وزیر سرحدات سخنان وزیر خارجه پاکستان را درباره خط دیورند مداخله در امور افغانستان خواند

۸صبح، کابل: وزیر امور سرحدات و قبایل کشور گفته‌های اخیر وزیر خارجه پاکستان در مورد خط دیورند را «مغرضانه» و مداخله آشکار در امور افغانستان خوانده است.

محب‌الله صمیم، وزیر امور سرحدات و قبایل، روز دوشنبه، سی‌ویکم جوزا، در یک نشست خبری گفت که شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، با اظهار نظر در مورد این که خط دیورند مرز به رسمیت شناخته شده بین‌المللی است، در امور افغانستان مداخله کرده است.

وزیر امور سرحدات و قبایل کشور خاطرنشان کرد که از گفته‌های قریشی معلوم می‌شود که هیچ تغییری در موضع پاکستان در برابر افغانستان به وجود نیامده است.

او گفت: «قریشی قسمی اظهار نظر می‌کند که مناسب دیپلمات یک کشور نیست». صمیم گفت که قریشی چنان صحبت کرده است که او را در جایگاه سخنگوی گروه طالبان تقلیل داده است.

 به گفته صمیم، مشکل پاکستان این است که از افغانستان قوی می‌هراسد و هنوز هم به دنبال سیاست عمق استراتژیک خود است.

صمیم از پاکستان خواست تا اصل همسایه‌گی خوب را احترام و نیز از اظهار نظرهای «مغرضانه» در مورد افغانستان خودداری کند.

وزیر امور سرحدات و قبایل از جانب دیگر گفت که افغانستان در سه دهه گذشته قربانی جنگ اعلام ناشده پاکستان بوده است و این کشور از طالبان حمایت می‌کند.

محب‌الله صمیم اظهارات قریشی را در مورد این که رهبران طالبان در افغانستان هستند، رد کرد و گفت که محل زنده‌گی رهبران طالبان در پاکستان است و این موضوع بر هیچ کسی پوشیده نیست.

شاه‎‌محمود قریشی در مصاحبه با لطف‌الله نجفی‌زاده، مدیر مسوول طلوع‌نیوز که متن آن از سوی روزنامه ۸صبح نشر شده است، خط دیورند را مرز شناخته شده بین‌المللی توصیف کرده است.

دکمه بازگشت به بالا