تماس تلفنی بایدن و شی جین‌ پینگ در مورد اوکراین؛ جنگ به نفع هیچ کسی نیست

رسانه‌ها گزارش داده‌اند که در بحبوبه تنش‌ها بر سر اوکراین، رییسان جمهور چین و امریکا دو ساعت در این مورد تلفنی باهم صحبت کرده‌اند. طبق گزارش‌ها رییس جمهور چین تأکید کرده است که چنین درگیری‌های به نفع هیچ کسی نیست.

براساس معلومات، این تماس تلفنی امروز جمعه، ۱۸ مارچ، صورت گرفته است و جو بایدن با همتای چینی خود نزدیک به دو ساعت در مورد اوکراین و بحران ناشی از آن صحبت کرده است.

رسانه‌های چینی گزارش داده‌اند که این تماس تلفنی به درخواست امریکا صورت گرفته است.

هرچند هنوز جزییات کامل این گفت‌وگو منتشر نشده، اما رسانه‌های چینی گزارش داده‌اند که شی جین‌ پینگ به بایدن گفته است که درگیری‌ها و رویارویی‌هایی مانند رویدادهای اوکراین به نفع هیچ کسی نیست.

رییس جمهور چین افزوده است که روابط دولت با دولت نمی‌تواند به مرحله تقابل پیش برود.

شی جین‌ پینگ گفته است: «بحران اوکراین چیزی است که ما نمی‌خواهیم ببینیم.»

این تماس تلفنی در حالی برقرار شده است که پیش‌تر گزارش‌ها مبنی بر درخواست روسیه از چین برای فراهم‌آوری تسلیحات نظامی نشر شده بود.

هم‌چنان پیش از این تماس تلفنی، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، گفته بود که بایدن به شی جین‌ پینگ تأکید می‌کند که چین در صورت حمایت از «تجاوز» روسیه، هزینه گزاف را متحمل خواهد شد.

بلینکن روز پنج‌شنبه گفته بود که دولت بایدن نگران کمک مستقیم  چین به روسیه در جنگ اوکراین است. پکن اما این ادعاها را رد کرده بود.

گفتنی است که بیجینگ از محکوم کردن حمله نظامی روسیه به اوکراین نیز خودداری کرده و هنوز موضع مشخصی در این مورد نداشته است.

دکمه بازگشت به بالا