دادستان کل بحرین شهروندی ۱۳۸ تن را لغو کرد

دادستان کل بحرین تابعیت ۱۳۸ شهروند این کشور را به دلیل داشتن رابطه با سپاه پاسداران ایران لغو کرده است. هم‌چنان برای آن‌ها مجازات سنگین حبس از سه سال تا ابد نیز تعیین شده است.

احمد الحمادی، دادستان کل بحرین، گفته است این افراد بخشی از افراد هستند که اخیراً در پیوند به فعالیت‌های خراب‌کارانه شناسایی و بازداشت شده بودند.

یورونیوز به نقل از یک منبع قضایی گزارش داده است که محکومان همه‌گی شهروندان بحرین و از مسلمانان شیعه این کشور هستند که بخشی از یک گروه ۱۶۹ نفره را تشکیل می‌دهند. این افراد به دلیل تشکیل و سازمان‌دهی «یک گروه تروریستی» و ارتباط با سپاه پاسداران انقلاب در ایران تحت پیگرد قانونی قرار داشتند.

بنا به گزارش موسسه بحرینی حقوق و دموکراسی، این برای نخستین‌بار پس از آغاز برخوردهای قضایی با معترضان شیعی است که شمار بالایی از افراد در یک دادگاه مورد محاکمه قرار می‌گیرند و خلع تابعیت می‌شوند.

دستگاه قضایی بحرین پس از جنبش اعتراضی سال ۲۰۱۱ رویه جدی و بسیار سخت‌گیرانه را برای مقابله و سرکوب معترضان شیعی در این کشور آغاز کرد که این روند هم‌چنان ادامه دارد.

اتهام اغلب افرادی که در دادگاه‌های بحرین به مجازات سنگین محکوم می‌شوند ارتباط با ایران، دیگر جنبش‌های شیعی و تشکیل هسته‌های خراب‌کاری است.

به گفته دادستان کل بحرین افرادی که روز سه شنبه در دادگاه مورد محاکمه قرار گرفتند در تلاش بودند تا تشکلی همتای جنبش شیعی «حزب‌الله» لبنان را در این کشور سازمان‌دهی و فعال کنند. سنگین‌ترین مجازات در میان این افراد نصیب ۶۹ تن از محکومان شده است که متباقی عمر خود را باید در زندان سپری کنند. در این میان ۳۹ نفر نیز به تحمل ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

بر اساس گزارش منابع قضایی در بحرین حدود ۳۰ نفر از متهمان این پرونده در ابتدای جلسه دادگاه تبرئه شدند. احکام صادره از سوی دادگاه بحرینی مورد اعتراض شدید سازمان حقوق بشری عفو بین‌المللی واقع شده است.

دکمه بازگشت به بالا