انفجار در هنگام نماز جمعه در ننگرهار ۶۲ کشته و ۳۶ زخمی برجای گذاشت

۸صبح، کابل: مسوولان محلی در ولایت ننگرهار می‌گویند که ۶۲ نفر در پی وقوع چند انفجار پی‌هم در یک مسجد در ولسوالی هسکه‌مینه این ولایت کشته شده‌اند.

مبارز اتل، سخنگوی پولیس ننگرهار به روزنامه ۸صبح گفت که ۳۶ نفر دیگر نیز در این رویداد زخمی شده‌اند.

این انفجارها ساعت۱:۳۰ پس از چاشت روز جمعه، بیست‌وششم میزان هنگامی رخ داد که مردم در منطقه «جو دره» ولسوالی هسکه‌مینه در حال برپایی نماز جمعه در این مسجد بودند.

شاهدان گفته‌اند که سه انفجار پی‌هم در این مسجد صورت گرفته و در نتیجه آن سقف مسجد فروریخته است و برخی نمازگزاران در زیر آوار گیر مانده‌اند. یک باشنده محل به روزنامه ۸صبح گفت که در این انفجار ۶۴ نفر کشته و ۳۲ نفر دیگر زخمی شده‌اند. 

پولیس ننگرهار نیز تأیید می‌کند که دو انفجار پی‌هم در مسجد منطقه جو دره صورت گرفته است، اما تیم بررسی پولیس تا هنوز نتوانسته است نوعیت آن را روشن کند.

افزایش تلفات نیز با توجه به گفته‌های شاهدان این رویداد و مسوولان امنیتی ننگرهار دور از احتمال نیست.

مبارز اتل می‌گوید که زخمیان برای درمان به شفاخانه‌های ولایت ننگرهار منتقل شده‌اند.

مسوولیت این انفجارها که تاکنون پولیس نوعیت آن را تشخیص نداده است، فرد و یا گروهی بر عهده نگرفته است. ننگرهار در شرق ولایتی است که در آن گروه داعش و طالبان فعالیت دارند. گروه طالبان این رویداد را محکوم کرده است و گفته کار آن‌ها نیست.

ارگ ریاست جمهوری حمله بر نمازگزاران در ننگرهار را محکوم کرده است. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری در صفحه رسمی توییترش نوشته است که در این «حمله انتحاری» ۲۶ نفر کشته شده‌‌اند. صدیقی تأکید کرده است که طالبان و همکاران آن‌ها هنوز هم غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند.

این انفجار در حالی صورت گرفته و از غیرنظامیان قربانی می‌گیرد که گزارش تازه دفتر نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل یا یوناما حاکی از افزایش تلفات غیرنظامیان در نُه ماه گذشته سال ۲۰۱۹ میلادی است. طبق این گزارش هشت هزار و ۲۳۹ نفر در این مدت در نتیجه خشونت‌ها «کشته و زخمی» شده‌اند. ۴۲ درصد این رقم در انفجار ماین‌ها و حمله‌های انتحاری قربانی شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا