معترضان بامیانی: جامعه جهانی «جنایات سازمان‌یافته» علیه هزاره‌ها را نادیده نگیرد

الیاس طاهری

صدها تن از باشنده‌گان و شماری از کودکان دانش‌آموز بامیانی، طی تظاهراتی، حمله‌ مرگ‌بار روز شنبه، هژدهم ثور، بر مکتب «سیدالشهدا» در دشت برچی شهر کابل را «نسل‌کشی» و «جنایت علیه بشریت» دانسته و آن را محکوم کردند. معترضان، از سازمان ملل متحد، ایالات متحده امریکا، سازمان ناتو و همه نهادهای حقوق بشری بین‌المللی خواستند که «جنایات سازمان‌یافته» بشری علیه هزاره‌ها را نادیده نگیرند. همین‌طور معترضان از جامعه جهانی خواستند که با اعمال فشار روی حکومت افغانستان و گروه‌های تروریستی، به این روند در کشور پایان دهد.

این معترضان با شعارهایی چون: «حکومت حکومت، امنیت امنیت»، «درس خواندن جرم نیست، لطفاً ما را نکشید» و «نسل‌کشی را متوقف کنید»، حکومت را به بی‌توجهی و بی‌کفایتی در تأمین امنیت شهروندان، به‌ ویژه مناطق هزاره‌نشین، متهم کردند. در بخشی از قطع‌نامه‌ معترضان آمده است که نشر اعلامیه‌ها و تسلیت‌نامه‌های «تکراری» و «شرم‌آور» دیگر کافی است و کاسه‌ صبر مردم لبریز شده است. معترضان از نماینده‌گان جامعه هزاره که در ترکیب هیأت مذاکره‌کننده‌ جمهوری اسلامی افغانستان حضور دارند، خواستند که به نشانه‌ اعتراض، از ترکیب این هیأت خارج شوند.

عبدل دانشیار، از فعالان مدنی بامیان، با انتقاد از جامعه جهانی گفت که مردم افغانستان و عمدتاً هزاره‌های این کشور در دو دهه‌ اخیر با اهداف و شعارهای جامعه جهانی و نهادهای حقوق بشری هم‌گام شدند و مردم‌سالاری را تمثیل و نهادینه کردند؛ اما اکنون که این مردم هدف حملات مرگ‌بار تروریستی قرار می‌گیرند، جامعه جهانی بی‌تفاوتی اختیار کرده و صدای این مردم را نمی‌شنود. همین‌طور دانشیار از سیاسیون و حکومت نیز انتقاد کرد و افزود که مردم زمانی به یاد سیاسیون می‌افتند که به رأی آن‌ها نیاز داشته باشند؛ اما برای تأمین امنیت جان آنان، جز نشر پیام‌های تکراری تسلیت و غم‌شریکی هیچ کاری نمی‌کنند.

طیبه خاوری، عضو شورای ولایتی بامیان، حمله بر دانش‌آموزان دختر در دشت برچی شهر کابل را «نسل‌کشی» دانست و گفت که این مردم هیچ‌گاهی سنگرهای مبارزه با جهل و نادانی را ترک نخواهند کرد. بانو خاوری تأکید کرد که آموزش و پرورش جرم نیست و نسل جوان کشور با این‌گونه حملات تروریستی، مأیوس نخواهند شد و هم‌چنان به کسب علم و دانش ادامه خواهند داد.

سیدنصرالله واعظی، یکی از عالمان دین، که در این تظاهرات اشتراک داشت، نیز حمله‌ تروریستی بر مکتب «سیدالشهدا» در دشت برچی را «جنایت ضدبشری» عنوان کرد. به گفته‌ این عالم دین، حمله‌ مرگ‌بار روز شنبه، بی‌پیشینه بود؛ زیرا کودکان بی‌گناه و دانش‌آموزان دختر به جرم مکتب رفتن مورد حمله قرار گرفتند. آقای واعظی تأکید کرد که با این حمله‌ها، دروازه‌های مکاتب بسته نخواهد شد و عاملان آن باید بدانند که جلو دانایی و رفتن مردم به مکتب را گرفته نمی‌توانند.

معترضان، حکومت را مسوول درجه یک تأمین امنیت مردم دانسته و در بخشی از قطع‌نامه آنان آمده است که موضع و جایگاه حکومت باید به صورت روشن با مردم در میان گذاشته شود. در یکی از ماده‌های قطع‌نامه تأکید شده که حکومت باید هرچه زودتر جدی‌ترین پلان امنیتی را در مناطق هزاره‌نشین و به ‌ویژه در غرب شهر کابل طرح و با مردم در میان بگذارد و امکانات و منابع لازم را به این ساحات اختصاص دهد. قطع‌نامه می‌افزاید که در غیر آن، حاکمان باید به ناتوانی خود اعتراف کنند تا راه برای تصمیم‌گیری‌های آینده باز شود.

تظاهرات‌‌کننده‌گان بامیانی هشدار دادند در صورتی که سهل‌انگاری حکومت در تأمین امنیت مردم دوام یابد، آنان مجبور خواهند شد که هرچه زودتر پروسه «دفاع خودی» را روی دست گیرند و با برداشتن سلاح، امنیت خود را تأمین کنند.

دکمه بازگشت به بالا