انفجار بزرگ در پایتخت لبنان؛ شمار جان‌باخته‌گان به ۷۸ و زخمیان به چهار هزار تن رسید

در نتیجه انفجار ذخیره‌گاه دو هزار و ۷۵۰ تُنی امونیم نایتریت در بندر بیروت، ۷۸ تن کشته و چهار هزار تن زخمی شده است. مقامات تایید کرده‌اند که عده زیادی در این انفجار هنوز ناپدید اند و احتمال دارد که تلفات افزایش یابد.

این انفجارها روز سه‌شنبه، چهاردهم اسد پایتخت لبنان را تکان داد که صدای آن تا ۲۴۰ کیلومتر دورتر شنیده شد و حدود ۱۰ کیلومتر اطراف خود را آسیب رساند.

حسن دیاب، نخست وزیر لبنان به رسانه‌ها گفته است، یک ذخیره‌گاه که حدود دو هزار ۷۵۰ تُنی امونیم نایتریت از ۲۰۱۴ بدین‌سو در آن نگهداری می‌شد، منفجر شده است.

وی از نگهداری این میزان از امونیم نایتریت اظهار بی‌خبری کرده و گفته است که با عاملان آن برخورد قانونی می‌کند.

با این حال، نخست وزیر لبنان رسیده‌گی به وضعیت زخمیان را اولویت حکومت خوانده و از کشورهای خارجی خواسته است که در کنار لبنان بایستند.

خبرگزاری ملی لبنان گزارش داده که این مواد در جریان سال‌های اخیر ضبط و در این انبار نگهداری شده است. با این وجود، دلیل این‌که چرا این انفجارها رُخ داده، هنوز روشن نیست.

این انفجارها در حالی رخ می‌دهد که قرار بود دادگاه ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین این کشور تصمیمش در مورد چهار مظنون این پرونده را روز جمعه اعلام کند.

ترور نخست وزیر پیشین لبنان به گروه حزب‌الله نسبت داده می‌شود. هم‌زمان با این، تنش‌های مرزی در روزهای اخیر بین لبنان و اسراییل نیز افزایش یافته بود.

با این وجود، حزب‌الله لبنان و اسراییل دست داشتن در این انفجارها را رد کرده‌ و با قربانیان این رویدار ابراز همدردی کرده‌اند.

بر اساس گزارش رسانه‌های بین‌المللی، در این انفجارها کاخ ریاست جمهوری و دفتر نخست‌وزیری لبنان نیز آسیب دیده است.

مقامات این کشور پس از این انفجارها، امروز را عزای عمومی اعلام کرده و حدود ۶۶ میلیون دالر بودجه فوری را برای رسیده‌گی به این وضعیت در نظر گرفته‌اند.

به نقل از رسانه‌های بین‌المللی، مقامات برای دو هفته حالت اضطرار را در پایتخت این کشور اعلام کرده‌ و خواستار جمع‌آوری خون برای زخمیان شده‌اند.

هم‌زمان با این، میشل عون، رییس جمهور این کشور نشست فوری کابینه لبنان را برای روز چهارشنبه، پانزدهم اسد فراخوانده است.

گفتنی است، امریکا، انگلستان، آلمان، فرانسه، ایران و اسراییل از کشورهایی اند که تاکنون برای کمک به لبنان ابراز آماده‌گی کرده‌اند.

مقامات فرانسوی نیز تایید کرده‌اند که بسته‌های کمکی را برای رسیده‌گی به زخمیان رویداد بیروت، به پایتخت لبنان فرستاده‌اند.

پیش‌تر، دولت لبنان با اعتراضات گسترده‌ای در مورد بحران اقتصادی، سوء مدیریت و فساد نیز روبه‌رو بوده و این انفجارها بر میزان فشارهای بالای دولت این کشور افزوده است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن