اعتراف بریتانیا به اشتباه در روند تخلیه از افغانستان

۸صبح، کابل: وزارت خارجه بریتانیا به اشتباهاتش در‌ خروج از افغانستان اعتراف کرده و گفته است نمی‌تواند به افغان‌هایی که با بخش‌های ملکی با نیروهای بریتانیایی کمک کردند، مسکن فراهم کند.

روزنامه گاردین روز جمعه، ۷ اسد، به نقل از مقام‌های بریتانیایی نوشته است تشخیص این‌که آیا افغان‌هایی که در برنامه‌های غیرنظامی مانند شورای بریتانیا کار می‌کردند، واقعاً در معرض خطر طالبان هستند یا خیر، دشوار است.

در همین حال، مقام‌های بریتانیایی افزوده‌اند که پیشرفت کُند در رسیده‌گی به پرونده‌ها در سال جاری به دلیل تعداد بالای درخواست‌های رد شده و همچنین پرونده‌های حقوقی درخواست‌دهنده‌گان بوده‌ است.

 تاکنون تنها به پنج هزار افغان اجازه ورود به بریتانیا داده شده است و ۱۵ هزار تن دیگر در زمان سقوط کابل در سال گذشته تخلیه شده‌اند.

از سوی دیگر‌، برخی از خانواده‌های همکار در بخش‌های ملکی بریتانیا به گاردین گفته‌اند که برخی از اعضای خانواده‌های‌شان کشته شده‌اند و آنان در پناهگاه‌های زیرزمینی به سر می‌برند، با این حال هنوز جوابی در مورد تخلیه‌‌شان به آنان داده نشده است.

وزارت امور خارجه بریتانیا گفته است که طرح تخلیه همکاران ملکی این کشور در افغانستان که مستقیماً از سوی دولت بریتانیا استخدام نشده‌اند، کاستی‌های زیادی داشته است و‌ بدون بررسی این‌ کاستی‌ها اولویت‌بندی شده‌اند.

این در حالی است که صدها کارمند بریتانیایی هنوز در انتظار تخلیه از افغانستان هستند.

دکمه بازگشت به بالا