نبردهای خونین آخرین روزهای جمهوریت؛ ملیار در آرزوی تداوی چشمانش است

مقبول نوری

ملیار، عضو نیروهای خیزش مردمی حکومت پیشین که در نتیجه نبردهای اخیر زخمی شده بود، اکنون در وضعیت بد اقتصادی و صحی قرار دارد. او نوزده سال سن دارد و عضو نیروهای خیزش مردمی حکومت پیشین در ولایت کاپیسا بود.

ملیار می‌گوید که در آخرین روزهای نبرد میان آنان و طالبان در این ولایت، از ناحیه سر زخم برداشته است. او در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که به دلیل اصابت مردمی به سرش، بینایی یک چشمش را در آن زمان از دست داد و چشم دیگرش که به‌گونه قسمی زخمی شده بود، نیز اکنون با خطر نابینا شدن روبه‌رو است. وی افزود که داکتران در آن زمان برای وی توصیه کرده بودند که باید هرچه زودتر برای درمان به بیرون از کشور انتقال داده شود، اما تا هنوز به دلیل مشکلات اقتصادی نتوانسته است بیرون برود. ملیار تصریح کرد: «شش ماه پیش در ولسوالی تگاب ولایت کاپیسا زخمی شدم. حدود یک ماه می‌شد که به صفوف نیروهای خیزش مردمی پیوسته بودم و زمانی‌ که به «پهره­دار‌خانه» بالا شدم، با سلاح دوربین‌دار به سرم زدند. مرمی به طرف راست سرم اصابت کرد و از طرف چپ بیرون شد.»

این عضو نیروهای خیزش مردمی خاطرنشان کرد که پدرش معتاد به مواد مخدر است و به ‌خاطر پیدا کردن «لقمه نانی» برای خانواده نُه نفری‌اش، در آن زمان به صفوف نیروهای خیزش مردمی پیوسته بود.

یگانه آرزوی ملیار نوزده‌ساله این­ است که حداقل بینایی یک چشمش را از دست ندهد و به خاطر تامین مصارف خانواده‌اش بتواند کار کند. وی از نهادهای امدادرسان و افراد خیر انتظار دارد تا زمینه درمانش در بیرون از کشور را مساعد کنند.

ملیار اکنون در گوشه­‌ای از ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا زنده‌گی می‌کند.

در همین حال، برخی از نزدیکان ملیار می‌گویند که خانواده او اکنون در وضعیت بد اقتصادی به سر می‌برند. مصور حیدری، از نزدیکان این سرباز پیشین خیزش مردمی، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که خانواده ملیار در حال حاضر در وضعیت بد اقتصادی به سر می‌برند و تمام داروندار‌شان را به هدف تداوی ملیار به فروش رساندند، اما نتیجه نداد و داکتران گفتند که هرچه زودتر باید بیمارشان را به بیرون از کشور انتقال دهند تا حداقل یک چشمش که نسبتاً بینایی دارد درمان شود.

بربنیاد گزارش‌ها‌، در هفته‌های پایانی سقوط حکومت پیشین، مرگ‌بارترین درگیری‌ها برای ارتش رقم خورده بود. یاسین ضیا، رییس پیشین ستاد ارتش کشور، به واشنگتن پست گفته است که در هفته‌های پایانی جنگ، چهار هزار نیروی امنیتی کشته و یک هزار نیروی دیگر ناپدید شده‌اند. در کنار این، پس از تسلط طالبان بر کابل، ده‌ها نیروی امنیتی و کارمند حکومت پیشین کارشان را از دست داده‌اند، تعداد اندکی از آن‌ها موفق شده‌اند کشور را ترک کنند و بخش عمده‌ آن‌ها هنوز در افغانستان هستند.

دکمه بازگشت به بالا