بلخاب خالی از سکنه؛ طالبان حسینیه‌ها، مدارس دینی و مکاتب را پایگاه‌های نظامی ساخته‌اند

۸صبح، بامیان

منابع محلی در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل به روزنامه ۸صبح می‌گویند که نیروهای طالبان در بیش‌تر روستاهای این ولسوالی جنگ‌جویان تازه‌نفس جابه‌جا کرده‌اند. این جنگ‌جویان از حسینیه‌ها، مساجد، مدارس دینی، مکتب ها و حتا مراکز صحی به عنوان پایگاه نظامی استفاده می‌کنند. به گفته‌ منابع، طالبان در روستاهای «خرما تخت»، «تجری» و «الدراز» بلخاب، حدود یک هزار جنگ‌جو به هدف پیش‌گیری از حملات احتمالی مولوی مهدی و افراد وفاردارش جابه‌جا کرده‌اند. در همین مورد یک نوار ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی نشر شده است. در آن ویدیو دیده می شود که جنگ‌جویان طالبان در بلخاب از بلندگوی یک حسینیه موسیقی پخش می‌کنند و خودشان در داخل آن با چهره‌های خندان در حال بازی و نشانه گرفتن با تفنگ هستند.

این نوار ویدیویی انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی را علیه طالبان برانگیخته است. محمدحسین فیاض، نویسنده و پژوهشگر علوم دینی در حساب فیسبوکش‌ نوشته است: «اهانت طالبان به مسجد و منبر در بلخاب، قریه دهنهٔ مرکز؛ فیلمی از بلخاب پخش شده است که در آن طالبان از بلندگوی مسجد و حسینیه موزیک پخش کرده و یکی از طالبان بالای منبر برآمده است. اهانت به اعتقادات دینی در کل و اعتقادات شیعیان به صورت خاص، محکوم است. این رفتار قطعاً دروغگویی طالبان را آشکار کرده و نارضایتی عموم را در پی خواهد داشت.»

بلال سروری، روزنامه‌نگار نیز در نشانی توییترش درباره این عملکرد نیروهای طالبان نوشته: «در بلخاب داخل مسجد و حسینیه به تصاویر بی‌احترامی و نشانه گرفتن با اسلحه خردمندانه نیست. به عقاید و باورهای هرکس باید احترام گذاشت. بی‌احترامی به عقاید دیگران، بی‌احترامی به خود نیز است.»

فرزارم مزاری، یک کاربر فیسبوک در صفحه‌اش نوشته است: «طالبان: موسیقی برای دیگران حتی در سالون.های عروسی حرام است. برای نیروهای امارت اسلامی داخل مساجد اهل تشیع حلال است.»

پیش از این، اداره امر به معروف و نهی از منکر طالبان، شنیدن هرگونه موسیقی را به صورت مطلق حرام و خلاف شریعت اسلامی اعلام کرده است. هم‌چنان شماری از شهروندان به دلیل شنیدن موسیقی بارها در برخی از ولایت‌های کشور از سوی محستبان این اداره و جنگ‌جویان طالبان، لت‌وکوب یا تیرباران شده‌اند. طالبان حتا پخش موسیقی در محافل عروسی و مراسم خوشی شهروندان را نیز ممنوع کرده است. با این حال، این گروه تاکنون درباره پخش موسیقی از سوی نیروهای خود در مسجد/حسینیه‌ شیعیان در بلخاب ابراز نظر نکرده است.

در کنار این، جنگ‌جویان طالبان پس از تصرف مرکز ولسوالی بلخاب و شماری از روستاهای اطراف آن، افزون بر کشتار ده‌ها غیرنظامی، آواره کردن هزاران خانواده و از استفاده نظامی از مساجد، حسینیه‌ها، مدارس دینی، مکاتب و مراکز صحی، دارایی‌های برخی از ساکنان این ولسوالی، از قبیل موترسایکل، موتر، تراکتور و دیگر وسایل آنان را زیر عنوان «غنیمت جنگی» تاراج کرده‌اند.

یک منبع که نخواست از او نام برده شود، می‌گوید که هزاران جنگ‌جوی طالبان در بلخاب از مواشی و دیگر مواد غذایی شماری از باشنده‌گان این ولسوالی که از ترس جنایت‌های بیشتر این گروه به کوه‌ها و دره‌های دوردست و دشوارگذر آواره شدند، تغذیه می کنند. این درحالی است که به گفته‌ی منبع، آواره‌گان بلخابی در نبود غذا، سرپناه، ادویه، البسه در کوه ها و دره های دوردست و دشوارگذر پناه برده‌اند و از ترس این‌که دست جنگ‌جویان طالبان به آنان نرسد، همواره محل بودباش‌شان را تغییر می دهند. منبع افزود که با تصرف بلخاب به دست طالبان و آواره شدن هزاران خانواده از این ولسوالی، مزارع گندم، جو، کچالو، باغ های زردآلو و سیب به حال خود رها شده که بیشتر این کشت‌زارها و باغ ها در مرحله حاصل‌دهی قرار دارد و نیازمند مراقبت است. با این حال، منبع می‌گوید که روستاها خالی از سکنه شده است، زیرا کسی نیست، یا هم از ترس طالبان جرات نمی‌کند که به مزارع رسیده‌گی و از باغ‌ها مراقبت کند.

گفتنی است که طبق اطلاعات منابع، طالبان روز گذشته با برگزاری نشستی در مرکز ولسوالی بلخاب، برای این ولسوالی ولسوال و فرمانده امنیه جدید گماشته‌اند. براساس معلومات، ولسوال طالبان برای بلخاب مولوی باری نام دارد و فرمانده امنیه این گروه در بلخاب نیز فردی از ملیت پشتون است.

دکمه بازگشت به بالا