بامیانی‌ها: حکومت و جهان «نسل‌کشی» هزاره‌ها را به رسمیت بشناسند

الیاس طاهری

شماری از فعالان مدنی و باشنده‌گان بامیان طی یک گردهمایی اعتراضی در برابر دفتر نماینده‌گی سازمان ملل متحد (یوناما) در این ولایت، خواهان توقف «نسل‌کشی» هزاره‌ها در کشور شدند. معترضان، از سازمان ملل متحد، ایالات متحده امریکا و حکومت افغانستان خواستند که کشتار هزاره‌ها را به ‌عنوان نسل‌کشی به رسمیت بشناسند و براساس آن، برای جلوگیری از این نسل‌کشی اقدامات پیش‌گیرانه و کارآمد را روی دست گیرند. آنان با مخاطب قرار دادن حکومت افغانستان، شواری امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا، اتحادیه کشورهای اسلامی و سایر سازمان‌های بین‌المللی، خواستار اقدامات فوری به ‌منظور حفاظت از هزاره‌ها شدند.

عبدالله شایگان، از فعالان مدنی بامیان، گفت که هزاره‌ها در مناطق مختلف کشور به ‌صورت بی‌رحمانه و هدف‌مند در مکتب، مسجد، خیابان، ورزشگاه و حتا داخل موتر به قتل می‌رسند. اما به باور او، حکومت افغانستان و نهادهای بین‌المللی برای جلوگیری از این «قتل عام‌ها» هیچ کاری انجام نمی‌دهند. شایگان افزود که هزاره‌ها صدها بار در پیوند به این رخدادها اعتراض و دادخواهی کرده‌اند، اما این روند هم‌چنان ادامه دارد و صدای مردم شنیده نمی‌شود. آقای شایگان افزود که نزدیک به دو دهه اخیر، صدها بار هزاره‌ها در گوشه‌گوشه‌ کشور به صورت سازمان‌یافته هدف قرار گرفته‌اند و اکنون مردم از اعتراض خسته شده‌اند. او از جامعه جهانی خواست که علیه این «فجایع» مطابق اسناد بین‌المللی دست به کار شود و به این روند هرچه زودتر پایان داده شود.

محمدحسن اسدی، عضو شورای ولایتی بامیان، با انتقاد از عملکرد حکومت گفت که کادرهای ورزیده و باتجربه‌ نظامی به تقاعد سوق داده شده‌اند و از سویی هم در نهادهای امنیتی کشور تصفیه قومی صورت گرفته است. به باور آقای اسدی، یکی از دلایل افزایش ناامنی در سطح کشور، همین است. آقای اسدی افزود که هیچ‌کسی نمی‌تواند نسل‌کشی هزاره‌ها را انکار کند.

بیکرام تولادهار، مسوول بخش حقوق بشر و سرپرست دفتر یوناما در مناطق مرکزی که برای شنیدن خواسته‌های معترضان در گردهمایی حضور یافت، ضمن محکوم کردن حمله‌های تروریستی اخیر در کابل، به معترضان وعده سپرد که قطع‌نامه آنان را با دفتر مرکزی در میان خواهد گذاشت.

تظاهرات باشنده‌گان بامیان

در قطع‌نامه معترضان آمده است که هزاره‌ها در مکاتب، دانشگاه‌ها، شفاخانه‌ها، مراکز ورزشی، سالون‌های عروسی، مساجد، مراکز خصوصی آموزشی، شاهراه‌ها، اعتراضات مسالمت‌آمیز و حتا در پای صندوق‌های رأی از سوی گروه‌های افراطی، اختطاف می‌شوند و به قتل می‌رسند. در بخشی دیگر از قطع‌نامه، معترضان نارضایتی خود از حکومت افغانستان را نیز بیان کرده‌اند. مطابق‌ قطع‌نامه، با وجود این‌که هزاره‌ها از دولت کنونی افغانستان حمایت و همین‌طور از تمامی پروسه‌های ملی و مولفه‌های دموکراسی استقبال کرده‌اند، اما در مقابل دولت در جلوگیری از «کشتار سیستماتیک» هزاره‌ها ناکام بوده است.

معترضان هشدار دادند، در صورتی ‌که این روند ادامه یابد و جلو کشتار سازمان‌یافته هزاره‌ها گرفته نشود، با خروج کامل سربازان امریکایی و ناتو از افغانستان، گروه‌های افراطی بار دیگر رشد خواهند کرد و سبب نسل‌کشی بیش‌ترِ هزاره‌ها و حتا بروز جنگ داخلی دیگر خواهند شد.

در یکی از ماده‌های قطع‌نامه آمده است که سازمان ملل به ‌عنوان عالی‌ترین مرجع بین‌المللی و نهاد ناظر بر قضایای افغانستان، برای حصول اطمینان از حفظ حقوق کامل هزاره‌ها مطابق با حقوق بین‌الملل، به صورت فوری اقدام کند. همین‌طور در ماده دیگر آن آمده است که سازمان ملل، ایالات متحده امریکا، اتحادیه اروپا و سایر سازمان‌های حامی حقوق بشر بر حکومت افغانستان فشار وارد کنند تا در برابر کشتار هدف‌مند هزاره‌ها توسط سازمان‌های تروریستی، از این گروه قومی حفاظت کند.

قطع‌نامه هم‌چنان از سازمان ملل متحد، شورای امنیت و شورای حقوق بشر این سازمان خواسته که طرفین درگیر جنگ در افغانستان را تحت فشار قرار دهند تا قوانین جنگ را رعایت و به کنوانسیون‌ها و قطع‌نامه‌ها در این زمینه عمل کنند. همین‌طور در ادامه آمده که طرفین جنگ در قبال نسل‌کشی هزاره‌ها پاسخگو باشند، حتا اگر عامل آن دست‌های پنهان و مجهول باشند.

این گردهمایی در حالی در مقابل دفتر سازمان ملل متحد در بامیان راه‌اندازی می‌شود که در ماه‌های اخیر، حمله‌های انفجاری در کشور افزایش یافته و اکثر این حمله‌ها متمرکز بر مناطق هزاره‌نشین بوده است. در عصر روز هژدهم ماه ثور سال جاری، انفجار یک موتربمب و دو ماین کارگذاری شده در نزدیکی مکتب سیدالشهدا در غرب کابل، حدود ۹۰ کشته و نزدیک به ۲۰۰ زخمی برجای گذاشت. اکثر قربانیان این رویداد دانش‌آموزان دختر بودند. کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز در واکنش به این حمله‌ مرگ‌بار، اعلامیه صادر کرد و گفت که هزاره‌ها در «معرض نسل‌کشی» قرار دارند.

دکمه بازگشت به بالا