بایدن: تا به رسمیت شناختن طالبان فاصله زیادی است

۸صبح، کابل: جو بایدن، رییس جمهور امریکا، می‌گوید که تا زمان به رسمیت شناختن حکومت به رهبری طالبان، فاصله زیادی وجود دارد.

بایدن این موضوع را روز دوشنبه، پانزدهم سنبله، پس از برگشتش از تعطیلات در کاخ سفید مطرح کرد.

او گفت که طالبان را در آینده نزدیک به عنوان حکومت افغانستان به رسمیت نمی‌شناسد و تا این کار، فاصله زیادی است.

جو بایدن در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر اراده امریکا در مورد به رسمیت شناختن طالبان گفت: «نه، این خیلی فاصله دارد. این خیلی فاصله دارد.»

جین ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز هفته گذشته تصریح کرد که دولت امریکا و جامعه جهانی عجله‌‌ای برای به رسمیت شناختن حکومت طالبان ندارند.

او گفت: «درست مانند هر وضعیت دیگری، این موضوع وابسته به شرایط است، اما هیچ عجله‌ای برای به رسمیت شناختن طالبان از منظر دولت (امریکا) یا از سوی جامعه بین‌المللی وجود ندارد.»

ساکی افزود که امریکا انتظار داشت نیروهای امنیتی افغان علیه طالبان بجنگند و محمداشرف غنی، رییس جمهور پیشین نیز فرار نکند، اما به گفته او، این انتظارات برآورده نشد.

طالبان در بیست‌وچهارم اسد وارد کابل شدند و ارگ ریاست جمهوری را تصرف کردند.

اعضای طالبان نیز به تازه‌گی اعلام کردند که روی ایجاد حکومت کار می‌کنند و تشکیل آن را به زودی همگانی خواهند کرد.

در همین حال سخنگویان طالبان گفته‌اند که توقع دارند جامعه جهانی حکومت به رهبری آنان را به رسمیت بشناسد.

گفتنی است که وزارت خزانه‌داری امریکا دو هفته پس سقوط کابل، گفت که تحریم‌ها علیه طالبان کاهش نمی‌یابد و رهبران آنان نیز به حدود ۱۰ میلیارد دالر بانک مرکزی در امریکا دست نمی‌یابند.

هرچند موقف بیش‌تر کشورها در مورد طالبان روشن نیست، اما وزارت امور داخله دانمارک روز شنبه، سیزدهم سنبله تصریح کرد که هیچ دولت تشکیل شده از سوی طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد.

دکمه بازگشت به بالا