کارزار «نه به زغال‌سنگ»؛ برای داشتن هوای پاک بسیج شوید

هوای شهر کابل با ‌رسیدن فصل سرما، به دلیل استفاده از مواد سوخت بی‌کیفیت، به ‌شدت آلوده می‌شود. دود غلیظ ناشی از سوخت چوب و زغال‌سنگ تصفیه ناشده‌، محیط زیست کابل را بحرانی و نفس کشیدن برای باشنده‌گان این شهر را دشوار می‌سازد. اکنون اداره محیط زیست با درک این موضوع کارزاری ده روزه را زیر نام «بسیج‌ علیه دودگرایی» به ‌راه انداخته است تا میزان آلوده‌گی هوای ناشی از دود زغال را کاهش دهد. این نهاد از شهروندان کشور می‌خواهد که در فصل زمستان استفاده از زغال‌سنگ را متوقف و در بدل آن از انرژی پاک برای گرم کردن خانه‌های‌شان استفاده کنند. شهروندان کشور هرچند از این کارزار استقبال می‌کنند، اما می‌گویند که به دلیل مشکلات اقتصادی و فراهم نبودن طرح بدیل، این کارزار مؤثر نیست.

محمد‌کاظم همایون، رییس اداره محیط زیست کابل، روز یک‌شنبه، بیست‌وششم عقرب، گفت که ریاست محیط زیست کابل در همیاری با شبکه نظارت از محیط زیست و حفاظت از منابع طبیعی، مؤسسه بینا، نهاد جان‌بازان و حزب دفاع از حقوق حیوانات، به مناسب فرا رسیدن هفته مولود شریف کارزاری را زیر نام «بسیج علیه دودگرایی» در شهر کابل به ‌راه انداخته‌اند.

محمد‌کاظم همایون، رییس اداره محیط زیست کابل، روز یک‌شنبه، بیست‌وششم عقرب، گفت که ریاست محیط زیست کابل در همیاری با شبکه نظارت از محیط زیست و حفاظت از منابع طبیعی، مؤسسه بینا، نهاد جان‌بازان و حزب دفاع از حقوق حیوانات، به مناسب فرا رسیدن هفته مولود شریف کارزاری را زیر نام «بسیج علیه دودگرایی» در شهر کابل به ‌راه انداخته‌اند. او گفت که این کارزار برای ده روز ادامه دارد و قرار است در دانشگاه‌ها و مکاتب ولایت کابل گسترش یابد. آقای همایون هدف از کارزار بسیج علیه دودگرایی را کاهش آلوده‌گی هوا و جلوگیری و یا هم کاهش استفاده از زغال‌سنگ عنوان کرد.

رییس اداره محیط زیست کابل تصریح کرد که با توجه به رسیدن سرمای زودهنگام، کاهش عاید سرانه شهروندان، نبود برق منظم و سرازیر شدن سیلی از مهاجران و بی‌جا شده‌گان داخلی، هوای کابل نسبت به سال گذشته بحرانی خواهد بود. او بیان داشت که به دلیل فقر و فراهم نبودن انرژی بدیل، شهروندان کشور به ویژه باشنده‌گان کابل، به میزان قابل ملاحظه‌‌ی زغال‌سنگ برای گرم کردن خانه‌های‌شان استفاده می‌کنند و هوای این شهر را به شدت آلوده می‌سازند. از این رو آقای همایون بیان داشت که برای کاهش آلوده‌گی هوا، کارزار آگاهی‌دهی در مورد خطرات ناشی از آلوده‌گی هوا را به ‌راه انداخته‌اند و در نظر دارند که ۱۲۴ هزار بروشور را به باشنده‌گان شهر کابل توزیع کنند. در کنار این، او گفت که در این کارزار در تلاش‌اند تا از ۱۲۴ هزار شهروند با گرفتن شست‌شان، تعهد اخلاقی بگیرند که از زغال‌سنگ برای گرم کردن خانه‌های‌شان استفاده نکنند. او گفت: «به این دلیل شست می‌گیریم تا وقتی فرد شست‌کننده به خانه رفته و زمینه گفتمان را خلق کنند و تعهد اخلاقی دهند که کم‌تر از زغال‌سنگ استفاده می‌کنند.»

براساس معلومات این اداره دودهای ناشی از سوخت زغال‌سنگ دارای مقدار زیادی مواد کیمیاوی چون سلفر، کاربن‌دای اکساید و کاربن مونواکساید است که برای حیات انسان‌ها، حیوانات، گیاهان و اکو‌سیستم مضر است. دودی که از سوخت زغال‌سنگ تولید می‌شود، باعث سقط جنین، امراض قلبی و تنفسی، التهاب شش‌ها، کندی ذهن کودکان و سرطان در نزد انسان می‌شود. به همین ترتیب، مواد آلاینده‌ی زغال‌سنگ که در ترکیب آن کادمیم، سیماب، اسید و سرب موجود است، بالای آب و خاک نیز تأثیر مخرب دارد. طبق معلومات این نهاد، اسید‌های ناشی از دود زغال‌سنگ که به آب و خاک رخنه می‌کند، باعث کاهش آکسیجن در آب و کاهش حاصل‌خیزی خاک می‌شود.

رییس اداره محیط زیست کابل تصریح کرد که با توجه به خطرات استفاده از زغال سنگ، در صدد ترویج راه‌های بدیل و استفاده از انرژی پاک‌اند. کاظم همایون تبیین کرد که اکنون ریاست محیط زیست کابل روی سیاست مالیاتی سبز و سیاست مالیاتی تشویقی کار می‌کند تا میزان مصرف از زغال‌سنگ را کاهش دهد. او گفت: «زغال‌سنگ را قیمت ببریم، ‌مالیات‌شان را بلند ببریم و در بدل آن قیمت گاز کاهش پیدا کند و مردم بروند به سمت انرژی پاک.»

با این حال او تأکید کرد، تا زمانی که شهروندان در زمینه کاهش آلوده‌گی هوا همکاری نکنند، میزان آلوده‌گی هوا کاهش پیدا نخواهد کرد. از این رو رییس اداره محیط زیست کابل از باشنده‌گان پایتخت خواست که در استفاده از زغال‌سنگ تجدید نظر کنند و از گاز برای گرم کردن خانه‌ها و حمام‌های‌شان استفاده کنند.

در همین رابطه محمدیاسین ستیز، هم‌آهنگ‌کننده شبکه نظارت از محیط زیست، افزایش آلوده‌گی هوا را ناشی از عدم آگاهی شهروندان می‌داند. او می‌گوید، در صورتی ‌که شهروندان کشور نسبت به خطرات و ضررهای استفاده از زغال‌سنگ آگاهی‌ می‌داشتند، از استفاده آن صرف نظر می‌کردند.

آقای ستیز تصریح کرد که از این جهت کارزار بسیج علیه دودگرایی را در شهر کابل برای ده روز به‌ راه انداخته‌اند تا به شهروندان کشور در مورد ضررهای زغال‌سنگ و آلوده‌گی هوا معلومات دهند. او هوای شهر کابل را نگران‌کننده توصیف کرد و گفت که شهروندان باید برای داشتن هوای خوب و پاک تلاش کنند. او گفت: «ما مجبوریم نفس بکشیم. وقتی این همه آلوده‌گی هوا را تنفس می‌کنیم، باعث امراض قلبی، سرطانی و امراض روانی می‌شود. باید تلاش کنیم که هوای خوب داشته باشیم و آکسیجن پاک تنفس کنیم.»

در همین حال شماری از باشنده‌گان شهر کابل هرچند از کارزار بسیج علیه دود استقبال می‌کنند، اما می‌گویند که به دلیل مشکلات اقتصادی که دامن‌گیر شمار زیادی از باشنده‌گان این ولایت است، آن‌ها توانایی استفاده از طرح بدیل را ندارند.

محمدزمان یک تن از باشنده‌‌گان شهر کابل است. او هرچند از کارزار بسیج علیه دودگرایی استقبال می‌کند، اما توقف استفاده از زغال‌سنگ را در شرایط فعلی ناممکن می‌داند. او می‌گوید که در نبود برق و هم‌چنان بلند بودن قیمت گاز، گزینه‌ی بهتر برای شهروندان، استفاده از زغال‌سنگ برای گرم کردن خانه‌ها است. با این حال او از حکومت خواست که برای کاهش میزان آلوده‌گی هوا، گزینه‌های بدیلی که برای شهروندان قابل اجرا باشد را در نظر گیرد.

سمیه، یک تن دیگر از باشنده‌گان شهر کابل است. او گفت که وضعیت هوای کابل در کل و به ویژه در فصل زمستان،‌ بی‌اندازه بحرانی است. او با استقبال از این کارزار، از شهروندان کشور خواست که در زمینه کاهش آلوده‌گی هوا گام بردارند.

کارزار بسیج علیه دودگرایی در حالی راه‌اندازی می‌شود که چندی پیش روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرده‌ بود که آلوده‌گی هوا در افغانستان، به ویژه در شهر کابل، در مقایسه با جنگ و خشونت‌های مسلحانه، بیش‌تر قربانی می‌گیرد.

دکمه بازگشت به بالا