش نور آفتاب با شدت بیش‌تر و یا تابش نور آفتاب با شدت کم‌تر بر بدن وجود دارد.»

در حالی که ایده‌ای مثل این در شرایط کنونی جزو روش‌های درمانی به حساب نمی‌رود، دانشمندان مدت‌ها قبل دریافته بودند که نور آفتاب حیات «میکروارگانیسم‌ها» را با خطر مواجه می‌کند.

جان پوستگیت، میکروب‌شناس انگلیسی، دو دهه قبل در کتاب مشهور «میکروب‌ها و مرد» که توسط انتشارات دانشگاه کمبریج منتشر شده، نوشته که «نور آفتاب اکثر میکروب‌های بیماری‌زا را به سرعت از بین می‌برَد».

او ادامه می‌دهد که مرگ‌و‌میر میکروب‌ها اساسا ناشی از اجزای اشعه ماورای بنفش آفتاب است: «چراغ‌های ماورای بنفش برای ضد عفونی کردن هوای داخل خانه‌ها، سالون‌های اجرای تیاتر، آزمایشگاه‌های دارویی و میکروبیولوژیکی استفاده می‌شود. حتا در نور روز مقدار چشم‌گیر طول موج موثر ماورای بنفش وجود دارد.»

برخی مراکز دارویی به دلیل کمبود تجهیزات محافظتی، در جریان پاندمی از نور ماورای بنفش برای ضد عفونی کردن ماسک‌ها جهت استفاده دوباره، کار گرفته‌اند. در همین آوان پاندمی، یک صنعت کوچک که چراغ‌های ماورای بنفش را به عنوان ضدعفونی‌کننده تولید و به بازار عرضه می‌کرد، رونق گرفت، اما متخصصان از خطرات باالقوه نور ماورای بنفش هشدار دادند.

خیلی از افراد با میزان دانش عادی از علم بیولوژی از جمله رییس جمهور ترمپ، به سرما‌خورده‌گی و آنفولانزای فصلی اشاره کرده و امیدوار بودند که ویروس کرونا هم به همین ترتیب عمل کند. دکتر رابرت‌. ر. ردفیلد، مدیر مرکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری‌ها ماه گذشته به رادیو ملی امریکا با ابراز این‌که «بیش‌ترین ویروس‌های تنفسی فصلی هستند» گفته بود که او هم انتظار داشت شاهد فروکش کردن بیماری کووید-۱۹ باشد. او ادامه داده بود: «فرضیه معقول این است که اجبارا باید منتظر بمانیم و تماشا کنیم، اما فکر می‌کنم که بسیاری از ما معتقدیم که در اواخر بهار و اوایل تابستان آینده، سرعت انتقال ویروس کاهش می‌یابد».

با این حال وی در در اظهارات این هفته‌اش که در واشنگتن پست منتشر شده، اشاره کرده که احتمالا ویروس کرونا تا پاییز که مصادف با آغاز فصل آنفولانزا است، به عنوان یک چالش باقی می‌ماند‌.

مطالعات تطبیقی ویروس‌ها حاکی از آن است که مشخصا کلاس ویروس‌های کرونا به دلیل کودهای ژنیتیکی نسبتا بزرگ در مقابل نور ماورای بنفش آسیب‌پذیر هستند. یک تحقیق نشان داده که به احتمال زیاد ژنوم‌های مولیکول‌های مورد هدف، توسط نور ماورای بنفش زودتر از بین ‌می‌روند.

با این حال جنبه‌های دیگر تاثیر نور آفتاب هم‌چنین نقش مهمی بر فرضیه این‌که ویروس‌ها بدن انسان را آلوده می‌کنند، موثر است. اصلی‌ترین جنبه تاثیر، ترویج این فرضیه است که افزایش ویتامین دی که به عنوان عنصر مغذی برای تقویت سیستم ایمنی بدن به حساب می‌رود، خطر ابتلا به بیماری‌ها را کاهش می‌دهد.

کوری میرو و مارک. سی. اوربان، از دانشمندان دانشگاه کانتیکات، مقاله‌ی‌شان را با عنوان «تغییرات فصلی و عدم قطعیت در نرخ رشد کووید-۱۹» روز چهارشنبه در سایت مدریکسیو، یک وب‌سایت پیش‌زمینه برای دانشمندان حوزه بهداشت با حمایت «دانشگاه ییل»، آزمایشگاه Cold Spring Harbour در لانگ آیلند و شرکتی که مقاله‌های طبی بریتانیایی را منتشر می‌کند، نشر کردند. وب‌سایت خاطرنشان کرده که رهنمودهای این مقاله هنوز برای بررسی دقیق مورد آزمایش قرار نگرفته‌اند و بنابر‌این، نباید از این دستورها برای درمان بالینی استفاده شود.

دکتر میرو، گفته که با وجود ابعاد شناخته شده اثرات کشنده نور ماورای بنفش بر ویروس‌ها، او و همکارش از یافتن تاثیر کم گردش فصل بر ویروس کرونا، در مقیاس جهانی متحیر شده‌اند.

او و همکارش، مطالعات موجود در مورد چگونه‌گی هم‌بسته‌گی عوامل محیطی و زیست‌محیطی را مورد بازبینی قرار داده و از آن‌ها، در شبیه‌سازی مدل محیط زیستی پیامدهای جهانی استفاده کرده‌اند.

وی می‌گوید که در این روش، داده‌های جهانی در مورد حرارت، رطوبت و نفوذ از طریق اوضاع جوی و اشعه ماورای بنفش آفتاب، سن و تراکم جمعیت و تعداد عفونت‌های فصلی با یک مدل کامپیوتری ترکیب می‌شوند و در نهایت روند کووید-۱۹ را نشان می‌دهند.

دکتر میرو، تاکید می‌کند که مساله عدم قطعیت در طول تحقیقات مدنظر بوده است، به طوری که بسته به موقعیت مکانی به شمول ایالات متحده امریکا، چانس مشاهده کاهش ابتلای افراد به ویروس کرونا از ۲۰ تا ۴۰ درصد تخمین زده شده است.

او درباره فصل تابستان که مورد بحث عموم است، گفته که سوال‌های زیادی بی‌جواب مانده است و هنوز بلاتکلیفی‌های بی‌شماری وجود دارد. دکتر میرو، می‌گوید که حتا اگر واقعات ویروس کرونا مانند مدل پروژه‌ای خود در تابستان کاهش یابد، رعایت فاصله اجتماعی و سایر معیارهای صحت عامه هنوز ضروری است.

وی اشاره کرد که روزهای گرم تابستانی در برخی مناطق به هیچ عنوان نمی‌تواند از ابتلای افراد به ویروس کرونا جلوگیری کند. به عنوان مثال، شیشه پنجره مسیر تابش اشعه ماورای بنفش را مسدود می‌کند.

او می‌گوید که اگر همه‌ی افراد در بس‌ها کنار هم‌دیگر بنشینند و سرفه کنند، نور ماورای بنفش نمی‌تواند از آنان محافظت کند.

دکمه بازگشت به بالا