بحرین سه تن را به جرم جاسوسی، به حبس ابد محکوم کرد

مترجم: میلاد فروَش

دادگاهی در شهر منامه پایتخت بحرین سه تن از اپوزیسیون این کشور را به جرم جاسوسی برای قطر، به حبس ابد محکوم کرد.

در بیانیه‌ی دادستان عمومی آمده است که دادگاه شیخ علی‌سلمان، دبیر جمعیت وفاق اسلامی بحرین و شیخ حسن‌سلطان و علی ال-اسود، از اعضای این گروه را به اتهام انتقال اطلاعات محرم به قطر و دریافت پول از این کشور، به حبس ابد محکوم کرده است.

این سه تن قبلاً از همین اتهام تبرئه شده بودند، ولی دادستان کلِ بحرین در ماه جون ام‌سال از دادگاه خواست تا در حکم تبرئه‌ی این افراد تجدیدنظر کند.

مخالفان بحرینی صدور حکم تبرئه را پیروزی بزرگی در رویارویی با سرکوب آزادی سیاسی در این کشور محاسبه می‌کردند، اما اکنون لغو آن حکم، انگیزه‌ای برای اعتراض مجدد آنان فراهم آورده است.

حسن سلطان و ال-اسود، غیابی محاکمه شدند.

اما علی‌سلمان هم اکنون مشغول گذراندن دوران محکومیت خود در زندان است. او در سال ۲۰۱۵ دستگیر و به جرم توهین به وزارت داخله و نفرت پراکنی، به ۴ سال زندان محکوم شد.

بحرین از سال گذشته به پیروی از عربستان و به همراه امارات متحده عربی و مصر، قطر را به حمایت از تروریسم و همکاری با ایران متهم و روابط خود را با این کشور قطع کرده است.

قطر این اتهام‌ها را نمی‌پذیرد و آن‌ها را دست‌اندازی به حاکمیت خود برمی‌شمارد.

مقام‌های بحرینی در سال ۲۰۱۱ در جریان بهار عرب، اعتراض‌های خیابانی را که عمدتاً گروه‌های شیعه‌ی این کشور بر پا کرده بودند، به کمک نظامی ریاض سرکوب کردند. پس از سرکوب اعتراض‌ها، نیروهای امنیتی بحرین بارها با بمب مورد حمله قرار گرفته‌اند.

منامه، قطر را به حمایت از این حملات متهم می‌کند، اما دوحه هیچ اتهامی در این زمینه را نمی‌پذیرد.

 

دکمه بازگشت به بالا