وزیر خارجه بریتانیا: روزنه کوچکی برای حفظ برجام باقی مانده است

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای بحث و تبادل نظر درباره حفظ برجام، کاهش تنش‌ میان تهران و واشنگتن و یافتن راهی برای گفت‌وگو و مذاکره روز دوشنبه، ۱۵ جولای، در بروکسل گردهم آمدند.

به گزارش یورونیوز، جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، در حاشیه این نشست ضمن اشاره به اختلاف نظر لندن با ایالات متحده درباره موضوع برجام گفت که هنوز زمان کمی برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران باقی مانده است. آقای هانت با تأکید بر تلاش برای خاورمیانه‌ای بدون سلاح اتمی گفت: «ایران هنوز یک سال تا توسعه بمب اتمی فاصله دارد و هم‌چنان دریچه‌ زمانی کوچک اما در حال بسته شدن برای زنده نگه داشتن توافق هسته‌ای وجود دارد.»

وزیر خارجه بریتانیا در پاسخ به این سوال که آیا طرف‌های اروپایی برجام ایران را به دلیل کاهش بخشی از تعهدات خود جریمه خواهند کرد، گفت که درباره این مسأله در جلسه کمیته مشترک بحث و تبادل نظر خواهد شد.

جرمی هانت گفت: «ما راهکاری به نام کمیته مشترک داریم که زمانی تشکیل می‌شود که یکی از طرفین فکر کند که طرف مقابل تعهدات خود را نقض کرده است. این جلسه به زودی تشکیل خواهد شد.»

لیناس لینکه ویشوس، وزیر خارجه لیتوانیا، نیز در هنگام ورود به این جلسه، حفظ برجام را منوط به رفتار طرفین دانست و گفت: «آن‌ها باید رفتاری مناسب داشته باشند، نه این‌که تنش را زیاد کنند یا از سوی دیگر ظرفیت تولید یورانیوم را افزایش دهند.»

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، نیز در حاشیه نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران با تأکید بر لزوم متحد ماندن اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران، تصمیم تهران برای کاهش تعهدات برجام را «واکنشی بد به یک تصمیم بد» خواند. آقای لودریان هم‌چنین گفت که ایران باید تصمیم برای افزایش ظرفیت غنی‌سازی یورانیوم و کاهش بخشی از تعهدات خود در توافق هسته‌ای را لغو کرده و برجام را به طور کامل اجرا کند.

حسن روحانی، رییس جمهور ایران، روز یک‌شنبه، ۱۴ جولای، از آماده‌گی کشورش برای مذاکره در صورت لغو تحریم‌های ایالات متحده و بازگشت این کشور به برجام خبر داده بود.

تنش میان ایالات متحده و ایران از سال گذشته در پی تصمیم دونالد ترمپ برای خروج از برجام آغاز شد. فشارهای اقتصادی و افزایش تحریم‌های واشنگتن علیه تهران با هدف «به صفر رساندن صادرات نفت ایران» طی یک سال گذشته به کاهش تعهدات برجامی و افزایش ظرفیت غنی‌سازی یورانیوم توسط ایران انجامید؛ موضوعی که نگرانی طرف‌های اروپایی امضاکننده توافق هسته‌ای را در پی داشته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن