زنان بدخشان در حصر افراط‌ و تحجّر

عطیه مهربان

در شعر شاعران نام‌دار زبان‌ فارسی از کلاسیک‌ها گرفته تا اقبال لاهوری و دیگران، همیشه تعبیر لعل بدخشان وجود دارد. اقبال و دیگر شاعران به آن بدخشانی اشارت می‌کنند که درخت ناصر خسرو قبادیانی در دامن آن بارور می‌شود. بدخشان زادگاه اجداد ابوالمعانی بیدل است و جغرافیای شگفتی‌انگیز شاهنامه‌ی فردوسی. این بدخشان کان گوهر و لعل معنا بوده است. از همین جهت است که غیر بدخشانیان به بدخشان سرزمین فرهنگ و ادب می‌گویند. البته گفته‌ی غیر بدخشانیان مبالغه نیست. بدخشان در زمانه‌های نه‌چندان دور سیده، مخفی و مهستی داشته است.

بدخشان زمین سخت کوهستانی دارد. می‌گویند عامل جغرافیایی در شکل‌گیری و تکوین شخصیت فرد اثر مستقیم دارد. برخی را باور بر این است که آدمی‌زاده‌گان اهل مناطق کوهستانی درشت‌خوی و ماجراجو اند. اما، بدخشان با آن که جغرافیای سرد کوهستانی است، مردمانش غالباً نرم و حلیم‌اند یا به تعبیر شاعر هم‌خون ما لایق شیر علی:

«زمین سخت کوهستان دل نرمم عطا کرده است

درشتم هر که می‌خواند خطا اندر خطا کرده است»

بدخشانیان در گذشته بیش‌تر عارف‌خوی و صوفی‌مشرب بودند. حتا تا زمان کودکی من نیز، رسم در مدارس دینی بدخشان چنین بود که شاگردان پس از آموختن متن قرآن شروع به یادگیری دیوان شاعران بزرگ از جمله بیدل، سعدی، مولانا و حافظ می‌کردند و در رواق هر خانه‌ای دیوان بیدل(معروف به بیدل شکست)، دیوان حافظ، مثنوی مولوی و بوستان و گلستان وجود داشت. به همین خاطر بود که مردم بدخشان بدون این که به مکتب بروند، باسواد می‌شدند. شاید بدخشان در سطح کشور، بیش‌ترین جمعیت مکتب نرفته، ولی باسواد را داشته باشد. کم نیستند شمار زنان و مردانی که پای به درب مکتب و مدرسه نگذاشته‌اند، مگر به یمن فرهنگ حاکم آن زمان (بیدل و حافظ، سعدی و مولوی خوانی) صاحب سواد خواندن و نوشتن شدند و صدها بیت از شاعران فارسی‌زبان را در حافظه دارند، اما در نیم قرن اخیر بدخشان نقش مهمی در ترویج اندیشه‌های تند چپی و راستی داشت.

با شروع جهاد بر ضد شوروی اندیشه‌های بنیادگرایانه آهسته‌آهسته وارد بدخشان شد و برخی از مردم این ولایت از اسلام عارفانه و حنفیت فاصله گرفتند و به اسلام سیاسی و وهابیت روی آوردند. در چند سال اخیر بر علاوه اندیشه‌ی اخوانی که در بدخشان خیلی فراگیر است، گروه‌های دیگر مثل جمعیت اصلاح، جماعت‌التبلیغ، حزب‌التحریر، طالبان و غیره نیز شروع به جلب‌وجذب افراد کردند و حالا هر کدام در این ولایت دارای نفوذ قابل ملاحظه‌اند.

با شروع فعالیت «جماعت‌التبلیغ» اعضای تازه جذب‌شده‌ی آن، دختران‌شان را از مکتب بیرون کردند. من خود شاهدم که اعضای جماعت‌التبلیغ مانع رفتن دختران خود به مکتب شدند. آنان دختران‌شان را به عنوان «هدیه» به دوستان تبلیغی‌شان تقدیم می‌کنند/ به نکاح تبلیغی‌ها در می‌آورند. اما «حزب‌التحریر»  طبقه‌ی باسواد و بانفوذ بدخشان را نشانه می‌گیرد و بیش‌ترین اعضای بدخشانی این حزبِ خلافت‌خواه دارای تحصیلات دانشگاهی هستند. برخی از استادان دانشگاه بدخشان نیز اعضای برجسته‌ی حزب‌التحریر اند و به جلب‌وجذب دانشجویان می‌پردازند.

فیض‌آباد در سطح افغانستان یکی از شهرهای امن برای زنان به حساب می‌رفت.  تا ۴۰ سال پیش، در بدخشان زنان حتا در بخش‌های نظامی فعالیت داشتند و زنان زیادی نیم قرن پیش از همین ولایت به بیرون از کشور برای فراگیری علوم رفتند و این نشان‌گر بستر مناسب رشد برای زنان در بدخشان بوده است.

اما حالا با پا گرفتن طالب در بدخشان پس از نیم قرن، مکاتب ابتدایی در بعضی از ولسوالی‌های این ولایت به روی دختران بسته شده است. دیگر در مدارس دینی خبری از شعرخوانی و باور تصوفی و مذهب حنفی نیست. با گسترده شدن فعالیت گروه‌های بنیادگرا در بدخشان، عرصه هر روز برای زنان تنگ‌تر می‌شود و گروه‌هایی به طور سازمان‌یافته دست به ترور شخصیتی زنان می‌زنند و می‌خواهند زنان را از متن به حاشیه برانند. این گروه‌ها به میزان سخت‌گیری به زنان افزوده‌اند. در بعضی از مکاتب ابتدایی بدخشان مدیران و سرمعلمان قیدهای زیادی را بر نحوه پوشش کودکان دختر وضع کرده‌اند و آنان را مجبور می‌کنند چهره‌های کودکانه‌ی‌شان را از مسیر خانه تا مکتب و برعکس بپوشانند. در دانشگاه بدخشان هیچ دانشجوی دختر حق ندارد پس از وارد شدن به دانشگاه تا آخرین ساعت درسی از حیاط دانشگاه بیرون شود و به آنان گفته شده است که در صورت ضرورت عاجل، باید از خانواده‌های‌شان تصدیق بیاورند.

چند روز قبل یکی از استادان دانشکده‌ی زراعت دانشگاه  بدخشان تصویری از یک صنف مختلط آموزشی دانشگاه را به نشر رساند و آن‌جا را مکانی برای ترویج فحشا خواند. این برخورد استاد دانشگاه از طرف فعالان مدنی بدخشان مورد انتقاد قرار گرفت، اما همین استاد به قهرمان فضای مجازی بدخشانیان بدل شد. تعداد زیادی این حرف او را «امر به معروف و نهی از منکر» خواندند و از او حمایت کردند. این اولین باری نیست که بانوان در فضای مجازی با چنین برخورد نابخردانه مواجه می‌شوند. چندین بار دخترانی که به پاک‌کاری شهر فیض‌آباد اقدام کرده  بودند در فضای مجازی با بی‌رحمی تمام اهانت شدند. تقریباً تمام دختران بدخشانی که در اجتماع فعالیت دارند با چنین مواردی دست‌وگریبان اند. چند سال قبل در مسابقه فوتبال جنوب آسیا که افغانستان با هندوستان به فاینل رفته بود، من با جمعی از دوستانم برای تماشای مسابقه به یکی از رستورانت‌های کابل رفته بودیم که اتفاقاً در آن‌جا چند خانواده‌ی دیگر نیز برای تماشا آمده بودند. یکی از تصاویری که از جریان این مسابقه گرفته شده بود را تعدادی در میان بدخشانیان به طور گسترده در فضای مجازی نشر کردند و جملات مشابه به سخنان استاد دانشکده‌ی زراعت دانشگاه بدخشان در وصف کسانی که در آن عکس دیده می‌شدند، نوشتند. با توجه بر فشارهایی که آن زمان از سوی خانواده بر من وارد آمد می‌دانم این نوع عکس‌ها و نوشته‌ها چی واکنش‌هایی را از طرف خانواده‌ها به بار می‌آورد و دختران به چی مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند.

افراطی‌ها شاید نمی‌دانند که آن‌چه را که فحشا می‌نامند پدیده‌ی ذهنی و نوعی میل درونی است. اگر این تمایل در ذهن و باطن آدم (چه مرد و چه زن) در غلیان نباشد، نشستن زیر یک سقف آموزشی مختلط یا در یک مکان عمومی مثل رستورانت، آن را صورت عینی و عملی نمی‌بخشد. برعکس اگر تمایل به «فحشا» به صورت بالقوه زیر پوست آدمی راه برود، چادری، صنف درسی جداگانه و خانه‌نشینی مانع فعلیت آن نخواهد شد. متأسفانه افراطی‌های بدخشان حاضر به بحث منطقی در این موارد نیستند و  هر روز عرصه را برای دختران هم‌ولایتی‌شان تنگ می‌کنند،‌ آنان قادر به درک این موضوع نیستند که پیش‌رفت اقتصادی، اجتماعی و گسترش اخلاق به توان‌مند شدن زنان بسته‌گی دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن