برگزاری نشست مسوولان ارشد امنیتی افغانستان و پاکستان با وساطت بریتانیا در بحرین

۸صبح، کابل: حمدالله محب، مشاور امنیت ملی اعلام کرد که به تازه‌گی همراه با احمدضیا سراج رییس عمومی امنیت ملی و یاسین ضیا رییس ستاد ارتش کشور در نشستی با قمر جاوید بجواه رییس ستاد ارتش پاکستان و فیض حمید رییس سازمان استخبارات نظامی این کشور آی‌اس‌آی در بحرین شرکت کرده است.

مشاور امنیت ملی و هیأت همراهش هفته گذشته به بحرین سفر کرده بود. این سفر تاکنون رسانه‌ای نشده بود.

حمدالله محب روز شنبه، بیست‌وسوم حوت در نشست خبری مسوولان ارشد امنیتی، اما درباره زمان برگزاری این نشست چیزی نگفت.

او توضیح داد که این نشست به وساطت بریتانیا برگزار شده بود و به این دلیل که دو طرف درباره محل برگزاری آن اختلاف داشتند و به توافق نرسیدند، بحرین به عنوان محل برگزاری این نشست انتخاب شد.

مشاور امنیت ملی افزود که دولت افغانستان خواهان برگزاری این نشست در کابل بود و جانب پاکستان بر برگزاری آن در راولپندی تأکید داشت.

او در ادامه افزود که «فعلا اعتماد وجود نداشت» و به این ترتیب، نشست دو طرف به وساطت بریتانیا در بحرین برگزار شده است.

محب در مورد محورهای مورد بحث این نشست جزییات نداد، اما گفت که این نشست «تعارفی» بود و او «پیش‌رفت خاصی» را نمی‌تواند از این نشست بیان کند، اما توافق شده است که این نشست‌ها ادامه پیدا کند.

به گفته محب، این اولین نشست بود و طبق توافق دو طرف در آینده نیز ادامه پیدا می‌کند.

حمدالله محب هم‌چنان گفت، همان‌گونه که در گذشته نیز گفته است، تنها مذاکره با طالبان سبب تأمین صلح در کشور نمی‌شود و «اصل مهم پیش‌ پاکستان است».

اسلام‌آباد متهم به عدم همکاری صادقانه در روند صلح و نیز حمایت از طالبان است. در این اواخر زبان مقام‌ها در کابل در نقد موضع پاکستان در قبال صلح افغانستان صریح بوده است.

رییس جمهور غنی در هفته‌های گذشته به تکرار از پاکستان خواسته است که با افغانستان به صورت واقعی صلح کند.

دکمه بازگشت به بالا