تأکید مجدد جو بایدن: جنگ طولانی افغانستان باید پایان یابد

۸صبح، کابل: جو بایدن، رییس جمهور امریکا، در نخستین سخنرانی‌اش در کانگرس این کشور بار دیگر بر پایان یافتن جنگ افغانستان تأکید کرده و گفته است که نیروهای امریکایی باید افغانستان را ترک کنند.

آقای جو بایدن چهارشنبه‌شب، هشتم ثور، در کنگره امریکا گفت که این کشور طولانی‌ترین جنگش را در افغانستان سپری کرده و هم‌اکنون نظامیانی از امریکا در افغانستان حضور دارند که پس از حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ متولد شده‌اند.

رییس جمهور امریکا افزود که نیروهای این کشور عدالت را بالای اسامه بن‌ لادن، رهبر شبکه القاعده، تطبیق کرده و تهدید ترویستی این شبکه در افغانستان را تنزیل داده‌اند. او گفت که بعد از ۲۰ سال مبارزه با گروه‌های تروریستی، وقت آن رسیده است که این نیروها به خانه‌های‌شان برگردند.

او تاکید کرده است که جنگ این کشور در افغانستان به معنای ملت‌سازی نبوده و این فقط برای سرکوب تروریست‌هایی که در یازدهم سپتامبر به امریکا حمله کردند، بوده است.

با این حال جو بایدن یادآور شده است که اکنون تهدید تروریسم از مرزهای افغانستان فراتر رفته است. او گفت که امریکا قابلیت سرکوب تهدیدات را در آینده حفظ و تهدیداتی که از هر جایی منشا بگیرد را نابود خواهد کرد.

گفتنی است که جو بایدن، رییس جمهور امریکا، در بیست‌وپنجم حمل برنامه خروج سربازان این کشور از افغانستان را اعلام کرد. طبق اعلام امریکا، این روند از اول ماه می آغاز می‌شود و تا یازدهم سپتامبر سال جاری میلادی ادامه می‌یابد. متحدان امریکا در ناتو نیز اعلام کرده‌اند که هم‌ز‌مان با خروج نیروهای امریکایی، روند خروج سربازان خود را آغاز می‌کنند و یک‌جا از افغانستان خارج خواهند شد.

هم‌زمان با این، وزیردفاع امریکا اعلام کرده است که برای مصون ساختن این روند، ۶۵۰ سرباز تازه‌نفس را به افغانستان اعزام می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا