گزارش بی‌بی‌سی: طالبان غیرنظامیان را در پنجشیر کشتند

۸صبح، کابل: بی‌بی‌سی با نشر گزارشی گفته است که دست‌کم ۲۰ غیرنظامی در دره پنجشیر، جایی که هنوز درگیری میان نیروهای طالبان و «جبهه مقاومت ملی افغانستان» ادامه دارد، کشته شدند.

در گزارش بی‌بی‌سی آمده که هرچند قطع راه‌های ارتباطی، خبررسانی در پنجشیر را با مشکل روبه‌رو کرده؛ اما این رسانه به شواهدی دست یافته است که نشان می‌دهد طالبان برخلاف وعده خود مبنی بر خویشتن‌داری، دست به کشتار غیرنظامیان زده‌اند.

طبق این گزارش، تصاویری از یک جاده خاکی در پنجشیر مردی را با لباس نظامی نشان می‌دهد که به محاصره نیروهای طالبان درآمده است. تیراندازی آغاز می‌شود و این مرد به خاک می‌افتد.

بی‌بی‌سی تأیید نکرده است که این مرد نظامی بوده است یا نه.

این رسانه اما کشته شدن دست‌کم ۲۰ نفر را در پنجشیر به دست طالبان راستی‌آزمایی کرده است.

در گزارش بی‌بی‌سی از یکی از کشته‌گان به نام عبدالسلام یاد شده که مغازه‌دار و پدر دو فرزند بوده است.

منابع محلی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که عبدالسلام هنگام پیش‌روی طالبان فرار نکرد و به آن‌ها گفته: «من یک دکان‌دار فقیرم و کاری به کار جنگ ندارم.»

بی‌بی‌سی گزارش داده است که این مرد به اتهام «فروختن سیم‌کارت به نیروهای مقاومت» از سوی طالبان بازداشت و روز بعد جسد او کنار خانه‌اش پیدا شد. شاهدان عینی گفته که آثار شکنجه بر بدن عبدالسلام را دیده‌اند.

طالبان در بیست‌وچهارم اسد قدرت را به دست گرفتند؛ اما به گزارش بی‌بی‌سی، هنوز منطقه پنجشیر در برابر آن‌ها مقاومت می‌کند.

دره پنجشیر مدت‌ مدیدی کانون مقاومت بوده است. در همین منطقه نیروهای مقاومت به رهبری احمدشاه مسعود، که فرمانده مخالفان بود، شوروی و طالبان را شکست دادند. کوه‌هایی که این دره را محاصره کرده‌ است اشغال این منطقه را بسیار دشوار می‌کند.

این بار احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود، رهبری مقاومت در برابر طالبان را برعهده دارد؛ اما هفته گذشته نیروهای طالبان اعلام پیروزی کردند و تصاویری از اهتزاز پرچم‌شان را در این منطقه منتشر کردند.

به گزارش بی‌بی‌سی، نیروهای مقاومت وعده داده‌اند که به جنگ ادامه خواهند داد و احمد مسعود مردم را به «قیام ملی علیه طالبان» فراخوانده است.

درحالی که طالبان در بخش بزرگی از کشور قدرت را به دست گرفته‌اند، همه توجه‌ها به آن‌چه که در پنجشیر روی می‌دهد، جلب شده است.

نیروهای طالبان هنگام ورود به پنجشیر به ساکنان این منطقه اعلام کردند که به زنده‌گی خود به روال معمول ادامه دهند.

عبدالسلام، دکانداری که به گزارش بی‌بی‌سی توسط طالبان در پنجشیر کشته شده است

به گزارش بی‌بی‌سی، مولوی عبدالله رحمان، سخنگوی طالبان، گفت: «مردم می‌توانند به زنده‌گی روزمره‌شان ادامه دهند؛ اگر مغازه دارند به دکان‌شان بروند، اگر کشاورزند، به مزارع‌شان بروند. ما این‌جاییم که از زنده‌گی‌شان و خانواده‌های‌شان حفاظت کنیم.»

با وجود این، تصاویر به دست‌ آمده از پنجشیر نشان می‌دهد که بازارچه همیشه شلوغ پنجشیر متروکه شده است. مردم درصدد فرارند و قطار خودروها/موترها در جاده صف طویلی را تشکیل داده است.

گزارش‌ها و هشدارهایی درباره کمبود غذا و دارو در این ولایت نیز منتشر شده است.

طالبان کشتن غیر‌نظامیان را تکذیب می‌کنند؛ اما انتشار این گزارش‌ها بعد از گزارش کشتار اعضای اقلیت هزاره و کشتن یک زن پولیس، نشانه دیگری از واقعیت حکومت طالبان با وعده‌هایی است که درباره خویشتن‌داری داده بودند.

به گزارش بی‌بی‌سی، پاتریشیا گاسمن از دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید، این‌گونه کشتارها مطابق نمونه‌های دیگری از کشتارهای طالبان در نقاط مختلف افغانستان است که این نهاد بررسی و مستند کرده‌ است.

خانم گاسمن می‌گوید در ماه‌های جولای و آگست، زمانی که طالبان در حال پیش‌روی به سوی کابل بودند، دیده‌بان حقوق بشر گزارش‌های مشابهی از کشتار و اعدام صحرایی اعضای سابق نیروهای امنیتی، غیرنظامیان و کارکنان دولت سابق دریافت کرده و توانسته آن‌ها را مستند کند و تحولات در پنجشیر نیز از الگوهای مشابهی تبعیت می‌کند. با این حال، طالبان گزارش دیده‌بان حقوق بشر را تکذیب کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا