هفته خونین نیروهای خیزش مردمی در تخار

سیدحسن حسینی

جنگ‌جویان طالب در چند روز گذشته دست‌کم ۲۳ نیروی خیزش مردمی را در ولایت تخار کشته و شش نفر را زخمی کرده‌اند. بنا بر گزارش‌ مسوولان محلی، موج حملات طالبان بر یکی دو ولسوالی هم‌مرز با کندز و بغلان افزایش یافته است. دفتر والی تخار گزارش داده که تهاجم طالبان بر دروازه‌های شهر محسوس نیست، اما در مناطق دوردست، جنگ علیه طالبان دوام دارد. در همین حال شورای ولایتی تخار می‌گوید که طالبان رفت‌وآمدهای مردم، کارمندان ملکی و نظامیان را در شاهراه‌ها زیر کنترل دارند و هر از گاهی بر نیروهای خیزش مردمی حمله می‌کنند. این در حالی است که جنگ‌جویان طالب در آخرین حمله خود بر نیروهای خیزش مردمی در این ولایت، دست‌کم ۹ نفر را کشته‌اند.

آماده‌گی برای سرکوب طالبان

موج ناآرامی در ولایت تخار خیز تازه و خونینی برای نیروهای خیزش مردمی برداشته است. بر پایه گزارش‌ها، نیروهای خیزش مردمی در ولسوالی‌های بهارک، ینگی‌قلعه و خواجه بهاالدین ولایت تخار در یکی دو روز گذشته دست‌کم ۲۳ کشته و شش زخمی داده‌اند. رد پای جنگ‌جویان قطعه سرخ طالبان در حملات تازه طالبان بر نیروهای خیزش مردمی در این ولایت دیده شده است.

مسوولان محلی ولایت تخار می‌گویند که مقاومت نیروهای امنیتی در برابر طالبان نسبت به گذشته شدت بیش‌تری یافته است، اما برخی ولسوالی‌های هم‌مرز با ولایت‌های کندز و بغلان، زمینه را برای حملات طالبان فراهم کرده است.

جواد هجری، سخنگوی والی تخار، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که در روزهای گذشته چندین عملیات نیروهای امنیتی کشور برای پاک‌سازی این ولایت از وجود طالبان راه‌اندازی شده است. آقای هجری می‌افزاید که در برخی ولسوالی‌ها سایه سنگین طالبان بیش‌تر احساس می‌شود، اما نیروهای امنیتی در پی راه‌اندازی عملیات‌های بیش‌تر علیه مواضع این گروه هستند. او تاکید می‌کند که ولسوالی‌ خواجه‌ بهاالدین‌ بنابر هم‌مرز بودن با ولایت کندز و یکی از مناطقی که طالبان در آن نفوذ زیاد دارند، زمینه را برای حمله جنگ‌جویان این گروه فراهم کرده است.

آقای هجری با این حال می‌افزاید که نیروهای امنیتی و خیزش مردمی در این ولایت در حال برنامه‌ریزی بیش‌تر برای سرکوب طالبان در جغرافیای تخار و مسیرهای شاهراه‌ها هستند.

شورای ولایتی تخار اما از روند سرکوب طالبان راضی به نظر نمی‌رسد و خواهان شدت بیش‌تر حملات است.

سایه سنگین طالبان بر شاهراه‌های تخار

محمداعظم افضلی، عضو شورای ولایتی تخار، می‌گوید که برای کم کردن سایه سنگین طالبان، باید عملیات‌های بیش‌تری در مسیرهای شاهراه‌های این ولایت راه‌اندازی شود. وی می‌گوید که طالبان مسیرهای بیرون شهر تخار را به شدت زیر نظر دارند و تمام رفت‌وآمدها را کنترل می‌کنند. به گفته وی، کمین طالبان در مسیر شاهراه کندز-تالقان و شاهراه عمومی ماورای کوکچه-تالقان افزایش یافته و علاوه بر کارمندان دولتی و نیروهای امنیتی، مردم هم نمی‌توانند عبور و مرور کنند.

شاهراه‌هایی که هم اکنون زیر سایه سنگین طالبان قرار دارند، دست‌کم هفت ولسوالی را به مرکز ولایت تخار و مناطق شهری این ولایت پیوند می‌زنند. آقای افضلی تصریح می‌کند که بارها شورای ولایتی تخار مشکلات امنیتی را با مسوولان محلی و مقام‌های مرکزی کشور در میان گذاشته، اما هنوز نتیجه مطلوب به دست نیامده است.

معامله‌های سیاسی طالبان

برخی از وکلای مردم در مجلس پیشین کشور هم به این باور اند که مشکلات امنیتی تخار باید به گونه جدی بررسی شده و طالبان از جغرافیای این ولایت شمال‌شرقی قلع و قمع شوند.

سیداکرام‌الدین معصومی، وکیل عضو مجلس نماینده‌گان، می‌گوید که علاوه بر تخار، ولایت‌های کندز و بغلان هم ناامن هستند و سایه سنگین جنگ‌جویان طالب در مرزهای تخار با این دو ولایت بیش‌تر حس می‌شود. او تاکید می‌کند که تحرکات طالبان نسبت به روزهای گذشته در ولایت تخار شدت گرفته و ریشه آن در معامله‌های سیاسی این گروه با دولت است. این عضو پیشین مجلس نماینده‌گان تصریح می‌کند که پای‌بند نبودن طالبان به صلح و باور نداشتن آنان به این روند، سبب شده که جنگ‌جویان این گروه در زون شمال‌شرق خون‌ریزی کنند.

شاخ‌وشانه‌کشی طالبان برای تخار

جنگ طالب و دولت در ولایت تخار سر دراز دارد. ناامنی در سال گذشته سبب بی‌جا شدن هزاران خانواده از دست‌کم هشت ولسوالی این ولایت شده بود. هم اکنون ولسوالی‌های خواجه بهاالدین، ینگی‌قلعه، بهارک برخی دیگر از ولسوالی‌های این ولایت در ناامنی به سر می‌برند. ولسوالی خواجه بهاالدین در ۸۰ کیلومتری شهر تالقان، مرکز ولایت تخار واقع است. به همین ترتیب ولسوالی ینگی‌قلعه، به طرف غرب و در ۶۰ کیلومتری تخار بوده و هم‌مرز با ولسوالی خان‌آباد، یکی از مراکز اصلی طالبان در ولایت کندز، است.

ولایت شمالی تخار هم‌چنان مرز مشترک با ولایت‌های بدخشان، پنجشیر، دریای آمو، بغلان و ولایت کندز دارد و این ولایت را جزو مناطق استراتژیک در شمال کشور کرده است. همین جغرافیا سبب شده که به باور آگاهان امور، طالبان با انگیزه بیش‌تر در این ولایت فعالیت کنند تا در گفت‌وگوهای صلح از موضع بالاتری وارد عمل شوند.

دکمه بازگشت به بالا