آغاز فصل گردشگری در بامیان؛ بازدیدکننده‌گان از خرابی سرک بند امیر شکایت دارند

8صبح، بامیان

با آغاز سال نو و گرم‌تر شدن هوا، شمار گردشگران به‌ویژه بازدیدکننده‌گان داخلی از ساحات تاریخی و مناظر طبیعی بامیان افزایش یافته است. در حدود دو هفته‌ اخیر ده‌ها تن از شهرهای مختلف کشور به بامیان آمده و از رواق‌های خالی بوداها و پارک ملی بند امیر دیدن کرده‌اند. با این‌همه، سرک بند امیر، مسیر حدود ۱۶ کیلومتری که سرک عمومی را به این پارک ملی می‌رساند، سال‌ها است که خامه باقی مانده است. گل‌ولای این مسیر در فصل بارانی و خاک آن در تابستان سبب مزاحمت و اذیت بازدیدکننده‌گان می‌شود. باشنده‌گان بند امیر و بازدیدکننده‌گان از این شرایط به‌شدت ناراضی‌اند. آنان به ادامه سال‌های قبل، بر خواست‌شان مبنی بر پخته ‌شدن سرک بند امیر تاکید دارند.

سردار حدود ۱۹ سال سن دارد و پس از باز شدن مسیر بند امیر همه‌روزه در بند هیبت در مقابل زیارت منصوب به حضرت علی به بازدیدکننده‌گان قایق کرایه می‌دهد. به گفته‌ سردار، در روزهای رخصتی این روزها معمولاً تا ۲۰ موتر به پارک بند امیر می‎آیند. از دو هفته به این‌سو، سردار روزانه ۱۵ تا ۲۰ قایق پر از گردشگر را روی بند پر از آب هیبت روان می‌کند. وی می‌گوید که در سال جاری شاهد بازدیدکننده‌گانی است که برای بار اول به بامیان سفر کرده‌اند؛ افرادی که به تنهایی یا با دوستان و یاهم خانواده‌های‌شان از ولایت‌های کابل، تخار، بغلان و هرات به این ولایت می‌آیند و از ساحات طبیعی و تاریخی کم‌نظیر آن دیدن می‌کنند. سردار با لبخندی می‌افزاید کسانی که بار اول با آب نیلگون بند امیر روبه‌رو می‌شوند، می‌توان شادی و هیجان را از چهره‌های‌شان فهمید.

با این حال این باشنده‌ دره بند امیر از طالبان می‌خواهد که برای یک بار هم که شده آرزوی آنان را با پخته کردن جاده بند امیر برآورده کنند. موضوعی که به باور وی بخش بزرگی از چالش‌های فراروی جذب گردشگر به ساحات طبیعی و تفریحی بند امیر با آن برداشته می‌شود. در کنار آن، تامین امنیت و سبز نگه‌داشتن محیط پارک بخشی دیگر از خواسته‌ سردار است.

در همین حال یکی از گردشگران که از شهر قندهار به پارک ملی بند امیر آمده است، با اشاره به خرابی سرک این پارک ابراز امیدواری می‌کند که طالبان به این مورد توجه کنند. این مرد پنجاه‌ساله از این‌که چنین مکانی برای سپری کردن روزهای عید و رخصتی مردم در کشور وجود دارد، خوشحال است. وی تصریح می‌کند: «امیدوارم در قسمت سرک بند امیر توجه شود و در سال آینده گل‌و‌لای نباشد.»

با این حال، عبدالخالق حقمل، رییس فواید عامه طالبان در بامیان، می‌گوید مردم امیدوار باشند که سرک بند امیر در سال پیش‌رو پخته خواهد شد. حقمل در صحبت با یک رسانه‌ محلی در بامیان گفته است که آن‌ها پلان دارند سرک بند امیر را مجدداً سروی کنند و آن را به وزارت فواید عامه بفرستند. وی گفته است که تا هنوز این مسیر پوشیده از برف است و به این دلیل آن‌ها نتوانسته‌اند سروی آن را انجام دهند.

حدود دو سال پیش در دهم ماه حوت، دولت هند توافق‌نامه‌ای در کابل امضا کرد که بر‌مبنای آن قرار شد سرک بند امیر ـ یکاولنگ را با بودجه ۷.۸ میلیون دالر به‌صورت پخته اعمار کند. با وجودی که از امضای این توافق‌نامه بیش از دو سال سپری می‌شود، اما تا هنوز این جاده پخته نشده است.

دکمه بازگشت به بالا