بوریس جانسون: از جنگ علیه ایران حمایت نمی‌کنم

رقابت بر سر جانشینی ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا شدت گرفته است. در همین رابطه، دو کاندیدای مطرح برای این پست، بوریس جانسون و جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا، در یک کارزار انتخاباتی به تشریح مواضع سیاسی خود پرداختند.

به گزارش دویچه‌وله، روزنامه انگلیسی «دی سان» با انتشار یک ویدیو آخرین رویارویی دو کاندیدای مطرح برای مقام نخست‌وزیری بریتانیا، جرمی هانت و بوریس جانسون را پوشش داده است.

بوریس جانسون که از هواداران اصلی برگزیت است اعلام کرده که پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا با امریکا بر سر یک پیمان تجارتی توافق خواهد کرد. این در حالی است که بسیاری از مسوولان بریتانیا و از جمله فیلیپ هموند، وزیر مالیه این کشور کسب توافق سریع با امریکا درباره مسایل  بازرگانی بین دو کشور را امری بعید می‌دانند.

تلاش جانسون برای گفت‌وگو با امریکا بر سر یک توافق تجارتی فراگیر در شرایطی صورت می‌گیرد که او آشکارا با سیاست دولت ترمپ در ارتباط با خلیج فارس و موضوع حمله نظامی به ایران مخالف است.

بوریس جانسون در کارزار انتخاباتی خود گفته است که عملیات نظامی علیه ایران، به سود غرب نیست. کاندیدای مطرح پست نخست‌وزیری بریتانیا گفته است: «دیپلماسی باید ارجح شمرده شود و باید بتواند به عنوان بهترین راه به تنش خاتمه دهد.»

جانسون افزوده است: «اگر شما از من بپرسید که آیا من از عملیات نظامی علیه ایران دفاع می‌کنم یا نه، خواهم گفت که اگر من نخست‌وزیر بریتانیا باشم، پاسخم به این پرسش «نه» است.»

جانسون در عین حال حکومت ایران را حکومتی آشوبگر، خطرناک و شرور ارزیابی کرده اما تاکید کرده که به رغم آن، به باور او راه برخورد با این حکومت، گزینه نظامی نیست.

خبرگزاری آلمان «dpa» در گزارش دیگری که روز سه‌شنبه از لاهه منتشر کرده به درخواست امریکا از هالند درباره پشتیبانی از تردد آزاد کشتی‌های تجارتی در خلیج فارس اشاره کرده است. دولت هالند اعلام کرده است که امریکا روز دوشنبه ۱۵ جولای رسماً از هالند درخواست کرده که در ائتلاف نظامی نظارت بر کشتی‌رانی در تنگه هرمز با نیروی دریایی آن کشور همکاری کند.

طرح تامین امنیت و آزادی تردد نفت‌کش‌ها در آب‌های ایران و یمن (تنگه هرمز و باب‌المندب) هفته گذشته از سوی جنرال جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا اعلام شده بود.

استیف بلوک، وزیر امور خارجه هالند نامه مربوط به درخواست همکاری نظامی امریکا از هالند را در پارلمان این کشور مطرح کرد.

وزیر امور خارجه هالند گفته است که این کشور درخواست امریکا را بررسی می‌کند. او در عین حال تاکید کرده است که هالند به هیچ‌روی مایل به مشارکت در جنگی علیه ایران نیست.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن