مسدود شدن حمام‌های زنانه در بلخ؛ «زنان با حجاب اسلامی به حمام بروند»

۸صبح، بلخ: در پی ایجاد محدودیت‌های تازه از سوی مقام‌های محلی طالبان در ولایت بلخ، حمام‌های عمومی زنانه در این ولایت مسدود شده است.

براساس تصمیم ریاست امر به معروف و نهی از منکر طالبان در بلخ، حمام‌های عمومی زنانه مسدود شده و زنان تنها از حمام‌های خصوصی با «رعایت حجاب اسلامی» می‌توانند استفاده کنند.

بربنیاد فیصله نشست مشترک عالمان دین و ریاست امر به معروف بلخ، ساختمان حمام‌های زنانه و مردانه باید جدا باشد و حمام‌های عمومی زنانه اجازه فعالیت ندارد.

مولوی سردارمحمد حیدری، رییس امر به معروف و نهی از منکر طالبان در ولایت بلخ، می‌گوید که با عالمان دین روی چگونه‌گی فعالیت حمام‌ها بحث و تصمیم نهایی گرفته شده است.

به گفته او، از آن‌جا که همه مردم در منازل‌شان به حمام مجهز دسترسی ندارند، نیاز است تا حمام‌های عمومی مردانه فعال باشند و زنان هم با «رعایت حجاب شرعی» می‌توانند از «حمام‌های خصوصی یا نمره‌ای» استفاده کنند.

بر فعالیت حمام‌های عمومی مردانه نیز محدودیت‌هایی وضع شده که بربنیاد آن کودکان زیر سن اجازه داخل شدن به حمام‌ها را ندارند و کیسه‌مالی و چاپی/ماساژ افراد نیز ممنوع شده است.

به دنبال وضع محدودیت بر فعالیت حمام‌ها در بلخ، شماری از حمام‌داران می‌گویند که کار آن‌ها با رکود مواجه خواهد شد و آنان نگران زیان مالی در پی وضع محدودیت‌ها بر فعالیت حمام‌ها هستند.

شاه‌محمد (نام مستعار) یکی از حمام‌داران در شهر مزار شریف، می‌گوید که حمام‌ها جایی برای کارهای خلاف قانون و شریعت نیست و تنها نیازمندی مردم را برآورده می‌کند.

طالبان در دوره اول حاکمیت‌شان در افغانستان حمام‌های زنانه را مسدود کرده بودند. طی روزهای اخیر فعالیت اداره امر به معروف و نهی از منکر طالبان در ولایت‌های گوناگون کشور و وضع محدودیت‌ها، واکنش‌هایی به دنبال داشته است.

دکمه بازگشت به بالا