محاصره مکتب افغان – ترک توسط پولیس در کابل

۸صبح؛ کابل: پولیس کابل بامداد امروز جمعه، مکتب افغان – ترک در کابل را محاصره کرد.

انتقال مسوولیت‌های این مکتب به بنیاد معارف ترکیه دلیل محاصره مکتب – افغان ترک خوانده شده است.

جنجال مکاتب افغان – ترک در افغانستان زمانی بالا گرفت که وزیران معارف افغانستان و ترکیه ۲ سال پیش بر سر انتقال مسوولیت‌های این مکاتب به بنیاد معارف ترکیه توافق کردند.

پیش از این مووسسه «چاغ ایجوکیشنل» از نهادهای حامی فتح‌الله گُلن رهبر تبعیدی مخالفان دولت ترکیه مسوولیت مکاتب افغان – ترک را بر عهده داشت.

در همین حال شماری از مسوولان مکتب افغان – ترک و دانش‌آموزان این مکتب در کابل با انتقال مسوولیت‌های آن به بنیاد معارف ترکیه مخالف می‌کنند. لیسه افغان ترک در مرکز شهر کابل و در نزدیکی‌های مسجد شاه دوشمشیره موقعیت دارد.

شماری از دانش‌آموزان این مکتب به خبرنگار روزنامه ۸صبح در محل گفته‌اند که نیروهای امنیتی حوالی ساعت ۴ بامداد روز جمعه مکتب افغان – ترک را محاصره کرده‌اند که با مقاومت دانش‌آموزان و کارکنان این مکتب روبرو شدند.

در همین حال شماری از خبرنگاران که برای پوشش این روی‌داد به مکتب افغان – ترک رفته‌اند می‌گویند که پولیس به آن‌ها اجازه پوشش خبری نداده و شماری از خبرنگاران را نیز لت‌وکوب کرده‌است.

جنجال‌های مکاتب افغان – ترک پس از کودتای نافرجام ۲۰۱۶ در ترکیه شدت گرفت که در آن دولت ترکیه فتح‌الله گُلن را متهم اصلی این کودتا دانست.

پس از آن ترکیه خواستار توقف فعالیت مکاتب افغان ‌- ‌ترک زیر نظرفتح الله گُلن در افغانستان شد و از حکومت افغانستان خواست که مکاتب افغان – ترک را به بنیاد معارف ترکیه واگذار کند.

با وجود اعتراض‌های پی‌هم دانش‌آموزان و استادان، شماری از مکاتب افغان – ترک تا اکنون در ولایت‌های کشور به بنیاد معارف ترکیه واگذار شده است.

دکمه بازگشت به بالا