رقابت‌های بزکشی در بدخشان؛ طالبان اجازه ندادند که از لاشه حیوان در بازی استفاده شود

۸صبح، بدخشان

رقابت‌های بزکشی خزانی روز سه‌شنبه، یازدهم عقرب سال روان، در میدان «سنگ‌مهر»، از مربوطات شهر فیض‌آباد ولایت بدخشان آغاز شد. این رقابت‌ها از سوی فدراسیون بزکشی بدخشان برگزار شده است و تا کم‌تر از یک هفته دیگر ادامه خواهد داشت. این نخستین رقابت بزکشی در دوره جدید طالبان است و هزاران نفر تماشاگر برای دیدن‌ آن در میدان حضور یافته‌اند.

محمدطاهر، رییس فدراسیون بزکشی بدخشان به روزنامه ۸صبح گفت که این رقابت‌ها سالانه در دو نوبت زیرنام رقابت‌های بهاری و خزانی در بدخشان برگزار می‌شود. به گفته وی، رقابت امسال برای  بار اول زیر حاکمیت طالبان برگزار شده است که در آن، چاپ‌اندازان بدخشان و تخار اشتراک کرده‌اند. هم‌چنان تماشاگرانی از ولسوالی‌های مختلف بدخشان و ولایت‌های شمالی نیز برای دیدن آن حضور یافته‌اند.

رییس فدراسیون بزکشی بدخشان می‌گوید که شرط طالبان برای برگزاری این رقابت‌ها، استفاده نشدن از لاشه حیوان بوده است که از آن به عنوان «بز» کار گرفته می‌شود. او افزود که به همین دلیل، در این رقابت‌ها از بز مصنوعی استفاده شد که برای‌شان اقتصادی تمام شده است.

این رقابت‌ها با حضور هزاران تماشاگر در میدان سنگ‌مهر بدخشان برگزار شده است

در همین حال، مسوولان محلی طالبان در بدخشان نیز بر استفاده نشدن از لاشه حیوان در بازی تأکید دارد. معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان این ولایت گفت که بزکشی از بازی‌های مهم در بدخشان است و نیز مردم جایگاه ویژه‌ای دارد. به گفته وی، این بازی باید با اصول دینی عیار باشد و از حیوان مصنوعی به عنوان بز استفاده شود. طالبان هم‌چنان گفته‌اند که در بازی بزکشی، باید پس از این از قمار‌زنی و نشر موسیقی خودداری شود.

رییس فدراسیون بزکشی بدخشان هم‌چنان می‌گوید که رقابت بزکشی همه ساله پس فیض آباد، در ولسوالی‌های کشم، بهارک و ارگو نیز برگزار و به برنده‌گان، قالین، چپن و جام قهرمانی داده می‌شود. او افزود که برای راه‌اندازی این برنامه، از مسوولان کابل و والی بدخشان اجازه‌نامه دریافت کرده‌اند و طالبان بدخشان که علاقه‌مند بزکشی هستند نیز در آن اشتراک خواهند کرد.

بازی بزکشی در دوره حاکمیت پیشین طالبان ممنوع بود.

رییس فدراسیون بزکشی بدخشان خاطر نشان کرد که مسابقه بزکشی با حمایت مالی فدراسیون بزکشی بدخشان برگزار شده است. به گفته او، در گذشته مقام ولایت و شهرداری بدخشان در برگزاری این رقابت‌ها همکاری مالی می‌کرد، اما امسال این همکاری صورت نگرفته است.

شماری از تماشاگران نیز از جو حاکم بر میدان بزکشی و بازی‌های آن راضی هستند. احمدفهیم، یک تن از علاقه‌مندان بزکشی می‌گوید که از یک خانواده دهقان است و اسپ‌داری در خانواده آنان رواج بوده است. او افزود که برای دیدن اسپ‌های جدید به میدان آمده است و به تیم خاصی نیز علاقه دارد. او می‌گوید که پس از برد تک تک بازی‌های تیمش، هیجان خاصی را تجربه می‌کند. او این بازی را فرهنگ خوب مردم بدخشان و به یادآورنده خاطرات کودکی‌اش می‌داند.

بزکشی از ورزش‌های قدیمی و عنعنه‌ای مردم افغانستان است که بیش‌تر در ولایات شمالی، به‌ویژه بدخشان برگزار می‌شود. این رقابت‌ها امسال در حالی پیگیری می‌شود که طالبان در دور اول تسلط‌شان بر افغانستان، بازی بزکشی را متوقف کرده‌ بودند. براساس قاعده بازی بزکشی، پهلوانان و اسب‌سواران بزکشی به‌نام چاپ‌انداز یاد می‌شوند. آنان بز را از میان اسپ‌سوران دیگر برمی‌دارد و با گذشتن از بیرق، آن را به دایره حلال می‌اندازند.

دکمه بازگشت به بالا