جنجال بر سر بودجه؛ مجلس می‌گوید که حکومت اقارب نماینده‌گانی که «کارت سرخ» بلند کرده‌، برکنار می‌کند

۸صبح، کابل: شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گویند که حکومت اقارب و نزدیکان کسانی را که «کارت سرخ» برای رد بودجه بلند کرده‌اند، از وظایف‌ دولتی‌شان برکنار کرده‌ است تا نماینده‌گان را برای تصویب بودجه زیر فشار قرار دهد.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان، روز دوشنبه، ششم دلو در نشست عمومی این مجلس گفت که حکومت به دور از اخلاق سیاسی و اداری، شماری از اقارب نماینده‌گان را به صورت «انتقام‌جویانه و با تهدید» برای اعمال فشار بر مجلس، از کار برکنار می‌کند.

رحمانی گفت که این افراد سال‌ها برای نظام خدمت کرده‌اند و برکناری آن‌ها دور از اخلاق سیاسی است.

حبیب‌الرحمان پدرام، نماینده مردم هرات در مجلس نماینده‌گان نیز گفت که حکومت نزدیکان نماینده‌گان را به این دلیل از کار برکنار کرده‌اند که «کارت سرخ» برای بودجه ۱۴۰۰ بلند کرده بودند.

حکومت تاکنون در این باره واکنش نشان نداده است.

اعضای مجلس نماینده‌گان متهم هستند که در مقرری نزدیکان‌شان در ادارات دولتی و سمت‌های کلیدی دست دارند.

مجلس نماینده‌گان دوبار بودجه سال مالی ۱۴۰۰ را رد کرده است. به گفته میررحمان رحمانی، بودجه بار اول به دلیل ۱۷ مورد تخطی و بار دوم به دلیل ۱۹ مورد تخطی رد شده است.

قرار است کابینه پیش‌نویس سوم بودجه را در نشست روز دوشنبه مورد تأیید قرار دهد. رحمانی از حکومت خواست که پیشنهادات معقول مجلس نماینده‌گان را در پیش‌نویس بودجه بگنجاند.

رییس مجلس نماینده‌گان گفت که برخی در شبکه‌های اجتماعی بحث روی بودجه را تقابل و کشمکش بین خانه ملت و دولت توصیف کرده‌اند و برخی نیز با نشر گزارش «دروغین» از گیروگان‌گری بودجه سخن گفته‌اند. او تأکید کرد که هیچ مرجع نباید قضاوت ناعادلانه بکند و انگیزه صادقانه نماینده‌گان را برای تأمین عدالت زیر سوال ببرد.

مجلس نماینده‌گان طرح یک‌سان سازی معاشات کارمندان دولتی را خط سرخ خود تعریف کرده است. رییس این مجلس می‌گوید که از این طرح که از سوی مجلس تصویب شده است، عقب‌نشینی نخواهد کرد.

میررحمان رحمانی حلقاتی را در ارگ ریاست جمهوری متهم کرد که با استفاده از «امکانات اپراتیفی و رسانه‌ای» دولت، خانه ملت را هدف قرار داده‌اند.

رحمانی گفت که یک سفر ولایتی هیأت ریاست جمهوری به اندازه ساخت ۱۰ مکتب هزینه دارد و حکومت بودجه را از ادارات سکتوری به واحدهای اداری و فرمایشی ارگ انتقال داده است.

رییس مجلس نماینده‌گان اتهام وارد کرد که «حاکمان» ارگ ارزش‌های جمهوری را خصوصی کرده‌اند و از آن برای ارضای خواهشات شخصی خود‌شان استفاه می‌کنند.

او از حکومت خواست که به جای نشانه گرفتن مجلس نماینده‌گان و پخش تبلغیات، به فکر تأمین امنیت مردم باشد.

رد پیش‌نویس بودجه برای بار دوم از سوی مجلس نماینده‌گان از موارد نادری است. این موضوع حکومت و مجلس نماینده‌گان را در تقابل قرار داده است. در حالی که مجلس نماینده‌گان تأکید می‌کند، هدف از رد بودجه تقابل با حکومت نیست.

پیش‌ از این، محمداشرف غنی اظهاراتی را درباره شامل کردن پروژه‌های شخصی از سوی مجلس نماینده‌گان نیز مطرح کرده بود که خشم مجلس را برانگیخت.

دکمه بازگشت به بالا
بستن