معترضان بامیانی از گسترش دامنه‌ی اعتراضات هشدار دادند

۸صبح، بامیان: شماری از باشنده‌گان و فعالان مدنی بامیان که از ۱۰ روز به این طرف در پی انفجارهای مرگ‌بار اخیر در بامیان خیمه‌ی تحصن برپا کرده‌اند، با انتقاد از حکومت محلی می‌گویند که مسوولان درباره‌ی چگونه‌گی این رویداد به مردم پاسخ نداده‌اند.

معترضان هم‌چنان می‌گویند که برخی از تحصن کننده‌گان به‌دلیل وضاحت خواستن در مورد چگونه‌گی انفجارهای چهارم قوس در بازار بامیان، از سوی مقام‌های محلی این ولایت تهدید شده‌اند.

اما اداره‌ی محلی بامیان تهدید شدن فعالان مدنی و معترضان را رد می‌کنند و از اتخاذ تدابیر ویژه‌ی امنیتی خبر می‌دهند.

داراب‌علی ابراهیمی و حیات مهرداد، دو تن از تحصن کننده‌گان می‌گویند با گذشت بیش از ۱۰ روز از وقوع انفجارهای بامیان، تاهنوز اداره محلی درباره‌ چگونه‌گی این رویداد و افشای عاملان آن به مردم چیزی نگفته است.

معترضان هشدار می‌دهند در صورتی که اداره محلی به خواست‌های باشنده‌گان بامیان پاسخ قناعت‌بخش ندهد، دامنه‌ی اعتراض آن‌ها گسترده‌تر خواهد شد و در مقابل پارلمان کشور نیز خیمه‌ی اعتراضی برپا خواهند کرد.

معترضان می‌گویند کسانی‌که در سازمان‌دهی و اجرای این انفجارها دست دارند، باید شناسایی و محاکمه شوند تا در آینده از حمله‌های دیگر جلوگیری صورت گیرد.

در انفجارهای پی‌هم چهارم قوس در دو ساحه‌ی پرازدحام شهر بامیان، دست‌کم ۲۰ نفر جان باختند و نزدیک به ۶۰ نفر دیگر به‌شمول زنان و کودکان زخمی شدند.

تا کنون مسوولیت آن رویداد را هیچ فرد و یا گروهی برعهده نگرفته است.

مقام‌های محلی بامیان هفته‌ی پیش اعلام کردند که چهار نفر را به ظن این رویداد بازداشت کرده و برای انجام تحقیقات بیشتر به کابل فرستاده‌اند.

اما معترضان در بامیان مقام‌های حکومتی را به ضعف مدیریت و بی‌توجهی در تأمین امنیت مردم متهم می‌کنند.

مقام‌های ادار‌ه‌ محلی بامیان اما از اخذ تدابیر ویژه‌ی امنیتی به‌خاطر تأمین امنیت باشنده‌گان این ولایت خبر می‌دهند.

دکمه بازگشت به بالا