انتقاد نماینده‌گان بریتانیا از عمل‌کرد دولت در جریان تخلیه؛ حیوانات نسبت به همکاران ارتش ترجیح داده شدند

۸صبح، کابل: کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان بریتانیا در یک نشست استجوابیه که مسوولان ارشد وزارت امورخارجه این کشور را فراخوانده بود، گفته است، «در روند تخلیه بسیاری از شرکای افغان به حالت خود رها شدند و این بسیار دردناک است که ما چقدر افغانستان را نا امید کرده‌ایم.»

اعضای کمیته خارجی مجلس نماینده‌گان بریتانیا، وزارت امورخارجه این کشور را به فقدان رهبری متهم کرده و گفته‌اند که بخش اصلی رهبری این وزارت در یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های اخیر سیاست خارجی در تعطیلات به سر می‌برده است.

اعضای این کمیته به مقامات وزارت امورخارجه بریتانیا گفته‌اند: «ما متلاشی شدن کشور را می‌بینیم که سربازان انگلیس، جان خود را برای محافظت آن فدا کرده‌اند، اما در روند خروج، بسیاری از دوستان و شرکای افغان ما رها شدند. این بحران توجه کامل وزارت خارجه را می‌طلبید و سزاوار آن بود که درست مدیریت می‌شد.»

این نماینده‌گان تأکید می‌کنند که در روند تخلیه کارکنان و سربازان بریتانیایی، پایین‌ترین ‌بار مسوولیت را به دوش داشته‌اند.

به گفته اعضای کمیته روابط خارجی، کارمندان و سربازان «تحت فشار زیاد و اتخاذ تصمیمات مرگ و زنده‌گی با راهنمایی، پشتیبانی یا نظارت ناکافی قرارگرفته بوده‌اند.»

جلسه کمیتۀ روابط خارجی مجلس نماینده‌گان ، پس از انتشار نامه‌ای رافائل مارشال، ازمقامات سابق وزارت امورخارجه، برگزارشده است.

رافائل دراین نامه ادعا کرده است که «سازماندهی آشفته، عدم تخصیص منابع و سردرگمی درمورد سیاست به شدت به برنامه تخلیه آسیب وارد کرده است.

مارشال مدعی شده است که ضوابط واجدین شرایط تخلیه، به حالت خود رها شدند، برعکس بخش از حیوانات در این روند تخلیه شده‌اند که هیچ یک از آن‌ها «درمعرض خطر» نبوده‌اند.

این همه در حالی است که پیش‌ از این، نامه دستیار پارلمانی بوریس جانسون را که به بنیان‌گذار یک موسسه خیریه حیوانات در افغانستان نوشته شده، در رسانه‌ها درز کرده بود. در این نامه گفته شده است که ۶۸ کارمند این نهاد توسط نیروی هوایی ارتش از کابل به بیرون منتقل می‌شوند و‌ نیز سگ‌ها و گربه‌های این نهاد در هواپیمای اجاره شده، نجات خواهند یافت.

در همین حال، دفتر بوریس جانسون، این ادعاها را «کاملاً نادرست» خوانده و گفته است: «ما همیشه مردم را برحیوانات اولویت داده‌ایم.»

اعضای ارشد وزارت امورخارجه در کمتیه خارجی مجلس نماینده‌گان نیز تصریح کرده‌اند که روند تخلیه افغان‌های درمعرض تهدید وهمکاران محلی سفارت آن کشور، بدون اولویت دادن به حیوانات و عدم مداخله سیاسی صورت گرفته است.
این همه در حالی است که با سقوط حکومت پیشین، کشورهای غربی بزرگ‌ترین روند تخلیه در تاریخ را اجرا کردند. در این روند شهروندان خارجی و افغان‌های که با این کشورها همکار بودند، از طریق میدان هوایی کابل به خارج از افغانستان منتقل شدند.

دکمه بازگشت به بالا