روز خونین کابل و ننگرهار: نوزادانی که تا چشم گشودند کشته شدند

عبدالاحمد حسینی

پایتخت‌نشینان روز سه شنبه را خونین آغاز کردند. شماری از افراد مسلح صبح روز سه‌شنبه بر شفاخانه‌ای ۱۰۰ بستر داکتران بدون مرز (MSF) در غرب کابل در مربوطات ناحیه سیزدهم امنیتی پولیس حمله کردند و برای چندین ساعت با نیروهای امنیتی به درگیری پرداختند. این حمله در حدود چهار ساعت به درازا کشید و سرانجام با کشته شدن مهاجمان مسلح پایان یافت. در نتیجه این حمله ۱۶ غیرنظامی به شمول دو نوزاد کشته شدند و ۱۶ تن دیگر زخم برداشتند. هم‌زمان با این، یک فرد انتحاری مواد همراهش را در مراسم نماز جنازه‌ای در ولایت ننگرهار منفجر ساخت که در نتیجه آن، ۲۴ غیرنظامی کشته و ۶۸ تن دیگر زخمی شدند.

سه مهاجم مسلح، حوالی ساعت ۱۰ قبل از ظهر روز سه‌شنبه به شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی یورش بردند و به محض ورد، به سوی غیرنظامیان آتش گشودند. با حمله این مهاجمان مسلح، شمار زیادی از غیرنظامیان زیر آتش گیر ماندند. سپس نیروهای ویژه امنیتی برای مهار این حمله به محل رسیدند و با مهاجمان درگیر شدند. این مهاجمان، در حدود چهارونیم ساعت با نیروهای امنیتی به درگیری پرداختند. نیروهای امنیتی با نجات جان بیش از ۱۰۰ نفر به شمول سه شهروند خارجی، توانستند که این حمله را مهار و مهاجمان را از پای در آورند.

این شفاخانه در ناحیه سیزدهم واقع است و بخش‌های نسایی- ولادی، دندان و داخله دارد. بر اساس گفته‌های منابع صحی در این شفاخانه در یک شبانه روز در حدود ۵۰ تا ۸۰ نوزاد متولد می‌شوند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله می‌گوید که در حمله‌ی مهاجمان مسلح بر شفاخانه‌ای ۱۰۰ بستر دشت برچی در مربوطات حوزه سیزدهم امنیتی پولیس، در حدود ۱۴ تن از غیرنظامیان به شمول دو کودک نوزاد کشته و ۱۵ تن دیگر زخم برداشته‌اند. به گفته آقای آرین اکثر کشته‌گان و زخمیان این رویداد، زنان، کودکان و پرستاران‌اند.

وزارت صحت عامه اما گفته است که در حمله مهاجمان مسلح بر شفاخانه‌ی ۱۰۰ بستر دشت برچی، ۱۶ تن به شمول یک مرد کشته شده‌اند. این وزارت افزوده است که ۱۶ نفر دیگر که پنج تن‌شان نوزاد اند، زخمی شده‌ و بیش‌تر ساختمان اداری و بخش‌های نسایی- ولادی این شفاخانه نیز ویران شده است.

با این همه وزارت امور داخله ضمن محکوم کردن این حمله گفته است که «گروه‌های تروریستی در برابر نیروهای امنیتی در میدان‌های نبرد با شکست روبه‌رو شده‌اند، از این رو به خاطر کتمان شکست‌های‌شان، اماکن عامه و افراد ملکی را هدف قرار می‌دهند». این وزارت از نهادهای بین‌المللی و حقوق بشری خواسته است تا ابعاد این حمله را به طور جدی پی‌گیری کنند.

دیروز در ولایت شرقی ننگرهار نیز خونین بود. حوالی ساعت ۱۱ قبل از ظهر روز گذشته، یک مهاجم انتحاری مواد همراهش را در مراسم جنازه شیخ اکرم، فرمانده پولیس محلی در ولسوالی کوزکنر ولایت ننگرهار منفجر ساخت. در نتیجه آن حمله، ۲۴ نفر کشته شدند و ۶۸ تن دیگر زخم برداشتند. عطاءالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار در صحبت با روزنامه ۸صبح حالت زخمیان این رویداد را وخیم خواند و گفت که بسیاری از زخمیان در وضعیت مناسبی به سر نمی‌برند.

مسوولیت این حملات را تا شام روز گذشته کسی و یا گروهی به عهده نگرفته بود. طالبان در نخستین ساعت‌های این حملات دست داشتن در آن را انکار کرده‌اند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در توییتی گفت که حمله بر شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی و حمله بر مراسم جنازه در ولایت ننگرهار کار این گروه نیست.

واکنش‌ها

این حملات با موج از واکنش‌های داخلی و جهانی روبه‌رو شده است. محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور این حملات را محکوم کرد و گروه طالبان و داعش را مسوول آن دانست. او گفت، به رغم این‌که بارها از گروه طالبان خواسته شده که برای مبارزه با ویروس کرونا و رسیدن به صلح پایدار آتش‌بس کنند، این گروه اما بر عکس حملات‌شان را افزایش داده‌اند. آقای غنی تصریح کرد که در حملات گروه طالبان و داعشیان که بر شفاخانه‌ ۱۰۰ بستر دشت برچی و مراسم جنازه‌ای ننگرهار راه‌اندازی شد، شماری زیادی از شهروندان کشور «کشته و زخمی» شده‌اند.

آقای غنی گفت: «با وجودی که حکومت، علمای کرام و جامعه‌ی جهانی برای رسیدن به صلح باربار از گروه طالبان خواستند که آتش‌بس کند، اما این گروه از افغان‌کشی و جنگ دست نکشیدند و حملات‌شان بر مردم و مکان‌های عامه را زیاد کردند.» وی برای دفع این حملات به نیروهای امنیتی دستور داد که از حالت تدافعی به حالت تعارضی درآیند و گروه‌های تروریستی را سرکوب کنند.

آقای غنی بار دیگر از طالبان خواست که برای رسیدن به صلح و مبارزه علیه ویروس کرونا دست از جنگ بکشند و آتش‌بس کنند. او گفت که اجماع و حمایت قاطع از پروسه صلح در میان افغان‌ها وجود دارد و ملت افغانستان آماده است که به هر قیمت از پروسه صلح حمایت کند.

شورای امنیت ملی نیز با نشر اعلامیه‌ای این حملات را تروریستی خوانده و آن را محکوم کرده است. شورای امنیت ملی در فیس‌بوکش نوشته است: «طالبان افغان‌کشی، خون‌ریزی و قساوت را با حملات‌شان در اماکن عامه و مراسم دینی و سنتی که اطفال، زنان، ریش‌سفیدان، مریضان و داکتران می‌باشند، خلاف موازین دینی، انسانی و حقوقی ادامه داده‌اند.»

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین ضمن محکوم کردن این حمله گفته است که حمله تروریستی که در آن زنان و کودکان قربانی شده‌اند، کار دشمنان صلح و آرامش مردم افغانستان و در تضاد با تمامی ارزش‌های انسانی و اسلامی است. آقای کرزی این حمله را دسیسه آشکار بیگانه‌گان علیه مردم دانسته و گفته است: «ما مردم افغانستان زمانی از دسیسه‌های بیگانه‌گان در امان می‌مانیم که با اتحاد، اتفاق و هوشیاری کامل سرنوشت خودمان را صاحب شویم و آینده‌ی فرزندان‌مان را به دست خودمان رقم بزنیم.»

عبدالله عبدالله حمله مهاجمان مسلح به شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی را جنایت ضد بشری خوانده و گفته است که حمله به اماکن عامه، جنایت جنگی و در مغایرت با تمام ارزش‌های انسانی، اخلاقی و اسلامی قرار دارد.

رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی با «ددمنشانه و بزدلانه» خواندن این حملات گفته است: «تروریستان منحوس و خون‌آشام، در ادامه به خاک و خون کشانیدن هم‌وطنان بی‌گناه ما، آن‌هم در مقدس‌ترین مکان انسانی که شفاخانه است، بدون در نظر داشت تقدس ماه مبارک رمضان و به شهادت رساندن یک تعداد از مظلوم‌ترین قشر انسانی که مادران و اطفال هستند، یک بار دیگر ثابت ساختند که جنایت‌کاران و تروریستان به هیچ اصل دینی، انسانی و اخلاقی باور ندارند.»

سفارت ایالات متحده امریکا در کابل نیز این حملات را تروریستی خوانده است. رایس ویلسن، شارژدافیر سفارت امریکا در کابل حمله بر شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی را نکوهش کرده و گفته است، آنانی را که افراد بی‌دفاع را هدف قرار می‌دهند، تقبیح می‌کند.

نماینده ارشد ملکی ناتو نیز حملات روز گذشته را نکوهش کرده است. نیکولاس دین در توییتی نوشته است: «من حمله بر شفاخانه ملکی در کابل و حمله بر نماز جنازه در ننگرهار که در آن افراد بی‌گناه و غیرنظامی هدف قرار گرفتند را تقبیح می‌کنم.» او در ادامه از حمایت ناتو به مردم افغانستان اطمینان داده و گفته است که ناتوان در مبارزه علیه دهشت‌افگنی در کنار مردم افغانستان ایستاده است.

سازمان عفو بین‌الملل نیز بر حفاظت از جان غیرنظامیان در افغانستان تأکید کرده و خواهان پیگرد عاملان این رویداد شده است. این سازمان در صفحه توییترش نوشته است که جهان باید در برابر حمله‌ای که دیروز بر شفاخانه نسایی- ولادی در کابل و مراسم جنازه در ننگرهار انجام شد، بیدار شوند. این سازمان در ادامه تصریح کرده است که عاملین این حملات باید مورد بازپرس قرار گیرند.

دکمه بازگشت به بالا