حزب کارگر انگلستان: دولت، همکاران بریتانیا در افغانستان را به‌شدت ناامید کرده است

۸صبح، کابل: حزب کارگر گفته است که دولت «بد» کارمندان و پیمان‌کاران شورای بریتانیا در افغانستان را ناامید کرده است. این حزب تأکید کرده‌ است که بسیاری هنوز در افغانستان به بند مانده‌اند. دولت این کشور اما اعلام کرده است که با جامعه بین‌المللی کار می‌کند تا افراد واجد شرایط به بریتانیا منتقل شوند.

فابیان همیلتون با طرح یک سوال فوری در مجلس عوام گفته است: «ماه‌ها پس از کنترل طالبان در افغانستان، هنوز بسیاری از کارمندان و پیمان‌کاران شورای بریتانیا در این کشور سرگردان هستند و هر روز با تهدید خشونت مواجه‌اند.»

وی تأکید کرده است که «ما به خاطر حمایت از کار بریتانیا در افغانستان در دو دهه گذشته، به آن مردم شجاع و دلیر مدیونیم.» او افزوده است: «این واقعیت است که بسیاری از آن‌ها، هنوز در افغانستان بند مانده‌اند و از خودشان می‌ترسند و دولت بریتانیا به‌شدت آن‌ها را ناامید کرده است.»

آنوم قیصر، نماینده حزب دموکرات در مجلس عوام، گفته است: «حدود ۱۰۰ کارمند سابق شورای بریتانیا هنوز در افغانستان هستند و تاکنون از حق آمدن به بریتانیا محروم‌اند.»

 لیدز سنترال، عضو مجلس، ارایه پول و سایر حمایت‌ها برای افرادی که مخفی شده‌اند را پیشنهاد کرده است.

لیلا موران، نماینده لیبرال دموکرات‌ها، نگرانی‌ها را در مورد این‌که آیا کمک‌های بریتانیا به نیازمندان می‌رسد یا خیر، ابراز کرده و گفته است: «کودکان، مادران باردار و افرادی در معرض مرگ هستند، اگر این کمک‌ها به آن‌ها نرسد.»

در همین حال آماندا میلینگ، وزیر امور خارجه این کشور، گفته است که کارکنان شورای بریتانیا «نقش بسیار مهم» را در افغانستان ایفا کرده‌اند. او تصریح کرده که «دولت موافقت کرده که بیش از ۵۰ پیمان‌کار شورای بریتانیا را که بسیاری از آن‌ها قبلاً وارد بریتانیا شده‌اند، اسکان بدهد. اما ما به دنبال اسکان مجدد پیمان‌کاران شورای بریتانیا هستیم که بیش‌تر در معرض خطر هستند.»

دکمه بازگشت به بالا