با زمین مهربان باشیم

به بهانه‌ی روز جهانی زمین پاک

روز جهانی زمین پاک هر سال در ۲۲ اپریل مصادف با ۲ ثور، در تمام دنیا برگزار می‌شود. در این روز به همه‌ی مردم روی زمین یادآوری می‌شود که نباید سیاره‌ی خود را فراموش کنند و به فکر حفظ آن باشند.

سازمان ملل هر سال در اعتدال بهاری، این روز را جشن می‌گیرد. این رسمی است که توسط جان مک‌کانل، فعال صلح در سال ۱۹۶۹ در اجلاس یونسکو معرفی شد و توسط گیلورد نلسون، سناتور امریکایی به عنوان یک جلسه‌ی آموزشی در مورد محیط زیست بنیان گذاشته شد.

این روز به منظور ایجاد آگاهی جهانی و نیز سپاس‌گزاری از مواهب زمین و منابع و ذخایر طبیعی آن است که هر سال از سوی سازمان ملل متحد با مراسم ویژه‌ای در سراسر جهان برگزار می‌شود.

روز زمین، روزی برای افزایش آگاهی و قدردانی از به محیط زیست کره‌ی زمین است. این روز دو بار در سال، یک‌بار در فصل بهار نیم‌کره‌ی شمالی و یک‌بار در بهار نیم‌کره جنوبی (که هر دو در یک‌سال اتفاق می‌افتد) برگزار می‌شود.

روز جهانی زمین، پاک روزی است که در آن بسیاری از مردم جهان به پاک‌سازی محیط زیست می‌پردازند و در حفظ آن کمک می‌کنند. در کابل نیز قرار است از این روز از سوی اداره‌ی محیط زیست و با اشتراک مقام‌های حکومتی بزرگداشت شود. مسئولان این اداره اعلام کرده‌اند که قرار است امسال از این روز با شعار «پایان دادن به آلوده‌گی پلاستیک» بزرگ‌داشت شود.

«روز زمین پاک» روزی است که باید یادآور شویم که حال زمین خوب نیست و باید برخی از اعمال خود را اصلاح کنیم. باید شیوه و دیدگاه خود را نسبت به مواجهه با زمین بهبود دهیم. بی شک بر ما است که زمین را دریافته و در نگهداری آن کوشا و یادآور باشیم.

روز جهانی زمین، پاک روزی است که در آن بسیاری از مردم جهان به پاک‌سازی محیط زیست می‌پردازند و در حفظ آن کمک می‌کنند. در کابل نیز قرار است از این روز از سوی اداره‌ی محیط زیست و با اشتراک مقام‌های حکومتی بزرگداشت شود. مسئولان این اداره اعلام کرده‌اند که قرار است امسال از این روز با شعار «پایان دادن به آلوده‌گی پلاستیک» بزرگ‌داشت شود.

در آستانه‌ی این روز، خوب است که لحظه‌ای درنگ کنیم و به این بیندیشم که چه قدر در آلوده کردن زمین سهم داریم. شوربختانه رفتار برخی از ما با طبیعت به گونه‌ای است که انگار این طبیعت، خانه و نبردگاه دشمنان است و بایستی تا حد امکان به آن آسیب و ضرر رساند.

مدام به این عادت کرده‌ایم که پس‌مانده‌ها را در طبیعت رها کنیم، عادت کرده‌ایم تغذیه‌ی‌مان را در کیسه‌ی پلاستیکی نگذاریم و زباله‌ها را در هر جایی که دست‌مان می‌رسد رها کنیم.

باید بدانیم که مسئلـه‌ی آلوده‌گی زمیـن، از مشکلات عمده‌ی محیط زیست و دغدغه‌ی عمده‌ای برای دست‌اندرکاران محیط زیست در سراسر جهان است. در حال حاضر، مسئله‌ی میزان تولید زباله در سراسر جهان و یافتن محل دفن صحیح و بهداشتی آن از موضوعات مهم به ویژه در کشورهای کوچک و در حال توسعه است. متأسفانه سال‌ها است از طرف مسئولان محیط زیست و منابع طبیعی هم اهمیتی به این مشکل داده نمی‌شود و طبیعت به امان ما و خدا رها شده است. 

در کنار این، هر روز با افزایش جمعیت و مشکلاتی که انسان‌ها برای زمین ایجاد کرده‌اند، نگرانی‌ها برای سلامت زمین بیشتر شده است. مسایلی مانند گرم شدن زمین، سوراخ شدن لایه‌ی اوزون و از بین رفتن منابع طبیعی، نگرانی‌های جدی‌ای را برای دوست‌داران زمین ایجاد کرده است.

از سویی هم با افزایش جمعیت جهان و گسترش صنایع، استفاده‌ی انسان از مواد مصرفی رو به افزایش گذاشته و ازدیاد ضایعات و پس‌مانده‌های جامد و نیز آلوده‌گی محیط زیست را به دنبال داشته است که این امر نیز آینده‌ی کره آبی را به خطر انداخته است.

در چنین وضعیتی، بیایید دوستی و مهربانی با طبیعت را جزئی از  فرهنگ خود قرار دهیم و خود را در برابر طبیعت‌مان مسئول بدانیم. برای این که بتوانیم برای کره آبی‌مان مفید باشیم، می‌توانیم فهرستی از کمک‌های زیست‌محیطی را تهیه کنیم و دیگران را نیز به انجام آن تشویق کنیم.

یکی از محبوب‌ترین راه‌های پاس‌داشتن این روز، کاشتن نهال است. این کار به قدری ساده است که اغلب، ارزش آن فراموش می‌شود.

زباله‌های تر و خشک را جدا از هم جمع‌آوری کنیم تا بازیافت آن‌ها راحت‌تر و پاکیزه‌تر انجام شود. این کار خطر بالقوه‌ای در بهداشت، سلامتی و تخریب طبیعت ایجاد می‌کند.

اگر جایی مشکل و ایرادی دیدیم عکس بگیریم و به شکلی آن را در اختیار رسانه‌ها قرار دهیم. قبل از ترک طبیعت، زباله‌ها را در کیسه‌ی همراه خودمان ببریم و در مخزن زباله بیندازیم. کلام آخر این که در روز طبیعت و هر روز دیگر، پاسبان زمین و ساکنان آن باشیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن