هشدار به مراکز تجارتی و تانک‌های تیل: تدابیر ایمنی آتش‌سوزی را رعایت نکنید، به سارنوالی معرفی می‌شوید

۸صبح، کابل: کمیته مشترک جلوگیری از آتش‌سوزی هشدار می‌دهد که مالکان مراکز تجارتی و پمپ‌‌استیشن‌هایی که دستورالعمل‌ها و تدابیر ایمنی برای پیش‌گیری آتش‌سوزی را رعایت نکنند، به لوی‌سارنوالی معرفی می‌شوند.

محمدقاسم حیدری، معین پالیسی و انسجام وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، روز یک‌شنبه، دهم قوس، در یک نشست خبری گفت که تجربه‌های آتش‌سوزی‌های قبلی نشان می‌دهد که بیش‌ترین آتش‌سوزی‌ها در فصل زمستان رخ می‌دهد. ریاست عمومی آتش‌نشانی پیش‌تر اعلام کرد آتش‌سوزی در یک سال گذشته حدود ۲۴۵ میلیون افغانی خسارت به جا گذاشته است.

حیدری از جانب دیگر گفت که یک گروه کاری۲۰ نفری برای شناسایی آسیب‌پذیری مراکز تجارتی و پمپ‌استیشن‌ها در کابل کار کرده است.

به گفته او، این گروه ۲۴۶ پمپ‌استیشن و بیش از دو هزار مرکز تجارتی و رهایشی را در جریان یک سال بررسی کرده است.

محمدقاسم حیدری افزود که نتیجه این سروی نشان می‌‎دهد در حدود ۴۰ درصد از پمپ استیشن‌ها در کابل داری معیارهای ابتدایی ایمنی برای جلوگیری از آتش‌سوزی‌اند. به این ترتیب حدود ۶۰ در این پمپ‌ها هیچ گونه تدابیر ایمنی برای پیش‌گیری از آتش‌سوزی ندارند. 

حیدری گفت که بررسی مراکز تجارتی و رهایشی نیز نشان می‌دهد که هیچ گونه تدابیر احتیاطی برای پیش‌گیری از آتش‌سوزی در این مراکز در نظر گرفته نشده است.

معین وزارت دولت امور حوادث هم‌چنان گفت که پیش از این در جریان بررسی فنی، برخی از صاحبان مراکز تجارتی و پمپ استیشن‌ها، به دلیل عدم رعایت دستورالعمل‌های ایمنی جریمه شده‌اند.

به گفته او، پس از این تاجرانی که دستور‌العمل‌های ایمنی برای پیش‌گیری از آتش‌سوزی را رعایت نکنند و تدابیر احتیاطی را روی دست نگیرند، به سارنوالی معرفی می‌شوند.

محمدقاسم حیدری تصریح کرد که هدف از تطبیق طرح پیش‌گیرانه برای جلوگیری از آتش‌سوز حفظ جان مردم است.

 براساس اطلاعات محمدقاسیم حیدری، کمیته مشترک جلوگیری از آتش‌سوزی که نهاد متشکل از ادارات دولتی و غیردولتی است، در جریان یک سال پس از فعالیت‌ا‌ش، پیش‌نویس طرح جبران خساره متضرران حوادث آتش‌سوزی، طرح جلوگیری از آتش‌سوزی در مراکز تجارتی تهیه و به ریاست جمهوری فرستاده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن