بوتو: امریکا و پاکستان باید فراتر از تنش‌های گذشته بر سر افغانستان، وارد تعامل جدید شوند

۸صبح، کابل: وزیر امور خارجه پاکستان در دیدار با همتای امریکایی‌‌اش گفته است، دو کشور باید تنش‌هایی را که در گذشته بر سر مسایل افغانستان داشتند کنار گذاشته و در فکر یک‌ تعامل جدید با هم باشند.

بلاول بوتو زرداری، وزیر امور خارجه پاکستان روز شنبه، ۱ جوزا، در صحبت با اسوشیتدپرس گفته است که روابط پاکستان و امریکا در زمان نخست‌وزیری عمران خان بر سر مسایل افغانستان به تیره‌گی گراییده بود و دو‌ کشور باید پس از سال‌ها تیره‌گی روابط وارد یک‌ تعامل جدید شوند.

بوتو زرداری که از ملاقاتش با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا ابراز خرسندی کرده، این دیدار را «بسیار دلگرم‌کننده و بسیار مثبت و سازنده» خوانده است.

او گفته است که مسایل افغانستان بی‌اعتمادی میان دو کشور را افزایش داد، زیرا واشنگتن احساس کرد که اسلام‌آباد برای کمک به تأمین صلح در افغانستان بسیار کم‌کاری کرده است.

بوتو زرداری گفته که روابط پاکستان و ایالات متحده در گذشته بیش از حد با وقایع افغانستان و ملاحظات ژئوپلیتیکی رنگ‌آمیزی شده است، و حالا زمان آن رسیده تا فراتر از این‌ مسایل وارد یک رابطه بسیار گسترده‌تر، عمیق‌تر و معنادارتر شوند.

در همین حال، وزیر خارجه پاکستان تصریح‌ کرده است، صرف نظر از این که پاکستان در مورد رژیم حاکم در افغانستان چه احساسی دارد، جهان نمی‌تواند مردم این کشور را رها کند و باید فوراً به بحران انسانی و اقتصاد در حال فروپاشی افغانستان رسیده‌گی شود.

گفتنی است که‌ نخست‌وزیر جدید پاکستان به‌شدت متمایل به امریکا است.

دکمه بازگشت به بالا